Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Radarová data odhalila 19 000 nových podmořských sopek

Radarová data odhalila 19 000 nových podmořských sopek

27.04.2023

Tým oceánografů ze Scripps Institution of Oceanography ve spolupráci s kolegou z Chungnam National University a dalším z University of Hawaii zmapoval 19 000 dosud neznámých podmořských sopek ve světových oceánech pomocí radarových satelitních dat. Ve svém článku publikovaném v časopise Earth and Space Science skupina vědců popisuje, jak použili radarová družicová data k měření hromadění mořské vody, aby našli a zmapovali podmořské sopky, a vysvětluje, proč je důležité, aby to bylo provedeno.

Dno oceánu, stejně jako masy suché pevniny, představuje širokou škálu terénu. A stejně jako na suché zemi, prvky, které skutečně vynikají, jsou hory – v oceánu se jim říká podmořské hory. A stejně jako na souši mohou být vytvořeny tlakem tektonických desek proti sobě nebo výbuchem sopek. V současné době je zmapována pouze jedna čtvrtina mořského dna, což znamená, že nikdo neví, kolik podmořských hor existuje nebo kde by mohly být. To může být pro ponorky problém – americké ponorky se dvakrát srazily s podmořskými horami, což ohrozilo taková plavidla a jejich posádku. Ale nevědět, kde se podmořské hory nacházejí, představuje další problém. Zabraňuje oceánografům vytvářet modely zobrazující proudění oceánské vody po celém světě.

V tomto novém úsilí si výzkumný tým dal za úkol objevit a zmapovat co nejvíce podmořských hor a k tomu použil data z radarových satelitů. Takové satelity samozřejmě nemohou ve skutečnosti vidět podmořské hory, místo toho měří nadmořskou výšku mořské hladiny, která se mění v důsledku změn gravitační síly související s topografií mořského dna. Právě při tom našli 19 000 dříve neznámých podmořských hor.

Ve svém článku tým poznamenává, že další důležité důvody pro mapování dna oceánu zahrnují věci, jako je pomoc při těžbě na mořském dně – podmořské hory ukrývají obrovské množství minerálů vzácných zemin. Kompletnější mapy podmořských hor by také pomohly geologům lépe zmapovat tektonické desky a geomagnetické pole planety. Některé podmořské hory také poskytují útulek obrovskému množství mořského života.

Ale co je nejdůležitější, mají velmi silný vliv na proudění hlubokomořských oceánů. Jak proudy narážejí do podmořských hor, jsou vytlačovány vzhůru, nesou s sebou chladnější vodu a neznámým způsobem se mísí. Mapování takových proudů se stalo důležitějším, protože oceány absorbují více tepla a oxidu uhličitého z atmosféry a tání sladkovodních vod v důsledku probíhajících klimatických změn.

Zdroj: https://phys.org/news/2023-04-radar-satellite-reveals-previously-unknown.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies