Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Planetu Uran doprovázejí tři asteroidy

Planetu Uran doprovázejí tři asteroidy

24.06.2013

Astrofyzikové z Complutense University v Madridu potvrdili, že Crantor, velká planetka o průměru 70 km obíhá kolem Slunce po podobné dráze jako planeta Uran, přičemž jeden oběh vykoná za stejnou dobu. Vědci poprvé demonstrovali, že nejen tato, ale i další dvě planetky ze skupiny Kentaurů krouží kolem Slunce po koorbitálních drahách s Uranem.

Uruguayský astronom Tabaré Gallardo tvrdil již v roce 2006, že asteroidy Crantor a 2000 SN331 vykonají jeden oběh za stejnou dobu jako planeta Uran – tedy přibližně za 84 pozemské roky. Nyní dva astronomové z Complutense University (UCM, Španělsko) potvrdili, že v případě asteroidu Crantor to je skutečně pravda.

Počítačové simulace uskutečněné ve středisku Data Processing Centre, UCM, napovídají, že planetka 2000 SN331 nemá souměřitelnou dráhu s Uranem v poměru 1:1, zatímco Crantor ano, což znamená, že kolem Slunce oběhne za stejnou dobu jako planeta Uran,“ říká Carlos de la Fuente Marcos, jeden z autorů nové studie.

Kromě toho dráha planetky Crantor má velmi podobnou velkou poloosu dráhy jako Uran, ačkoliv její excentricita a sklon k ekliptice kolísají. Jejich dráhy a obrázky jsou publikovány v časopise Astronomy & Astrophysics.

Dráha asteroidu Crantor o průměru 70 km je udržována gravitací Slunce a Uranu, avšak je nestabilní v důsledku poruch způsobovaných blízkým Saturnem,“ dodává Carlos de la Fuente Marcos.

Vědci rovněž objevili další objekt, který obdržel předběžné označení 2010 EU65, a který obíhá po podobné dráze jako planetka Crantor. Dráha tohoto dalšího tělesa je mnohem stabilnější, neboť obíhá po méně eliptické trajektorii. Taktéž poslední data o třetím tělese s označením 2011 QF99, jehož objev byl ohlášen teprve před několika týdny, rovněž naznačují, že krouží kolem Slunce po podobné dráze jako planeta Uran.

Podle Centra pro malé planetky (Minor Planet Center), řídícího orgánu pro pojmenovávání planetek a komet, patří tyto tři objekty, které doprovázejí planetu Uran, do skupiny těles označovaných termínem Kentauři. Jedná se o ledová tělesa, která obíhají kolem Slunce v prostoru mezi drahami planet Jupiter a Neptun.

Crantor, 2010 EU65 a 2011 QF99 jsou první tělesa, u kterých bylo zdokumentováno, že obíhají po podobné dráze jako planeta Uran,“ dodává Carlos de la Fuente Marcos, „třebaže poněkud odlišnou rychlostí a po odlišné trajektorii.“

Astronomové vypočítali, že dráhy těchto tří těles přidružených k Uranu mohou být stabilní po mnoho miliónů roků. Z astronomického hlediska to však není příliš dlouho. Stejný tým astronomů identifikoval rovněž tři nové Trojany Marsu. Tyto planetky mohou zůstat na stabilních drahách více než 10 miliónů roků.

Zdroj: http://phys.org/news/2013-06-centaurs-uranus-solar.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies