Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Zhruba před týdnem jsme si připomněli 40. výročí přistání prvních lidí na povrchu Měsíce. Posádka kosmické lodi Apollo 11 ve složení Neil Armstrong a Edwin Aldrin zanechala v měsíčním prachu nesmazatelné šlápoty prvních pozemšťanů. V dalekohledu je sice neuvidíme, ale i vy se můžete "procházet" po Měsíci alespoň prostřednictvím mapy a dalekohledu.
Co pozorujeme
Období kolem první čtvrti je tím nejhodnějším obdobím pro pozorování Měsíce dalekohledem. Při vhodném osvětlení Sluncem vyniknou detaily v jeho povrchových útvarech. Kromě měsíčních moří lze dobře pozorovat také různě veliké krátery, pohoří apod. Přijďte se nejen podívat na našeho nejbližšího vesmírného souseda, ale také dozvědět se alespoň základní informace o tomto věrném průvodci naší planety. Měsíc je vzhledem k malé vzdálenosti od Země velmi vhodným objektem k pozorování i pro menší děti.
Kdy pozorujeme
Večerní programy u dalekohledy se v červenci a srpnu konají každý pracovní den. Začínáme přesně ve 21:00 hodin. Měsíc bude pozorovatelný koncem července a počátkem srpna, znovu pak až v posledních srpnových dnech. V případě nepříznivého počasí je připraven zajímavý náhradní program.
Navštívit nás můžete i ve dne
Pokud nemáte možnost nás navštívit v pozdních večerních hodinách, můžete přijít i v denní dobu. Každý den (včetně soboty a neděle) v době od 9 do 16 hodin je připravena prohlídka hvězdárny, pozorování Slunce případně Venuše, za vhodných podmínek i jasných hvězd. Pro nepříznivé počasí je určen náhradní program – pod kopulí hvězdárny a v přednáškovém sále můžete v suchu a pohodě strávit svůj volný čas. Historie na vás dýchne při návštěvě zrekonstruované Ballnerovy hvězdárny z roku 1929, nacházející se v těsné blízkosti Hvězdárny Valašské Meziříčí.
Těšíme se na Vaši návštěvu.
autor: František Martinek