Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » K poslední velké fúzi Mléčné dráhy došlo o miliardy let později, než se dříve myslelo

K poslední velké fúzi Mléčné dráhy došlo o miliardy let později, než se dříve myslelo

12.06.2024

Tento objev umožnila astronomická družice ESA s názvem Gaia, která mapuje více než miliardu hvězd v celé naší Galaxii i mimo ni a sleduje jejich pohyb, svítivost, teplotu a složení. Mléčná dráha postupem času rostla, jak se další galaxie přibližovaly, srážely se s ní a byly roztrhány a pohlceny naší Galaxií. Každá kolize vyvolala „vrásky“, které se stále čeří různými rodinami hvězd a ovlivňují to, jak se pohybují a chovají ve vesmíru.

Jedním z cílů družice Gaia je odhalit historii Mléčné dráhy studiem těchto vrásek – něco, co dělá tím, že určí polohy a pohyby více než 100 000 hvězd blízko těch sousedních, což je nepatrný zlomek z asi dvou miliard zdrojů, které pozoruje.

S přibývajícím věkem se nám zmenšují vrásky, ale naše práce ukazuje, že opak je pravdou pro Mléčnou dráhu,“ řekl Thomas Donlon, astronom z Rensselaer Polytechnic Institute a University of Alabama. „Když se podíváme na to, jak se tyto vlny v průběhu času rozptýlí, můžeme vysledovat, kdy Mléčná dráha zažila svou poslední velkou havárii – a ukázalo se, že k tomu došlo o miliardy let později, než jsme si mysleli.“

Halo Mléčné dráhy obsahuje velkou skupinu hvězd s neobvyklými drahami, o kterých se mnozí domnívali, že byly adoptovány do naší Galaxie během události, kterou astronomové označují jako poslední velkou fúzi. Jak název napovídá, toto je naposledy, kdy Galaxie zažila významnou kolizi s jinou galaxií – navrženou jako masivní trpasličí galaxie, která zaplavila Mléčnou dráhu hvězdami, které procházejí velmi blízko galaktického středu.

Astronomové datovali toto sloučení do doby před osmi až jedenácti miliardami let, kdy byla Mléčná dráha v plenkách, a je známé jako Gaia-Sausage-Enceladus.

Ale data z databáze Gaia Data Release 3 nyní naznačují, že další sloučení mohlo přinést neobvykle se pohybující hvězdy. „Aby bylo vlnění hvězd tak jasné, jak se objevuje v datech Gaia, musely se k nám připojit před méně než třemi miliardami let – alespoň o pět miliard let později, než se dříve myslelo,“ řekla Heidi Jo Newbergová, rovněž z Rensselaer Polytechnic Institute. „Nové vlnění hvězd se tvoří pokaždé, když se stálice pohybují tam a zpět středem Mléčné dráhy. Kdyby se k nám připojily před osmi miliardami let, bylo by tolik vlnek těsně vedle sebe, že bychom je už neviděli jako samostatné rysy.“

Zjištění naznačuje, že spíše než že tyto hvězdy pocházejí ze starověkého spojení Gaia-Sausage-Enceladus, musely pocházet z novější události nazvané Virgo Radial Merger, která se odehrála před méně než třemi miliardami let.

Historie Mléčné dráhy je v tuto chvíli neustále přepisována, v nemalé míře díky novým datům z družice Gaia,“ řekl Thomas Donlon. „Náš obraz minulosti Mléčné dráhy se od doby před deseti lety dramaticky změnil a myslím, že naše chápání těchto fúzí se bude i nadále rychle měnit. Tento výsledek – že velká část Mléčné dráhy se k nám připojila teprve během posledních několika miliard let – je velkou změnou oproti tomu, co si astronomové dosud mysleli. Mnoho populárních modelů a nápadů o tom, jak Mléčná dráha roste, by očekávalo, že nedávná čelní srážka s trpasličí galaxií této hmotnosti bude velmi vzácná.“

Budoucí průzkum odhalí, které z těchto menších objektů, o kterých se dříve předpokládalo, že souvisejí se starověkým Gaia-Sausage-Enceladus, ve skutečnosti místo toho souvisí s novějším radiálním sloučením Virgo Radial Merger.

Zjištění bylo publikováno v Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/milky-ways-last-major-merger-12999.html a https://www.esa.int/Science_Exploration/Space_Science/Gaia/Gaia_Milky_Way_s_last_major_collision_was_surprisingly_recent

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz