Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

07.08.2024
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra

Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů.  KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet.  Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.

05.08.2024
Hvězdárnu Valašské Meziříčí najdete nově i na Instagramu

Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Nová evropská meteorologická družice MSG-3

Nová evropská meteorologická družice MSG-3

13.08.2012

Kamera SEVIRI (Spinning Enhanced Visible and Infrared Imager) na palubě nové evropské geostacionární meteorologické družice vyslala na Zemi dne 7. 8. 2012 první snímek. Bylo tím prokázáno, že družice vypuštěná 5. 7. 2012 funguje dobře. Krátce po startu, který se uskutečnil z kosmodromu Kourou (Francouzská Guyana) pomocí nosné rakety Ariane 5, byla družice navedena na geostacionární oběžnou dráhu ve výšce zhruba 36 000 km nad zemským rovníkem. Její poloha je na 0° v. d., odkud pořizuje snímky Evropy, Afriky a Atlantického oceánu.

Evropská kosmická agentura ESA byla zodpovědná za počáteční operace při vypuštění družice MSG-3 (za start a první okamžiky na oběžné dráze) a za předání družice organizaci EUMETSAT dne 16. 7. 2012.

Tento první snímek určitým způsobem spojuje organizaci ESA (European Space Agency), EUMETSAT (European Organisation for the Exploitation of Meteorological Satellites) a evropský kosmický průmysl. MSG (Meteosat Second Generation) je společným programem organizací ESA a EUMETSAT. ESA je zodpovědná za vývoj družic uspokojujících uživatele podle požadavků definovaných společností EUMETSAT a za zajišťování dalších družic pro fungování systému. ESA rovněž zabezpečuje start a počáteční operace na oběžné dráze potřebné k umístění družice na geostacionární dráhu před jejím předáním organizaci EUMETSAT do využívání.

Organizace EUMETSAT vyvíjí veškeré pozemní systémy potřebné k poskytování služeb uživatelům a odpovídá za jejich potřebný vývoj a zabezpečuje funkčnost systému.

MSG-3 je třetím exemplářem ze série čtyř plánovaných družic, z nichž první byla uvedena do provozu v roce 2002. Tyto rotací stabilizované družice nesou na palubě především přístroj označovaný jako Spinning Enhanced Visible and Infrared Imager (SEVIRI). Hlavním dodavatelem družice MSG je firma Thales Alenia Space, přístroj SEVIRI zhotovila společnost Astrium.

Zařízení SEVIRI zajišťuje rozšířené sledování počasí nad Evropou a Afrikou za účelem zlepšení předpovědi na základě častěji pořizovaných snímků, zejména pro rychlý vývoj bouřkových oblastí či mlhy. Proto pořizuje velmi detailní snímky zemského povrchu a atmosféry s vysokým rozlišením jednou za 15 minut na 12 vlnových délkách za účelem podrobného sledování vývoje oblačnosti.

Kamera SEVIRI je schopna rozlišit ve viditelném světle útvary menší než jeden kilometr a v oboru infračerveného záření útvary o velikosti 3 km.

Kromě hlavního úkolu – sledování počasí a shromažďování dat – má družice MSG-3 ještě další úkoly. Senzor s označením Geostationary Earth Radiation Budget měří množství sluneční energie, které Země odráží zpět do vesmíru, a také množství infračerveného světla vyzařovaného Zemí, vše za účelem lepšího porozumění klimatickým procesům. Přístroj Search & Rescue transponder bude zajišťovat příjem a přenos nouzových signálů do pozemních vyhledávacích a záchranných stanic.

Družice MSG jsou vyráběny v Cannes (Francie) skupinou evropských průmyslových podniků pod vedením francouzské firmy Thales Alenia Space. Na projektu se subdodavatelsky podílí více než 50 firem ze 13 evropských států.

Poslední meteorologická družice z této série – MSG-4 – bude pravděpodobně vypuštěna v roce 2015.

Zdroj: http://www.esa.int/export/esaCP/SEMRFKVXF5H_index_0.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz