Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
U jednoho z nejmenších měsíců Saturnu, skrytý pod povrchem Mimasu, který je silně posetý krátery, leží tajemství: globální oceán kapalné vody. Tento úžasný objev, na němž se podílel Valéry Lainey z Observatoire de Paris-PSL a který byl publikován v časopise Nature, odhaluje „mladý“ oceán vytvořený před pouhými 5 až 15 miliony let, díky čemuž je Mimas jedním z cílů pro studium původu života ve Sluneční soustavě.
„Mimas je malý měsíc, má jen asi 400 kilometrů v průměru; jeho silně kráterovaný povrch nenaznačoval skrytý oceán pod ním,“ říká Nick Cooper, spoluautor studie a čestný vědecký pracovník z Fakulty fyzikálních a chemických věd na Queen Mary University of London. „Tento objev přidává Mimas do exkluzivního klubu měsíců s vnitřními oceány, včetně Enceladu a Europy, ale s jedinečným rozdílem: jeho oceán je pozoruhodně mladý, s věkem odhadovaným na pouhých 5 až 15 milionů let.“
Tento mladý věk, určený podrobnou analýzou slapových interakcí Mimasu se Saturnem na základě objevu neočekávané nepravidelnosti v jeho oběžné dráze, naznačuje, že oceán vznikl nedávno. Výsledkem je, že Mimas poskytuje jedinečné okno do raných fází formování oceánů a potenciálu pro vznik života.
„Existence nedávno vytvořeného oceánu kapalné vody dělá z Mimasu hlavního kandidáta na studium pro výzkumníky, kteří zkoumají původ života,“ vysvětluje Nick Cooper. Objev byl umožněn analýzou dat ze sondy Cassini, která pečlivě studovala Saturn a jeho měsíce po více než deset let. Pozorným zkoumáním jemných změn oběžné dráhy měsíce Mimas byli vědci schopni odvodit přítomnost skrytého oceánu a odhadnout jeho velikost a hloubku.
Nick Cooper pokračuje: „Bylo to skvělé týmové úsilí, kdy se kolegové z pěti různých institucí a tří různých zemí spojili pod vedením Valéryho Laineyho, aby odemkli další fascinující a neočekávaný rys systému planety Saturn, využívající data z mise Cassini.“
Objev mladého oceánu na měsíci Mimas má významné důsledky pro pochopení potenciálu života mimo Zemi. Naznačuje, že i malé, zdánlivě neaktivní měsíce, mohou skrývat podpovrchové oceány schopné podporovat podmínky nezbytné pro život. To otevírá vzrušující nové cesty pro budoucí průzkum a potenciálně nás přivádí blíže k odpovědi na prastarou otázku: Jsme ve vesmíru sami?
Zdroj: https://phys.org/news/2024-02-mimas-tiny-moon-young-ocean.html a https://scitechdaily.com/mimas-surprise-startling-discovery-of-young-ocean-beneath-icy-shell-of-saturns-tiny-moon/
autor: František Martinek