Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

07.08.2024
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra

Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů.  KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet.  Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.

05.08.2024
Hvězdárnu Valašské Meziříčí najdete nově i na Instagramu

Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » První vzorek NASA z asteroidu přistál, nyní je zajištěn v čisté místnosti

První vzorek NASA z asteroidu přistál, nyní je zajištěn v čisté místnosti

26.09.2023

Po letech očekávání a tvrdé práce týmu NASA OSIRIS-REx (Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification and Security – Regolith Explorer) je konečně na Zemi návratový modul s kamením a prachem odebraným z asteroidu Bennu. Přistál v neděli 24. 9. 2023 v cílové oblasti testovací a výcvikové střelnice ministerstva obrany v Utahu poblíž Salt Lake City. Během hodiny a půl byla kapsle transportována vrtulníkem do provizorní čisté místnosti zřízené v hangáru na cvičišti, kde je nyní napojena na nepřetržitý proud dusíku.

Dostat vzorek pod „pročištění dusíkem“, jak to vědci nazývají, bylo jedním z nejdůležitějších úkolů týmu OSIRIS-REx. Dusík je plyn, který neinteraguje s většinou ostatních chemikálií a jeho kontinuální proudění do nádobky na vzorek uvnitř kapsle zadrží pozemské nečistoty, aby vzorek zůstal čistý pro vědecké analýzy.

Dopravené vzorky shromážděné na Bennu pomohou vědcům po celém světě, aby lépe porozuměli formování planet a původu organických látek a vody, které vedly k životu na Zemi, a také prospějí celému lidstvu tím, že se dozví více o potenciálně nebezpečných asteroidech.

Blahopřejeme týmu OSIRIS-REx k dokonalé misi – prvnímu návratu amerického vzorku asteroidu v historii – která prohloubí naše chápání původu Sluneční soustavy a jejího vzniku. Nemluvě o tom, že Bennu je potenciálně nebezpečný asteroid a to, co se ze vzorku dozvíme, nám pomůže lépe porozumět typům asteroidů, které by nám mohly přijít do cesty,“ řekl administrátor NASA Bill Nelson. „S OSIRIS-REx, startem Psyche za pár týdnů, ročním výročím DARTu a prvním přiblížením Lucy k asteroidu v listopadu je Asteroid Autumn (asteroidový podzim) v plném proudu. Tyto mise znovu dokazují, že NASA dělá velké věci. Věci, které nás inspirují a spojují. Věci, které ukazují, že nic není mimo náš dosah, když spolupracujeme.“

Vzorek Bennu – odhadem minimálně 250 gramů – bude v pondělí 25. září přepraven v neotevřeném kanystru letadlem do Johnsonova vesmírného střediska NASA v Houstonu. Vědci kanystr rozeberou, vyjmou a zváží vzorek, vytvořit soupis hornin a prachu a postupem času budou distribuovat kousky planetky Bennu vědcům po celém světě.

Návratové pouzdro mise OSIRIS-Rex
po přistání na zemském povrchu

Současná dodávka vzorku asteroidu – první pro USA – proběhla podle plánu díky obrovskému úsilí stovek lidí, kteří na dálku řídili cestu kosmické sondy od jejího startu 8. září 2016. Tým ji poté navedl na přílet k Bennu dne 3. prosince 2018 prostřednictvím hledání bezpečného místa odběru vzorků v letech 2019 až 2020, odběru vzorků 20. října 2020 a během zpáteční cesty domů od 10. května 2021 až po přistání na Zemi.

Dnešek je mimořádným milníkem nejen pro tým OSIRIS-REx, ale pro vědu jako celek,“ řekl Dante Lauretta, hlavní řešitel OSIRIS-REx na University of Arizona, Tucson. „Úspěšné doručení vzorků z Bennu na Zemi je triumfem společné vynalézavosti a důkazem toho, čeho můžeme dosáhnout, když se spojíme za společným cílem. Ale nezapomínejme – i když to může vypadat jako konec neuvěřitelné kapitoly, je to skutečně jen začátek další. Nyní máme bezprecedentní příležitost analyzovat tyto vzorky a ponořit se hlouběji do tajemství Sluneční soustavy.“

Poté, co urazila miliardy kilometrů k Bennu a zpět, sonda OSIRIS-REx vypustila svou kapsli se vzorky do zemské atmosféry. Kosmická sonda byla v té době 102 000 kilometrů od zemského povrchu – asi jednu třetinu vzdálenosti od Země k Měsíci.

Návratové pouzdro při rychlosti 44 500 km/h proniklo do atmosféry u pobřeží Kalifornie, ve výšce asi 133 kilometrů. Během 10 minut přistálo na vojenské střelnici. Po cestě se úspěšně otevřely dva padáky, aby stabilizovaly a zpomalily kapsli na mírnou rychlost 18 km/h při přistání.

Radarové, infračervené a optické přístroje ve vzduchu a na zemi sledovaly kapsli k jejím přistávacím souřadnicím uvnitř oblasti o rozměrech 58 kilometrů x 14 kilometrů. Během několika minut byl na místo přistání vyslán záchranný tým, aby pouzdro prohlédl a vyzvedl. Tým našel pouzdro v dobrém stavu a poté určil, že je bezpečné se k němu přiblížit. Během 70 minut jej zabalili pro bezpečný transport do provizorní čisté místnosti na střelnici, kde zůstává pod nepřetržitým dohledem a proplachováním dusíkem.

Zdroj: https://www.nasa.gov/press-release/nasa-s-first-asteroid-sample-has-landed-now-secure-in-clean-room a https://scitechdaily.com/history-is-made-nasas-first-asteroid-sample-has-landed-now-secure-in-clean-room/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz