Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. pořádá ve dnech 25. až 27. listopadu 2011 ve spolupráci s Hvězdárnou v Partizánskom (Slovenská republika) seminář na téma
který je realizován v rámci projektu Obloha na dlani. Přednášky budou zaměřeny především na téma Kosmické technologie a pilotované lety. Účastníkům z řad středoškolských studentů (případně žákům vyšších ročníků základních škol) z příhraničních regionů SR-ČR bude zajištěno a hrazeno ubytování a strava. Projekt Obloha na dlani je spolufinancován OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013. Akce je realizována rovněž s finanční výpomocí Zlínského kraje.
Stručně o programu
Přednášejí přední čeští odborníci na danou problematiku. Dvě přednášky prosloví například Mgr. Antonín Vítek, CSc., pracovník Knihovny AV ČR, který se věnuje propagaci kosmonautiky a publikační činnosti již desítky let. Jeho přednášky se budou věnovat barvitému popisu činnosti na palubě Mezinárodní kosmické stanice ISS za uplynulý rok, tj. od listopadu 2010 do listopadu 2011.
Dalším přednášejícím bude Ing. Tomáš Přibyl, publicista a autor několika knih o kosmonautice. Jeho přednášky se budou věnovat využití kosmických technologií v běžné praxi a historii amerických raketoplánů. Prof. Ing. Jan Kusák, CSc. se zaměří na geometrické trysky raketových motorů pro potřeby kosmonautiky a jejich vliv na nosnou kapacitu a celkovou hmotnost nosných raket. Problematice zajištění zdravotní a lékařské péče během kosmických misí se bude věnovat Pavel Boháček (Human Exploration Projects).
Významnou událostí semináře bude účast prvního (a zatím jediného) českého kosmonauta Vladimíra Remka (start v roce 1978) a jeho slovenského kolegy Ivana Belly (start v roce 1999). Oba kosmonauti vystoupí v sobotu odpoledne (26. listopadu) se samostatnými přednáškami, ve kterých zavzpomínají na svá „kosmonautická“ léta, Vladimír Remek stručně představí i některé aktivity kolem vesmírné politiky v EU a parlamentu. Pak bude následovat moderovaná beseda s oběma kosmonauty, které se mohou zúčastnit nejen účastníci semináře, ale i další zájemci. Odpolední program se nebude konat v přednáškovém sále Hvězdárny Valašské Meziříčí, ale v kavárně Hotelu Apollo.
Slovenští kolegové připravili pro tuto příležitost jako doprovodný program výstavu s názvem "Pozvali nás do vesmíru", kterou si budete moci prohlédnout po celou dobu konání semináře.
Program semináře je přístupný široké veřejnosti. Je možná účast jak na celém programu, tak na jednotlivých přednáškách. Všichni příznivci kosmonautiky, nových technologií a pilotovaných letů jsou srdečně zváni.
Upozornění
Prosíme ostatní zájemce (kromě studentů), kteří požadují nocleh ve hvězdárenské ubytovně – tzv. „Škvorníku“, aby se přihlásili nejpozději do 21. listopadu 2011 telefonicky či e-mailem (dsimerska@astrovm.cz) – omezená kapacita míst. Další zájemci mohou být ubytováni v okolních hotelech. Nocleh si můžete zajistit sami – seznam ubytovacích kapacit najdete například na této adrese.
Podrobnější informace o programu semináře najdete na internetové adrese projektu Obloha na dlani.
autor: František Martinek