Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

07.08.2024
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra

Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů.  KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet.  Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.

05.08.2024
Hvězdárnu Valašské Meziříčí najdete nově i na Instagramu

Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Kometa 103P/Hartley přilétá

Kometa 103P/Hartley přilétá

05.10.2010

Krátkoperiodická kometa 103P/Hartley zažije v roce 2010 mimořádně příznivý návrat ke Slunci. Kometa je již v současnosti na hranici pozorovatelnosti pouhým okem. K jejímu sledování je však potřeba velmi tmavou oblohu neznehodnocenou světelným znečištěním. Pravá krása vlasatice vynikne teprve v malém dalekohledu s širokým zorným polem.

Kometu objevil 15. března 1986 Malcolm Hartley (U. K. Schmidt Telescope Unit, Siding Spring, Austrálie), byla asi 17.-18. mag a měla vytvořen slabý ohon. Po získání potvrzujících pozorování 17. a 20. března byl objev oznámen v CBAT. První spočtená parabolická dráha komety byla velmi nejistá a dávala stejná rezidua jako krátkoperiodická dráha (Daniel W. E. Green). Předpoklad eliptické dráhy potvrdil po získání dalších poloh B. G. Marsden, upozornil také, jako první, na průchod poblíž Jupiteru, který se odehrál v roce 1982 a byl pro dráhový vývoj tělesa velmi významný. Další výpočty, jež provedl S. Nakano v průběhu roku 1987, stanovily průchod přísluním nové komety na 5. června 1985 ve vzdálenosti 0,95 AU, což znamená, že kometa byla nalezena více jak 9 měsíců po průchodu periheliem (příčinou byly nevhodné geometrické podmínky tohoto návratu). Perioda oběhu činila 6,27 roku. S. Nakano také předpověděl příští průchod přísluním v roce 1991.

Pokusy o znovunalezní komety v roce 1991 byly dlouho neúspěšné. Teprve 11. července 1991 G. R. Kastel' oznámil pozorování T. V. Kryachka, který 9. a 10. července 1991 sledoval neznámou kometu asi 11. mag s komou o průměru 15'. S. Nakano následně upozornil, že by se mohlo jednat o kometu Hartley, s průchodem přísluním o 5,6 dne dříve, než udávala jeho předpověď. V polovině srpna kometa prošla jen 0,77 AU od Země a stabilně zjasňovala, v maximu byla 9. mag. Přísluním prošla kometa 11. září 1991. Stejně jasná byla také při příštím návratu v roce 1997. Dosud polední návrat v roce 2004 byl velmi nepříznivý a kometa byla sledována teprve 100 dní po průchodu přísluním.

Dráhový vývoj komety 103P/Hartley je ovlivňován přiblíženími k Jupiteru. Až do konce 18. století byl kometa na dráze se vzdáleností perihelia kolem 2,8 AU, poté následovala kaskáda několika přiblížení k planetě Jupiter, která postupně snižovala perihelovou vzdálenost. Série vyvrcholila 2. listopadu 1982, kdy kometa prolétla jen 0,082 AU od planety, a vzdálenost přísluní se ustálila na víceméně současné hodnotě kolem 1 AU. Tím byla nastartována aktivita komety a při příštím průchodu přísluním bylo těleso objeveno. Tato dráha zůstane stabilní zřejmě až do poloviny 22. století.

Heliocentrický vývoj jasnosti komety 103P/Hartley byl při minulých sledovaných návratech vždy prakticky totožný. Kometa je poprvé pozorována asi 200 dní před přísluním jako objekt 20 mag, následuje rychlý vzrůst jasnosti, který vrcholí měsíc po průchodu přísluním na hodnotě kolem 8 mag. Pokles jasnosti je pomalejší, kometa bývá pozorována na úrovni 20 mag ještě rok a půl po něm.

Jak již bylo řečeno, současný návrat je nejpříznivější z dosud sledovaných.

 

 
Orientační vyhledávací mapka pro kometu 103P/Hartley.

Podrobnější mapky ke stažení a vytištění, zvlᡚť pro první i druhou polovinu října 2010.


Kometa bude Zemi blíže než 1 AU od poloviny července 2010 do poloviny února 2011 a ve stejném období by měla také být jasnější 14 mag. Koncem srpna 2010 je v opozici se Sluncem v souhvězdí Pegasa (Peg) a přechází do souhvězdí Ještěrky (Lac), kde se začátkem září přehoupne přes 10 mag, v září kometu najdete v souhvězdí Andromedy (And) a později Kasiopeji (Cas). V průběhu října vstoupí do souhvězdí Persea (Per) a Vozky (Aur), kde se bude nacházet během přiblížení k Zemi na 0,12 AU dne 20. října (MOID současných drah je jen 0,07 AU). Přísluním projde 28. října 2010. V druhé polovině října bude nejjasnější, možná mírně jasnější 5 mag a mohla by tedy být viditelná pouhým okem. Při rychlém pohybu v druhé polovině října, v listopadu a prosinci značně klesat deklinace komety (zatímco v polovině října kometu při deklinaci +50° najdete v souhvězdí Persea (Per), v polovině prosince bude při deklinaci -18° v souhvězdí Velkého psa (CMa)). Prakticky po celé období zmíněných 8 měsíců bude kometa od nás trvale pozorovatelná, i když od listopadu 2010 poměrně nízko nad jižním obzorem.

 

 

Odkazy:

[1] Jakub Černý (SMPH), Czech Hartley Watch

autor: Jiří Srba


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz