Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

07.08.2024
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra

Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů.  KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet.  Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » První průlet BepiColombo kolem Merkuru zjistil, že elektronový déšť spouští rentgenové polární záře

První průlet BepiColombo kolem Merkuru zjistil, že elektronový déšť spouští rentgenové polární záře

26.07.2023

BepiColombo, společná mise Evropské vesmírné agentury (ESA) a Japonské kosmické agentury (JAXA), odhalila, jak mohou elektrony „pršící“ na povrch Merkuru spustit vysokoenergetické polární záře. Mise, která je na cestě k nejvnitřnější planetě Sluneční soustavy od roku 2018, úspěšně provedla svůj první průlet kolem Merkuru 1. října 2021. Mezinárodní tým výzkumníků analyzoval data ze tří přístrojů BepiColombo během setkání. Výsledky této studie byly publikovány v Nature Communications.

Pozemské polární záře jsou generovány interakcemi mezi slunečním větrem, proudem nabitých částic emitovaných Sluncem a elektricky nabitou horní vrstvou zemské atmosféry, zvanou ionosféra. Jelikož má Merkur pouze velmi řídkou atmosféru, zvanou exosféra, jeho polární záře jsou generovány slunečním větrem, který přímo interaguje s povrchem planety.

Mise BepiColombo se skládá ze dvou kosmických sond: Mercury Planetary Orbiter (MPO) vedené ESA a Mercury Magnetospheric Orbiter (MMO, po startu pojmenované Mio) vedené JAXA, které jsou v současné době ve spojené konfiguraci pro sedmiletou cestu na konečnou oběžnou dráhu. Během svého prvního průletu kolem Merkuru se Bepicolombo přiblížila na pouhých 200 kilometrů nad povrch planety. Pozorování plazmovými přístroji na palubě Mio umožnila první současná pozorování různých druhů nabitých částic ze slunečního větru v okolí Merkuru.

Hlavní autor Sae Aizawa z Institut de Recherche en Astrophysique et Planétologie (IRAP), nyní na Institutu vesmírných a astronautických věd JAXA (ISAS) a University of Pisa, Itálie, řekl: „Poprvé jsme byli svědky toho, jak jsou elektrony urychlovány v magnetosféře Merkuru směrem k povrchu. Zatímco magnetosféra Merkuru je mnohem slabší než pozemská a má odlišnou strukturu a dynamiku, máme potvrzeno, že mechanismus, který generuje polární záře, je v celé Sluneční soustavě stejný.“

Schéma 1. průletu sondy BepiColombo kolem
planety Merkur

Během průletu se sonda BepiColombo přiblížila k Merkuru z noční strany severní polokoule a nejblíže prolétla poblíž ranní strany jižní polokoule. Pozorovala magnetosféru na denní straně jižní polokoule a poté přešla z magnetosféry zpět do slunečního větru. Její přístroje úspěšně pozorovaly strukturu a hranice magnetosféry včetně magnetopauzy a rázové vlny. Data také ukázala, že magnetosféra byla v neobvykle stlačeném stavu, nejspíše kvůli vysokým tlakovým poměrům ve slunečním větru.

Zdá se, že k urychlení elektronů dochází v důsledku plazmových procesů na úsvitové straně magnetosféry Merkuru. Vysokoenergetické elektrony jsou transportovány z oblasti ohonu směrem k planetě, kde nakonec prší na povrch Merkuru. Nebrání jim atmosféra, interagují s materiálem na povrchu a způsobují vyzařování rentgenových paprsků, což má za následek polární záři. Ačkoliv byly polární záře pozorovány již dříve u Merkuru pomocí mise MESSENGER, procesy spouštějící rentgenovou fluorescenci na povrchu nebyly dosud dobře pochopeny a přímo pozorovány.

Zdroj: https://phys.org/news/2023-07-bepicolombo-flyby-mercury-electron-triggers.html a https://www.isas.jaxa.jp/en/topics/003448.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz