Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.
Listopadové počasí bylo v letošním roce překvapivé. Zatímco Čechy sužovala silná inverze, první polovina měsíce se pro severovýchod Moravy nesla ve znamení jasného počasí a tím i možnosti nočního pozorování. Za 12 nocí bylo pořízeno 8370 měření, což je i měsíčním rekordem za celou historii CCD fotometrie na hvězdárně. Důvodem jsou dlouhé noci a pozorování jednoho hvězdného pole s více proměnnými hvězdami.
Na noční oblohu se vrátilo souhvězdí Rysa a mohl jsem se zaměřit na zákrytovou dvojhvězdu EL Lyn. Letos v březnu se nám podařilo v její blízkosti objevit novou zákrytovou – předběžně označenou CzeV242 Lyn. Za několik nocí pozorování bylo jasné, že se jedná o krátkoperiodickou zákrytovou dvojhvězdu typu W UMa s periodou oběhu 7h 09m 24s.
S odstupem osmi měsíců bylo možné změřit další minimum. Po zobrazení fázové křivky bylo vidět, že pro danou periodu nové pozorování nesedí. Z výpočtů vyšlo, že perioda oběhu dvojhvězd je o 2 sekundy delší. Takový rozdíl je zjistitelný, jelikož ty dvě sekundy se načítají při každém oběhu a za osm měsíců byl rozdíl půl hodiny.
Obrázek 1 - fázová křivka CzeV242 Lyn ukazuje světelnou křivku pro novou periodu.
Obrázek 2 – snímek oblohy s proměnnou hvězdou EL Lyn a novou proměnnou Cze V242 Lyn
s původním označením z katalogu GSC pod číslem 2977 1458. Snímek je převzatý ze zdigitalizované přehlídky Palomar Observatory Sky Survey.
autor: Ladislav Šmelcer