Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Odhalení záhad vesmíru s rychlejší detekcí gravitačních vln

Odhalení záhad vesmíru s rychlejší detekcí gravitačních vln

08.05.2024

Mezinárodní tým vedený výzkumníky z University of Minnesota vyvinul pokročilou technologii detekce gravitačních vln, která odesílá výstrahy do 30 sekund od detekce. Tento rychlý oznamovací systém pomáhá při studiu neutronových hvězd a černých děr a vytváření těžkých prvků ve vesmíru. Nová studie zlepší detekci gravitačních vln — vlnění v prostoru a čase. Vědci z University of Minnesota Twin Cities College of Science and Engineering vedli výzkum společně s mezinárodním týmem.

Cílem výzkumu je poslat varování astronomům a astrofyzikům do 30 sekund po detekci, což pomůže zlepšit porozumění neutronovým hvězdám a černým dírám a tomu, jak se vytvářejí těžké prvky včetně zlata a uranu.

Zjištění byla nedávno publikována v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America (PNAS), recenzovaném vědeckém časopise s otevřeným přístupem.

Technologie detekce gravitačních vln

Gravitační vlny interagují s časoprostorem tak, že jej stlačují v jednom směru, zatímco jej natahují v kolmém směru. To je důvod, proč současné nejmodernější detektory gravitačních vln mají tvar písmene L a měří relativní délky laseru pomocí interferometrie, což je metoda měření, která sleduje interferenční obrazce vytvářené kombinací dvou světelných zdrojů. Detekce gravitačních vln vyžaduje měření délky laseru s přesností, která je ekvivalentní měření vzdálenosti k nejbližší hvězdě vzdálené asi čtyři světelné roky až na šířku lidského vlasu.

Vylepšení detekce gravitačních vln

Tento výzkum je součástí LIGO-Virgo-KAGRA (LVK) Collaboration, tj. sítě interferometrů gravitačních vln po celém světě. V poslední simulační kampani byla použita data z předchozích pozorovacích období a byly přidány simulované signály gravitačních vln, aby se ukázal výkon upgradů softwaru a vybavení. Software dokáže detekovat tvar signálů, sledovat, jak se signál chová a odhadnout, jaké hmotnosti jsou součástí události, jako jsou neutronové hvězdy nebo černé díry. Neutronové hvězdy jsou nejmenší a nejhustší hvězdy, o kterých je známo, že existují, a vznikají, když hmotné hvězdy explodují v podobě supernovy.

Upozornění a pozorovací pokroky v reálném čase

Jakmile tento software detekuje signál gravitační vlny, rozešle upozornění předplatitelům, mezi které obvykle patří astronomové nebo astrofyzikové, aby sdělili, kde se signál na obloze nacházel. Díky upgradům v tomto období pozorování jsou vědci schopni posílat výstrahy rychleji – do 30 sekund po detekci gravitační vlny.

S tímto softwarem můžeme detekovat gravitační vlny ze srážek neutronových hvězd, které jsou normálně příliš slabé na to, abychom je viděli, pokud přesně nevíme, kam se dívat,“ řekl Andrew Toivonen, Ph.D. student fyziky a astronomie na University of Minnesota Twin Cities School of Physics and Astronomy. „První detekce gravitačních vln pomůže lokalizovat kolizi a pomůže astronomům a astrofyzikům uskutečnit další výzkum.“

Astronomové a astrofyzikové by mohli tyto informace využít k pochopení toho, jak se chovají neutronové hvězdy, ke studiu jaderných reakcí při srážkách neutronových hvězd a černých děr a jak se vytvářejí těžké prvky včetně zlata a uranu.

Toto je čtvrtý běh pozorování pomocí laserového interferometru Gravitational-Wave Observatory (LIGO) a bude pozorovat do února 2025. Mezi posledními třemi obdobími pozorování vědci zlepšili detekci signálů. Po skončení tohoto pozorovacího běhu budou výzkumníci nadále zkoumat data a provádět další vylepšení s cílem zasílat upozornění ještě rychleji.

Zdroj: https://scitechdaily.com/revealing-the-mysteries-of-the-cosmos-with-faster-gravitational-wave-detection/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies