Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Molekulární vlákno chránilo mladou Sluneční soustavu před supernovou

Molekulární vlákno chránilo mladou Sluneční soustavu před supernovou

26.06.2023

Izotopové poměry nalezené v meteoritech naznačují, že poblíž explodovala supernova, když se Slunce a Sluneční soustava ještě formovaly. Tlaková vlna z blízké supernovy mohla potenciálně zničit vznikající planetární soustavu. Nové výpočty ukazují, že vlákno molekulárního plynu, které je rodným kokonem Sluneční soustavy, napomohlo zachycení izotopů nalezených v meteoritech a zároveň fungovalo jako nárazník chránící mladou soustavu před výbuchem blízké supernovy.

Studie s názvem „Insights on the Sun Birth Environment in the Context of Star Cluster Formation in Hub-Filament Systems“ byla publikována v Astrophysical Journal Letters dne 25. dubna 2023.

Primitivní meteority uchovávají informace o podmínkách při zrodu Slunce a planet. Složky meteoritu vykazují nehomogenní koncentraci radioaktivního izotopu hliníku. Tato variace naznačuje, že další množství radioaktivního hliníku bylo zavedeno krátce poté, co se začala formovat Sluneční soustava. Nedaleká exploze supernovy je nejlepším kandidátem pro tuto injekci nových radioaktivních izotopů. Ale supernova, která by byla dostatečně blízko, aby přinesla množství izotopů pozorovaných v meteoritech, by také vytvořila tlakovou vlnu dostatečně silnou na to, aby roztrhala vznikající Sluneční soustavu na kusy.

Tým vedený Doris Arzoumanianovou z National Astronomical Observatory of Japan navrhl nové vysvětlení toho, jak Sluneční soustava získala množství izotopů naměřených v meteoritech při přežití šoku supernovy. Hvězdy se tvoří ve velkých skupinách nazývaných shluky uvnitř obřích mračen molekulárního plynu. Tyto molekulární mraky jsou vláknité. Malé hvězdy jako Slunce se obvykle tvoří podél vláken a velké hvězdy, které explodují v supernově, se obvykle tvoří v centrech, kde se kříží více vláken.

Za předpokladu, že se Slunce vytvořilo podél hustého vlákna molekulárního plynu a supernova vybuchla v blízkém vláknitém centru, výpočet týmu ukázal, že by trvalo nejméně 300 000 let, než by tlaková vlna rozbila husté vlákno kolem formující se Sluneční soustavy.

Složky meteoritů obohacené o radioaktivní izotopy vznikly přibližně během prvních 100 000 let formování Sluneční soustavy uvnitř hustého vlákna. Mateřské vlákno mohlo fungovat jako nárazník chránící mladé Slunce a pomáhalo zachytit radioaktivní izotopy z vlny výbuchu supernovy.

Arzoumanianová se svými spolupracovníky se domnívají, že mladou Sluneční soustavu před rázovými vlnami exploze ochránilo husté molekulární vlákno. Zároveň v něm uvízlo velké množství izotopů hliníku, které se pak dostaly do Sluneční soustavy a následně i do meteoritů, ve kterých je dnes nacházíme.

Zdroj: https://phys.org/news/2023-06-molecular-filament-shielded-young-solar.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies