Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


30.11.2023
Astronomická olympiáda 2023/2024

V uplynulých dnech se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v těchto kategoriích: 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.

30.11.2023
Hvězdárna, jak ji neznáte (1990-1991)

Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.

02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Od startu prvního československého kosmonauta uplynulo 30 let

Od startu prvního československého kosmonauta uplynulo 30 let

29.02.2008

V neděli 2. března 2008 si připomeneme již 30. výročí startu prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka do vesmíru. Tehdejší Československo se tak stalo třetím státem světa, který měl svého vlastního kosmonauta. Vladimír Remek se stal 87. kosmonautem světa. Jeho startem byl oceněn náš podíl při výzkumu vesmíru v programu Interkosmos. Vždyť již v říjnu téhož roku byla společně s družicí Interkosmos 18 vypuštěna první samostatná československá družice MAGION 1, která se o měsíc později oddělila od mateřské družice a dostala se na samostatnou oběžnou dráhu.

Na start Vladimíra Remka mám svoji osobní vzpomínku. V té době jsem se již poměrně dlouho zajímal o kosmonautiku a 1. března 1978 jsem nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí jako mladý odborný pracovník. Měl jsem odpolední službu a mj. jsem měl za úkol „hlídat“ telefon, pokud by někdo zavolal na hvězdárnu. Skutečně. Zazvonil telefon, zvedl jsem sluchátko a představil jsem se. Na druhém konci se ozvalo: „Dobrý den. U telefonu František Tvrz, redaktor Českého rozhlasu Ostrava. Víte o tom, že zítra odstartuje do vesmíru československý kosmonaut?“

Samozřejmě že jsem o připravovaném startu věděl, avšak přesné datum startu neznal. Ale v té době již bylo všeobecně známo, že se tak stane každým dnem. 2. března zaburácely na kosmodromu Bajkonur motory nosné rakety a kosmická loď Sojuz 28 se vydala na oběžnou dráhu. Na její palubě se kromě Vladimíra Remka nacházel velitel letu Alexej A. Gubarev. Cílem letu bylo spojení se stanicí Saljut 6 (první stanicí se dvěma stykovacími uzly) a provedení několika experimentů, připravených našimi odborníky. Po letu trvajícím 7 d 22 h 18 min se posádka úspěšně vrátila do náruče matičky Země.

Za uplynulých 30 roků pilotované lety značně pokročily. Na scéně se objevil americký raketoplán (jeho „konkurent“ – sovětský Buran již takové štěstí neměl), doba pobytu kosmonautů ve vesmíru se prodlužovala, na oběžné dráze kolem Země se vystřídaly další kosmické stanice Saljut 7, MIR a současná Mezinárodní kosmická stanice ISS. Jak už bylo uvedeno výše, Vladimír Remek se stal kosmonautem s pořadovým číslem 87. Dnešní seznam kosmonautů čítá již téměř 470 jmen různých států světa. Je mezi nimi i slovenský kosmonaut Ivan Bella. Na oběžnou dráhu kolem Země se dostalo rovněž 5 kosmických „turistů“, dnes spíše označovaných jako „účastník kosmického letu“ či jako „platící“ kosmonaut.

A na scéně se objevila třetí kosmická velmoc – Čína, jejíž první kosmonaut Yang Li-Wei odstartoval do vesmíru na palubě kosmické lodi Shen Zhou – 5 dne 15. 10. 2003.

Jakým tempem se bude dál rozvíjet pilotovaná kosmonautika, lze jen těžko odhadnout. Nicméně je jisté, že do roku 2010 by měla být dokončena výstavba stanice ISS, na jejíž palubě by se již od roku 2009 měly střídat šestičlenné dlouhodobé posádky (dnes jsou pouze tříčlenné). Připravuje se návrat amerických astronautů na Měsíc (kolem roku 2020), v plánu je vybudování stálé vědecké základny na povrchu našeho věrného souputníka a NASA rovněž uvažuje o realizaci pilotovaného letu na rudou planetu Mars (orientační termín kolem roku 2031).

A na závěr jedna řečnická otázka: Kdy se do vesmíru vydá následovník Vladimíra Remka? Možná se už mezi námi pohybuje, ale ještě o tom neví. 

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies