Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


20.02.2025
Změny pro budoucnost I - Půlmetrový dalekohled nové generace

Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.

07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Observatoř TESS zachytila pád planety na mateřskou hvězdu

Observatoř TESS zachytila pád planety na mateřskou hvězdu

27.04.2025
Umělecké ztvárnění rozpadající se exoplanety
obíhající kolem obří hvězdy
Credit: Jose-Luis Olivares, MIT

Astronomové z MIT (Massachusetts Institute of Technology) objevili na základě dat z družice TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) kamennou exoplanetu obíhající kolem jasné trpasličí hvězdy spektrálního typu K s názvem BD+05 4868A. Pozorovali proměnnou hloubku tranzitu, která je charakteristická pro chvosty podobné kometám, jež vznikají z prachových výronů vycházejících z rozpadající se planety. Unikátní pro tuto exoplanetu je přítomnost výrazných prachových chvostů jak v závěsném, tak v předním směru, které přispívají k pohasínání světla hostitelské hvězdy.

BD+05 4868A, známá též jako TIC 466376085 nebo HIP 107587, leží přibližně 140 světelných let daleko a její poloha se promítá do souhvězdí Pegasa. Nově objevená exoplaneta, pojmenovaná BD+05 4868A b, má přibližně stejnou hmotnost jako Merkur, ačkoliv krouží asi 20krát blíže ke hvězdě než Merkur vůči Slunci a oběhne ji každých 30,5 hodiny.

V tak těsné blízkosti BD+05 4868A je planeta rozpálená na přibližně 1600 stupňů Celsia a pravděpodobně je pokryta magmatem, které uniká do vesmíru. Jak planeta sviští kolem hvězdy, zbavuje se obrovského množství povrchových minerálů a efektivně se vypařuje. Astronom MIT Marc Hon a jeho kolegové objevili BD+05 4868A b pomocí družice TESS.

Signálem, který astronomy upozornil, byl zvláštní tranzit s propadem, jehož hloubka kolísala při každém oběhu. Potvrdili, že jde o signál těsně obíhající kamenné planety, která za sebou táhne dlouhý, kometám podobný chvost uvolněného materiálu.

Rozsah ohonu je obrovský, rozprostírá se v délce až 9 milionů km, což je zhruba polovina celé dráhy planety,“ řekl Marc Hon. „Zdá se, že planeta se rozpadá dramatickou rychlostí a při každém oběhu kolem své hvězdy vyvrhne množství materiálu odpovídající jednomu Mount Everestu.“

Vědci předpokládají, že planeta se může zcela rozpadnout přibližně za 1 až 2 miliony let. „Měli jsme štěstí, že jsme ji zachytili přesně v době, kdy skutečně zaniká,“ řekl Avi Shporer, astronom z MIT.

Z téměř 6 000 planet, které astronomové dosud objevili, znají vědci pouze tři další rozpadající se planety mimo Sluneční soustavu. Každý z těchto rozpadajících se světů byl spatřen před více než 10 lety na základě dat z vesmírného dalekohledu Kepler. Všechny tři planety byly spatřeny s podobnými ohony připomínajícími komety.

BD+05 4868A b má ze čtyř dosud známých rozpadajících se planet nejdelší ohon a nejhlubší tranzit. „To znamená, že její vypařování je nejkatastrofálnější a zanikne mnohem rychleji než ostatní planety,“ řekl Hon.

Výsledky týmu byly publikovány v časopise Astrophysical Journal Letters.

Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/disintegrating-exoplanet-comet-like-tails-13848.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz