Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


30.11.2023
Astronomická olympiáda 2023/2024

V uplynulých dnech se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v těchto kategoriích: 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.

30.11.2023
Hvězdárna, jak ji neznáte (1990-1991)

Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.

02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » MAVEN poletí k Marsu

MAVEN poletí k Marsu

21.09.2008

NASA vybrala k realizaci další kosmickou sondu, jejímž úkolem bude především získávat informace o atmosféře rudé planety, o historii klimatu na Marsu a o možné přítomnosti života v mnohem větších detailech, než se doposud podařilo realizovat.

Připravovaná sonda byla nazvána MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN). Náklady na její realizaci by měly dosáhnout 485 miliónů dolarů a k planetě Mars bude vypuštěna v roce 2013. Tento projekt byl vyhodnocen jako návrh, který by měl přinést nejvíce vědeckých poznatků při nejnižším možném riziku neúspěchu. Byl vybrán z 20 návrhů, předložených jako odpověď na výzvu NASA, vyhlášenou v srpnu 2006.

Tato mise poskytne vůbec první přímá měření, která přinesou jasnou odpověď na klíčové otázky kolem dávného vývoje Marsu,“ říká Doug McCuistion, ředitel programu výzkumu Marsu v NASA.

Mars měl kdysi hustou atmosféru, která umožňovala přítomnost kapalné vody na povrchu planety. V důsledku dramatických klimatických změn značná část ovzduší planety unikla. Sonda MAVEN provede rozhodující zjištění současného úniku plynů, což poskytne klíč k odpovědi na otázku chybějící atmosféry Marsu a její historie.

Ztráta marťanské atmosféry je dlouhotrvající záhadou,“ říká Doug McCuistion. „Kosmická sonda MAVEN nám ji pomůže vyřešit.“

Hlavním vědeckým pracovníkem mise je Bruce Jakosky z Laboratoře pro výzkum atmosféry a kosmickou fyziku (Laboratory for Atmospheric and Space Physics, University of Colorado, Boulder). Univerzita obdrží v příštím roce 6 miliónů dolarů na zajištění přípravy mise a vývoj technologií. Goddard Space Flight Center, středisko NASA v Greenbeltu, bude celý projekt řídit. Firma Lockheed Martin of Littleton, Colorado, postaví kosmickou sondu na základě zkušeností s dřívějšími sondami Mars Odyssey 2001 a Mars Reconnaissance Orbiter. Práce na realizaci sondy budou zahájeny v roce 2009.

Po příletu k Marsu koncem roku 2014 bude sonda MAVEN navedena pomocí vlastních raketových motorů na eliptickou oběžnou dráhu kolem Marsu ve vzdálenosti 150 až 6 200 km od povrchu planety. Sonda ponese na své palubě 8 vědeckých přístrojů, které budou pracovat po dobu jednoho pozemského roku, což přibližně odpovídá polovině marťanského roku. V průběhu výzkumné mise se sonda „ponoří“ do horních vrstev atmosféry ve výšce 130 km za účelem detailního výzkumu. V průběhu základní části vědecké mise i po jejím skončení bude sonda sloužit jako retranslační stanice pro zajištění spojení se sondami na povrchu Marsu.

Sonda MAVEN bude provádět rozhodující měření, která Národní akademie věd (National Academy of Science) uvedla jako data s nejvyšší prioritou ve svém plánu výzkumu pro příští desetiletí již v roce 2003,“ říká Michael Meyer, šéf NASA pro výzkum Marsu. „Tato oblast výzkumu byla také zdůrazněna v roce 2005 v plánu NASA pro výzkum vztahů Slunce-Země.“

Kosmická sonda MAVEN bude realizována v rámci programu Mars Scout, což je plánovaná série malých a levných sond k Marsu. První sondou, vypuštěnou v rámci tohoto programu, byla sonda Phoenix, která v květnu letošního roku přistála v polárních oblastech rudé planety. Dne 25. 8. 2008 byla ukončena základní mise sondy. Její činnost však byla prodloužena do 30. 9. 2008.

Cílem NASA při výzkumu Marsu je charakterizovat a porozumět Marsu jako dynamickému systému včetně jeho současných a minulých podmínek, klimatických cyklů, geologického a biologického potenciálu. Sonda MAVEN by k tomu měla přispět značnou měrou.

Zdroj: http://www.nasa.gov/mission_pages/mars/news/maven_20080915.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies