Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


30.11.2023
Astronomická olympiáda 2023/2024

V uplynulých dnech se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v těchto kategoriích: 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.

30.11.2023
Hvězdárna, jak ji neznáte (1990-1991)

Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.

02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » První známý gama pulsar

První známý gama pulsar

30.10.2008

Astronomům se podařilo pomocí kosmické observatoře Fermi Gamma-ray Space Telescope (start v červnu 2008) objevit vůbec první pulsar, který vyzařuje pouze záření gama. Pulsar je rychle rotující neutronová hvězda o hmotnosti srovnatelné s hmotností Slunce a průměru kolem 20 km, která vznikla při výbuchu supernovy. Otáčí se kolem rotační osy, jež není shodná s magnetickou osou pulsaru. Při rotaci může úzký svazek záření pravidelně zasahovat naši Zemi, pokud na ni směřuje (jedná se o tzv. majákový efekt). Astronomové to zaregistrují jako pulsování objektu – odtud název pulsar.

V současné době je známo asi 1 800 pulsarů, které „blikají“ především v oboru rádiového záření, některé i ve viditelném světle či rentgenovém záření. Vůbec první rádiový pulsar byl objeven v roce 1967. Nově objevený pulsar, který vyzařuje pouze gama záření, je „starý“ asi 10 000 roků a otáčí se rychlostí 3krát za sekundu.

Pulsar se nachází v pozůstatku po výbuchu supernovy označeném CTA 1, který je od Země vzdálen 4 600 světelných let – leží v souhvězdí Kefea. Předpokládá se, že gama pulsarů existuje ve vesmíru velké množství a další objevy by měly následovat.

Pulsar, objevený v mlhovině CTA 1, se nenachází v jejím středu, jak je patrno již z letmého pohledu na připojený snímek (poloha pulsaru je vyznačena). Exploze supernov mohou být asymetrické, při nichž je vzniklé neutronové hvězdě udělen pořádný „kopanec“, který ji vyšle na vesmírnou cestu. Na základě určení stáří pozůstatku po explozi supernovy a vzdálenosti pulsaru od středu vzniklé mlhoviny astronomové zjistili, že se pohybuje rychlostí přibližně 1,6 miliónu km za hodinu – což je typická rychlost pro tento typ objektů.

Astronomická družice Fermi Gamma-ray Space Telescope byla vypuštěna pod zkratkou GLAST (Gamma-ray Large Area Space Telescope). V srpnu letošního roku byla přejmenována na počest významného italského fyzika Enrica Fermiho (1901 až 1954), který byl průkopníkem ve výzkumu velmi energetických částic.

Zdroj: http://www.nasa.gov/mission_pages/GLAST/news/gr_pulsar.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies