Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Pozorování JWST poprvé objevila vodu ve vnitřním disku kolem mladé hvězdy s obřími planetami

Pozorování JWST poprvé objevila vodu ve vnitřním disku kolem mladé hvězdy s obřími planetami

30.07.2023

Nová měření provedená infračerveným přístrojem MIRI (Mid-InfraRed Instrument) vesmírného teleskopu James Webb Space Telescope (JWST) detekovala vodní páru ve vnitřním disku okolo hvězdy PDS 70, která se nachází 370 světelných let daleko. Toto je první detekce vody v terestrické oblasti disku, o kterém je již známo, že hostí dvě nebo více protoplanet.

Voda je nezbytná pro život, jak jej známe. Vědci však diskutují o tom, jak se dostala na Zemi a zda by stejnými procesy mohly vzniknout kamenné exoplanety obíhající kolem vzdálených hvězd. Nové poznatky mohou pocházet ze systému PDS 70, který je hostitelem vnitřního a vnějšího disku, které jsou od sebe odděleny mezerou osmi miliard km, v níž jsou dvě známé plynné obří planety. Přístroj MIRI detekoval vodní páru ve vnitřním disku systému ve vzdálenosti méně než 160 milionů km od hvězdy – v oblasti, kde se mohou formovat kamenné terestrické planety (Země obíhá 150 milionů km od Slunce).

Pozorovali jsme vodu v jiných discích, ale ne tak blízko a v systému, kde se momentálně nacházejí planety. Tento typ měření jsme nemohli provést dříve, než byl do kosmu vypuštěn Webbův teleskop,“ řekla hlavní autorka Giulia Perottiová z Max Planck Institute for Astronomy (MPIA) v německém Heidelbergu.

Tento objev je extrémně vzrušující, protože zkoumá oblast, kde se obvykle tvoří kamenné planety podobné Zemi,“ dodal ředitel MPIA Thomas Henning, spoluautor článku. Henning je spoluřešitelem Webbova přístroje MIRI, který provedl detekci, a hlavním výzkumníkem programu MINDS (MIRI Mid-Infrared Disk Survey), který data pořídil.

Vlhké prostředí pro formování planet

Umělecké ztvárnění disku kolem hvězdy PDS-70

PDS 70 je hvězda spektrálního typu K, chladnější než Slunce a její stáří se odhaduje na 5,4 milionů let. To je mezi hvězdami s planetotvornými disky poměrně vysoký věk, díky čemuž byl objev vodní páry překvapivý.

Postupem času obsah plynu a prachu v discích tvořících planety klesá. Buď záření centrální hvězdy a větry takový materiál odstraní, nebo prach přeroste do větších objektů, které nakonec vytvoří planety. Vzhledem k tomu, že předchozí studie nedokázaly detekovat vodu v centrálních oblastech podobně starých disků, astronomové se domnívali, že by nemusela přežít drsnou hvězdnou radiaci, což by vedlo k suchému prostředí pro vznik jakýchkoli kamenných planet.

Astronomové dosud nezjistili žádné planety tvořící se uvnitř vnitřního disku PDS 70. Vidí zde však suroviny pro stavbu skalnatých světů ve formě silikátů. Detekce vodní páry znamená, že pokud se tam vytvoří kamenné planety, budou mít vodu k dispozici od začátku.

Nacházíme zde relativně velké množství malých prachových zrn. V kombinaci s naší detekcí vodní páry je vnitřní disk velmi vzrušujícím místem,“ řekl spoluautor studie Rens Waters z Radboud University v Nizozemsku.

Jaký je původ vody?

Spektrum systému kolem hvězdy PDS-70
pořízené pomocí JWST

Objev vyvolává otázku, odkud se voda vzala. Tým MINDS zvažoval dva různé scénáře k vysvětlení svého zjištění. Jednou z možností je, že se molekuly vody tvoří na místě, kde je detekujeme, když se spojují atomy vodíku a kyslíku. Druhou možností je, že ledem pokryté prachové částice jsou transportovány z chladného vnějšího disku na horký vnitřní disk, kde vodní led sublimuje a mění se v páru. Takový dopravní systém by byl překvapivý, protože prach by musel překonat velkou mezeru, kterou vytvořily dvě již existující obří planety.

Další otázkou, kterou objev vyvolal, je, jak mohla voda přežít tak blízko hvězdy, kde by ultrafialové světlo hvězdy mělo rozbít molekuly vody. S největší pravděpodobností okolní materiál, jako je prach a další molekuly vody, slouží jako ochranný štít. V důsledku toho voda detekovaná poblíž hvězdy PDS 70 mohla být uchráněna před zničením.

Nakonec tým použije dva z dalších Webbových nástrojů, Near-InfraRed Camera (NIRCam) a Near-InfraRed Spectrograph (NIRSpec) ke studiu systému PDS 70 ve snaze získat ještě další informace. Toto zjištění bylo publikováno v časopise Nature.

Zdroj: https://www.esa.int/Science_Exploration/Space_Science/Webb/Webb_detects_water_vapour_in_rocky_planet-forming_zone a https://phys.org/news/2023-07-jwst-disk-young-star-giant.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies