Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

07.08.2024
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra

Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů.  KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet.  Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.

05.08.2024
Hvězdárnu Valašské Meziříčí najdete nově i na Instagramu

Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Marsovská helikoptéra Ingenuity pokračuje ve výzkumu

Marsovská helikoptéra Ingenuity pokračuje ve výzkumu

04.07.2023

Vrtulník NASA s názvem Ingenuity Mars Helicopter byl zachycen kamerou Mastcam-Z na roveru Perseverance 16. dubna 2023 (viz úvodní obrázek), nedlouho po 50. letu tohoto rotorového letounu, přesně 766. marťanský den neboli sol mise roveru Perseverance. Letoun překonal na Marsu celkově vzdálenost již přes 12 km. V době, kdy byl snímek pořízen, byl rover asi 23 metrů daleko. Vrtulník se pak na 63 dní odmlčel kvůli kopcovitému terénu, který přerušil komunikaci mezi roverem a letounem. První let vrtulníku se na Marsu uskutečnil 19. dubna 2021. Původně se počítalo jen s několika málo krátkými zkušebními lety.

V pořadí 52. let vrtulníku Ingenuity je nyní v oficiálním deníku mise jako úspěšný. Let se uskutečnil 26. dubna 2023, ale kontroloři mise v Jet Propulsion Laboratory v jižní Kalifornii ztratili kontakt s helikoptérou, když klesala k povrchu při přistání. Cílem letu 52, který byl dlouhý 363 metrů a trval 139 sekund, bylo přemístit vrtulník a pořídit snímky povrchu Marsu pro vědecký tým roveru.

Tým Ingenuity očekával výpadek komunikace, protože mezi místem přistání vrtulníku a pozicí roveru Perseverance stál kopec, který komunikaci mezi nimi blokoval. Rover funguje jako rádiové relé mezi vrtulníkem a řídícími mise v JPL. V očekávání této ztráty komunikace už tým Ingenuity vypracoval plány opětovného kontaktu, kdy se rover vrátí do dosahu spojení. Kontakt byl obnoven 28. června 2023, když Perseverance vystoupila na kopec a mohla znovu přímo vidět Ingenuity.

Část kráteru Jezero, kterou rover a vrtulník právě prozkoumávají, má hodně členitý terén, což zvyšuje pravděpodobnost výpadků komunikace,“ řekl Josh Anderson z JPL, vedoucí týmu Ingenuity. „Cílem týmu je udržet Ingenuity před Perseverance, což občas znamená dočasné překonání komunikačních limitů. Jsme rádi, že jsme zpět v dosahu komunikace s Ingenuity a obdržíme potvrzení letu č. 52.“

Šedesát tři dní je dlouhá doba čekání na výsledky letu, ale přicházející data naznačují, že s prvním létajícím zařízení na jiném světě je vše v pořádku. Pokud bude zbytek „zdravotních“ kontrol Ingenuity stejně růžový, helikoptéra může znovu létat během několika příštích týdnů. Cílem letu 53 je provizorní letiště na západě, odkud tým plánuje provést další let na západ do nové operační základny poblíž skalního výběžku, o který má tým Perseverance zájem.

Ingenuity Mars Helicopter postavila společnost JPL, která projekt řídí i pro ústředí NASA. Je podporována NASA's Science Mission Directorate. Ames Research Center NASA v kalifornském Silicon Valley a NASA Langley Research Center v Hamptonu ve Virginii poskytly významnou analýzu letového výkonu a technickou pomoc během vývoje Ingenuity. AeroVironment Inc., Qualcomm a SolAero také poskytovaly pomoc při návrhu hlavních komponent letounu. Lockheed Space navrhl a vyrobil Mars Helicopter Delivery System. Dave Lavery je v ústředí NASA programovým manažerem pro Ingenuity Mars Helicopter.

Zdroj: https://www.nasa.gov/feature/jpl/nasa-s-ingenuity-mars-helicopter-phones-home

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz