Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.
Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Nová teorie spojuje gravitaci s kvantovou entropií a zavádí pole G, které by mohlo vysvětlit temnou hmotu a rozpínání vesmíru. Ginestra Bianconi, profesor aplikované matematiky na Queen Mary University of London, v nedávné studii publikované v časopise Physical Review D představuje průlomový rámec, který může změnit naše chápání gravitace a jejího spojení s kvantovou mechanikou. Studie představuje nový přístup, který odvozuje gravitaci z kvantové relativní entropie a nabízí potenciální most mezi dvěma základními, ale historicky neslučitelnými teoriemi: kvantovou mechanikou a Einsteinovou obecnou relativitou.
Výzva kvantové gravitace
Fyzikové se již desítky let potýkají s problémem sjednocení kvantové mechaniky a obecné teorie relativity, dvou základních teorií, které fungují na značně odlišných škálách. Kvantová mechanika vysvětluje chování částic na subatomární úrovni, zatímco obecná relativita popisuje gravitaci a strukturu prostoročasu v kosmických měřítkách. Překlenutí propasti mezi těmito systémy zůstává jedním z nejobtížnějších a nejdůležitějších problémů teoretické fyziky.
Výzkum profesora Bianconiho přináší nový přístup – reinterpretuje časoprostorovou metriku, ústřední prvek obecné teorie relativity, jako kvantový operátor. Použitím kvantové relativní entropie, konceptu z kvantové teorie informace, její rámec zachycuje interakci mezi geometrií prostoročasu a hmotou zásadně novým způsobem.
Úloha entropie a pole G
Studie zavádí novou entropickou akci, která kvantifikuje rozdíl mezi metrikou prostoročasu a metrikou indukovanou hmotnými poli. Tento přístup vede k modifikovaným Einsteinovým rovnicím, které se v režimu nízké vazby, tj. nízkých energií a malé křivosti, redukují na klasické rovnice obecné relativity.
Tato teorie jde však ještě dál a předpovídá vznik malé kladné kosmologické konstanty – hodnoty, která je v souladu s experimentálními pozorováními zrychleného rozpínání vesmíru mnohem lépe než u jiných existujících teorií.
Klíčovým rysem teorie je zavedení G-pole, pomocného pole, které funguje jako Lagrangeův multiplikátor. G-pole hraje klíčovou roli nejen v modifikovaných rovnicích gravitace, ale také otevírá dveře k novým interpretacím temné hmoty – záhadné látky, která tvoří významnou část hmoty vesmíru, ale dosud nebyla přímo pozorována.
Důsledky tohoto výzkumu jsou hluboké. Propojením gravitace s kvantovou teorií informace poskytuje tato studie potenciální cestu ke sjednocené teorii kvantové gravitace. Kromě toho by G-pole mohlo nabídnout nový pohled na povahu temné hmoty, která je dlouholetou hádankou v kosmologii.
„Tato práce navrhuje, že kvantová gravitace má entropický původ, a naznačuje, že G-pole by mohlo být kandidátem na temnou hmotu,“ vysvětluje profesor Bianconi. „Kromě toho by nová kosmologická konstanta předpovězená naším modelem mohla pomoci vyřešit rozpor mezi teoretickými předpověďmi a experimentálními pozorováními rozpínání vesmíru.“
Přestože je k úplnému prozkoumání důsledků této teorie zapotřebí dalšího výzkumu, představuje tato studie významný krok vpřed v úsilí o pochopení základní podstaty vesmíru.
Práce profesora Bianconiho zpochybňuje tradiční názory a otevírá nové vzrušující možnosti zkoumání. Tím, že se s časoprostorem zachází jako s kvantovou entitou a využívá se síly entropie spojené s metrikou časoprostoru, by tento výzkum mohl otevřít cestu k hlubšímu pochopení gravitace, kvantové mechaniky a samotného vesmíru.
autor: František Martinek