Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Radarová data odhalila 19 000 nových podmořských sopek

Radarová data odhalila 19 000 nových podmořských sopek

27.04.2023

Tým oceánografů ze Scripps Institution of Oceanography ve spolupráci s kolegou z Chungnam National University a dalším z University of Hawaii zmapoval 19 000 dosud neznámých podmořských sopek ve světových oceánech pomocí radarových satelitních dat. Ve svém článku publikovaném v časopise Earth and Space Science skupina vědců popisuje, jak použili radarová družicová data k měření hromadění mořské vody, aby našli a zmapovali podmořské sopky, a vysvětluje, proč je důležité, aby to bylo provedeno.

Dno oceánu, stejně jako masy suché pevniny, představuje širokou škálu terénu. A stejně jako na suché zemi, prvky, které skutečně vynikají, jsou hory – v oceánu se jim říká podmořské hory. A stejně jako na souši mohou být vytvořeny tlakem tektonických desek proti sobě nebo výbuchem sopek. V současné době je zmapována pouze jedna čtvrtina mořského dna, což znamená, že nikdo neví, kolik podmořských hor existuje nebo kde by mohly být. To může být pro ponorky problém – americké ponorky se dvakrát srazily s podmořskými horami, což ohrozilo taková plavidla a jejich posádku. Ale nevědět, kde se podmořské hory nacházejí, představuje další problém. Zabraňuje oceánografům vytvářet modely zobrazující proudění oceánské vody po celém světě.

V tomto novém úsilí si výzkumný tým dal za úkol objevit a zmapovat co nejvíce podmořských hor a k tomu použil data z radarových satelitů. Takové satelity samozřejmě nemohou ve skutečnosti vidět podmořské hory, místo toho měří nadmořskou výšku mořské hladiny, která se mění v důsledku změn gravitační síly související s topografií mořského dna. Právě při tom našli 19 000 dříve neznámých podmořských hor.

Ve svém článku tým poznamenává, že další důležité důvody pro mapování dna oceánu zahrnují věci, jako je pomoc při těžbě na mořském dně – podmořské hory ukrývají obrovské množství minerálů vzácných zemin. Kompletnější mapy podmořských hor by také pomohly geologům lépe zmapovat tektonické desky a geomagnetické pole planety. Některé podmořské hory také poskytují útulek obrovskému množství mořského života.

Ale co je nejdůležitější, mají velmi silný vliv na proudění hlubokomořských oceánů. Jak proudy narážejí do podmořských hor, jsou vytlačovány vzhůru, nesou s sebou chladnější vodu a neznámým způsobem se mísí. Mapování takových proudů se stalo důležitějším, protože oceány absorbují více tepla a oxidu uhličitého z atmosféry a tání sladkovodních vod v důsledku probíhajících klimatických změn.

Zdroj: https://phys.org/news/2023-04-radar-satellite-reveals-previously-unknown.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies