Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » NASA uspíšila termín startu sondy ke kovové planetce

NASA uspíšila termín startu sondy ke kovové planetce

30.05.2017

PSYCHE, což je sonda NASA připravovaná v rámci projektu Discovery, jejímž cílem bude výzkum unikátního kovového asteroidu stejného názvu, bude vypuštěna dříve, než se původně předpokládalo. NASA uspíšila její start o jeden rok – nyní se s jejím vypuštěním počítá v létě roku 2022. Plánovaný přílet k planetce Psyche z hlavního pásu asteroidů se tak posunul na rok 2026, což je o čtyři roky dříve v porovnání s původními předpoklady.

Vyzvali jsme tým konstruktérů k prozkoumání, jestli dřívější datum startu může poskytnout mnohem efektivnější trajektorii k planetce Psyche a zda je možné letět po kratší a rychlejší dráze,“ říká Jim Green, ředitel Planetary Science Division, NASA Headquarters, Washington. „To nám umožní splnit vědecké cíle mise dříve a s menšími finančními náklady.“

Když NASA před několika měsíci vybírala mise pro program Discovery, byly jasně dány termíny startů v letech 2021 a 2023. Kosmická sonda s názvem LUCY byla vybrána pro startovní příležitost v roce 2021, sonda Psyche měla startovat v roce 2023. Avšak krátce po výběru v lednu 2017 NASA dala pokyny týmu sondy Psyche, aby prověřil možnosti uspíšení celé mise o jeden rok.

Největším přínosem je výhodná trajektorie, která bude dvakrát rychlejší a cenově příhodnější,“ říká hlavní vědecká pracovnice Lindy Elkins-Tanton, Arizona State University, Tempe. „Všichni jsme nesmírně nadšení, že NASA byla schopná se přizpůsobit tomuto dřívějšímu startu. Celý svět tak spatří toto ohromující kovové těleso podstatně dříve.“

Nová trajektorie je mnohem efektivnější, protože byla vyřazena potřeba gravitační asistence při průletu kolem Země, což nakonec vedlo ke zkrácení délky mise. Kromě toho nová trajektorie vede ve větší vzdálenosti od Slunce, čímž se sníží množství tepla, před kterým je nutné chránit přístrojové vybavení sondy. Součástí přeletu sondy zůstává gravitační manévr při průletu kolem planety Mars v roce 2023.

Změny v plánech jsou velkým povzbuzením pro vědecký tým a celou misi,“ říká projektový manažer Henry Stone, NASA's Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Kalifornie. „Konstrukční tým mise odvedl fantastickou práci a přiblížil se k ideálnímu datu startu kosmické sondy.“

Kosmickou sondu Psyche zhotoví firma Space Systems Loral (SSL), Palo Alto, Kalifornie. Za účelem podpory nové trajektorie mise firma SSL překonstruovala soustavu panelů slunečních baterií ze čtyř panelů v přímé řadě za sebou na každé straně sondy na mnohem výkonnějších pět panelů seřazených do kříže po obou stranách sondy, obvykle používaných pro mise vyžadující dodávku většího množství energie. Kosmická sonda Psyche bude urychlena do plánované destinace za mnohem kratší dobu.

Psyche je kovový asteroid kroužící kolem Slunce mezi Marsem a Jupiterem, složený téměř výhradně z niklu a železa. Jako takový poskytuje unikátní pohled na obrovské kolize, které vedly mimo jiné k vytvoření Země a ostatních terestrických planet.

Mise k planetce Psyche byla vybrána k realizaci počátkem letošního roku v rámci programu NASA s názvem Discovery, což je série levných vysoce specializovaných automatických vesmírných misí, které jsou zaměřeny na výzkum Sluneční soustavy.

Hlavním vědeckým cílem mise Psyche je porozumění vzniku stavebních bloků pro vznik planet a přímý výzkum zcela nových a neprozkoumaných typů těles. Vědecký tým mise usiluje o zjištění, zda planetka Psyche je ve skutečnosti jádrem mladé planety, jaké je její stáří, zda se zformovala podobným způsobem jako jádro Země a jak vypadá její povrch. Přístrojové vybavení sondy budou představovat magnetometry, mnohospektrální kamery, neutronové spektrometry a detektory gama záření.

Zdroj: https://www.nasa.gov/feature/jpl/nasa-moves-up-launch-of-psyche-mission-to-a-metal-asteroidhttps://www.nasa.gov/psyche a https://www.astrovm.cz/cz/pro-navstevniky/aktuality-ak/nasa-schvalila-dva-projekty-kosmickych-sond-k-asteroidum.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies