Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Mise budoucnosti v rámci programu Discovery

Mise budoucnosti v rámci programu Discovery

12.10.2015

V rámci progamu Discovery vybrala NASA před pár dny pět horkých kandidátů na budoucí mise. Je to první krok k vybrání jednoho až dvou vítězů v průběhu příštího roku. Vítězný návrh by měl být realizován v roce 2020. Předložené návrhy by měly studovat Venuši, blízkozemní objekty, popř. různé asteroidy.

 

 

 

 

 

Program Discovery

Program Discovery, který existuje od roku 1992, sponzoruje mise sluneční soustavy s vysoce vědecko-výzkumným zaměřením, které mají omezený rozpočet a do dnešního dne program financoval a vyvinul 12 misí, včetně úspěšných misí jako Messenger, Dawn, Stardust nebo Deep Impact.

Mise navrhují týmy lidí z průmyslu, z menších firem, vládních výzkumných pracovišť či univerzit. V čele každého týmu stojí hlavní řešitel PI (Principal Investigator).

Letos získá každý tým 3 miliony dolarů, které mají sloužit k rozpracování návrhu a k jeho analýze. Po podrobném přezkoumání a zhodnocení koncepčních studií učiní NASA konečný výběr v září 2016. Každá vybraná mise bude stát přibližně 500 miliónů dolarů (bez nákladů na start).

Vybrané projekty mají potenciál odhalit mnoho o formování naší sluneční soustavy a jejích dynamických procesů“, říká John Grunsfeld, astronaut a administrátor Vesmírného ředitelství NASA ve Washingtonu. „Dynamické a vzrušující mise podobné těmto odhalí další tajemství naší sluneční soustavy a inspiruje budoucí generace průzkumníků. Současná doba představuje neuvěřitelný čas pro vědu a NASA nám ukazuje cestu.“

V rámci programu Discovery požádala NASA o podání návrhů na budoucí mise v listopadu 2014. Porota složená z odborníků z NASA a jiných vědců posuzovala 27 návrhů.

 

Následujích pět projektů se dostalo do nejužšího výběru:

 

DAVINCI - výzkum atmosféry Venuše

(DEDeep Atmosphere Venus Investigation of Noble gases, Chemistry, and Imaging)

Sonda DaVinci by měla studovat chemické složení atmosféry Venuše během 63 minutého sestupu. Ty by měly odpovědět na vědecké otázky, které byly považovány za vysoce prioritní v uplynulých letech, například zda dnes existují aktivní sopky na povrchu Venuše a jak její povrch interaguje s atmosférou planety. Hlavním řešitelem projektu je Lori Glaze z Goddardova kosmického střediska ve městě Greenbelt, stát Maryland. Goddardovo středisko by také případnou misi řídilo.

 

VERITAS – povrch Venuše

(The Venus Emissivity, Radio Science, InSAR, Topography, and Spectroscopy mission)

Projekt Veritas by měl za úkol přinést globální topografii Venuše ve vysokém rozlišení, první mapy deformace povrchu a  měření složení povrchu. Hlavním řešitelem tohoto projektu je Suzanne Smrekar z Jet Propulsion Labaratory (JPL) v Pasadaně, Kalifornie.

 

Psyche – výzkum kovového asteroidu Psyche

Projekt Psyche by se měl zabývat původem planetárních jader a to pomocí studia asteroidu Psyche. Zajímavé na něm je, že se jedná o asteroid typu M. Písmeno M zde zastupuje Metal. Znamená to tedy, že se jedná o kovový asteroid složený z železa a niklu. Tento objekt pravděpodobně přežil střet s jiným objektem. Díky této srážce přišel o svůj kamenný obal. Dále je také zajímavý svou velikostí, je jednou z největších planetek, která obíhá v dráze mezi Marsem a Jupiterem. Její průměr je zhruba 200 kilometrů.

Projekt vede Linda Elkins-Tanton z Arizona State University ve městě Tempe, stát Arizona.

 

NEOCam - výzkum blízkozemních objektů

(Near Earth Object Camera)

Projekt NEOcam má za cíl objevit desetkrát více blízkozemních objektů než bylo dosud objeveno. Počítá se také s bližší charakteristikou objevených objektů. Tento projekt předložil tým z JPL v čele s Amy Mainzer. Tato laboratoř by zodpovídala za realizaci sondy.

 

Lucy – výzkum Trojanů

Tento projekt je zaměřen na výzkum Trojanů, zvláštních asteroidů, které doprovázejí Jupiter při jeho oběhu kolem Slunce. Tyto objekty by mohly být jedním z vodítek k rozluštění historie sluneční soustavy.

Projekt vede Harold Levison ze Southwest Research Institute v Boulderu, stát Colorado. Projekt by řídilo Goddardovo středisko.

 

 

 

 

Zdroj:https://www.nasa.gov

autor: Sylvie Gorková


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies