Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Mohou nás mimozemšťané odhalit?

Mohou nás mimozemšťané odhalit?

22.07.2023

Výzkumníci z Mauricia a Manchesterské univerzity použili získaná zdrojová data k simulaci úniku rádiových signálů z vysílačů sítě mobilních telefonů, aby předpověděli, co může mimozemská civilizace registrovat z velké dálky. Tým zjistil, že zatímco jednotlivé systémy mají nízký rádiový výkon, kombinované spektrum miliard zařízení, spojené s výkonnějšími budoucími širokopásmovými systémy, by mohlo být dostatečně velké na to, aby je detekovaly pokročilé mimozemské civilizace. Jak by Země vypadala pro mimozemskou civilizaci nacházející se světelné roky daleko?

Společná studie provedená skupinou vědců z University of Mauritius a University of Manchester použila získaná data k modelování rádiových signálů vycházejících z celulárních věží s cílem spekulovat, co by vzdálená civilizace mohla potenciálně vnímat v rozsahu blízkých hvězd. To zahrnuje Barnardovu hvězdu, která se nachází pouhých šest světelných let od naší planety.

Ramiro Saide, stážista na Hat Creek Radio Observatory institutu SETI a postgraduální student na Mauricijské univerzitě, vyvinul modely, které představují vysokofrekvenční energii, kterou by tyto mimozemské společnosti dostávaly, když se Země otáčí a vysílací věže stoupají a zapadají.

Saide soudí, že pokud mimozemská civilizace nebude mnohem vyspělejší než naše, bude mít potíže s odhalováním aktuální úrovně úniku rádiových vysílačů pro sítě mobilních telefonů ze Země. Tým však naznačuje, že některé technické civilizace budou mít pravděpodobně mnohem citlivější přijímací systémy než my a odhalitelnost našich mobilních systémů se podstatně zvýší, jakmile přejdeme na mnohem výkonnější širokopásmové systémy.

Saide je také nadšený skutečností, že jeho simulace ukazují, že mobilní rádiový podpis Země zahrnuje významný příspěvek z rozvojových zemí, včetně Afriky. Podle vedoucího týmu profesora Mika Garretta (University of Manchester, Jodrell Bank Center for Astrophysics) „výsledky zdůrazňují úspěch Afriky v obcházení fáze vývoje pevných linek a přechodu přímo do digitálního věku.“

Garrett je s výsledky spokojený. „Slyšel jsem mnoho kolegů naznačovat, že Země je v posledních letech stále více rádiová – toto tvrzení jsem vždy zpochybňoval – i když je pravda, že dnes máme méně výkonných televizních a rádiových vysílačů, šíření mobilních komunikačních systémů po celém světě je rozsáhlé. I když každý systém představuje samostatně relativně nízké rádiové výkony, integrované spektrum miliard těchto zařízení je značné.“

Nalini Heeralall-Issurová, Saideho supervizorka na Mauriciu, si myslí, že Saide by mohl mít pravdu. „Každý den se dozvídáme více o charakteristikách exoplanet prostřednictvím vesmírných misí, jako jsou Kepler a TESS, s dalšími poznatky z JWST – věřím, že existuje velká šance, že se tam někde vyskytnou vyspělé civilizace a některé mohou být schopny pozorovat signály unikající z planety Země.“

Tým je dychtivý rozšířit svůj výzkum tak, aby zahrnoval další přispěvatele k podpisu úniku rádiových vln ze Země. Dalším krokem je zahrnutí výkonných civilních a vojenských radarů, nových systémů digitálního vysílání, Wi-Fi sítí, jednotlivých mobilních telefonů a roj družicových konstelací, které jsou nyní vypouštěny na nízkou oběžnou dráhu Země, jako je systém Starlink Elona Muska.

Podle Garretta: „Současné odhady naznačují, že do konce desetiletí budeme mít na nízké oběžné dráze kolem Země více než sto tisíc satelitů. Země je již v rádiové části spektra anomálně jasná; pokud bude trend pokračovat, mohli bychom se stát snadno zjistitelnými jakoukoliv vyspělou civilizací se správnou technologií.“

Tato práce je skvělým příkladem toho, jak lze detailní analýzu vlastností lidské technologie („antropogenní technosféry“) využít k vývoji vzrušujících, neotřelých strategií pro detekci mimozemských technologií,“ řekl Wael Farah, vědec projektu Allen Telescope Array. „Těšíme se, že využijeme jedinečné možnosti přístrojového vybavení a flexibilitu plánování řady radioteleskopů Allen Telescope Array, spárované s našimi rostoucími znalostmi blízkých systémů exoplanet, abychom mohli provádět nová hledání založená na těchto strategiích.“

Zdroj: https://scitechdaily.com/can-aliens-detect-us-new-study-explains/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies