Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

07.08.2024
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra

Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů.  KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet.  Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.

05.08.2024
Hvězdárnu Valašské Meziříčí najdete nově i na Instagramu

Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » K poslední velké fúzi Mléčné dráhy došlo o miliardy let později, než se dříve myslelo

K poslední velké fúzi Mléčné dráhy došlo o miliardy let později, než se dříve myslelo

12.06.2024

Tento objev umožnila astronomická družice ESA s názvem Gaia, která mapuje více než miliardu hvězd v celé naší Galaxii i mimo ni a sleduje jejich pohyb, svítivost, teplotu a složení. Mléčná dráha postupem času rostla, jak se další galaxie přibližovaly, srážely se s ní a byly roztrhány a pohlceny naší Galaxií. Každá kolize vyvolala „vrásky“, které se stále čeří různými rodinami hvězd a ovlivňují to, jak se pohybují a chovají ve vesmíru.

Jedním z cílů družice Gaia je odhalit historii Mléčné dráhy studiem těchto vrásek – něco, co dělá tím, že určí polohy a pohyby více než 100 000 hvězd blízko těch sousedních, což je nepatrný zlomek z asi dvou miliard zdrojů, které pozoruje.

S přibývajícím věkem se nám zmenšují vrásky, ale naše práce ukazuje, že opak je pravdou pro Mléčnou dráhu,“ řekl Thomas Donlon, astronom z Rensselaer Polytechnic Institute a University of Alabama. „Když se podíváme na to, jak se tyto vlny v průběhu času rozptýlí, můžeme vysledovat, kdy Mléčná dráha zažila svou poslední velkou havárii – a ukázalo se, že k tomu došlo o miliardy let později, než jsme si mysleli.“

Halo Mléčné dráhy obsahuje velkou skupinu hvězd s neobvyklými drahami, o kterých se mnozí domnívali, že byly adoptovány do naší Galaxie během události, kterou astronomové označují jako poslední velkou fúzi. Jak název napovídá, toto je naposledy, kdy Galaxie zažila významnou kolizi s jinou galaxií – navrženou jako masivní trpasličí galaxie, která zaplavila Mléčnou dráhu hvězdami, které procházejí velmi blízko galaktického středu.

Astronomové datovali toto sloučení do doby před osmi až jedenácti miliardami let, kdy byla Mléčná dráha v plenkách, a je známé jako Gaia-Sausage-Enceladus.

Ale data z databáze Gaia Data Release 3 nyní naznačují, že další sloučení mohlo přinést neobvykle se pohybující hvězdy. „Aby bylo vlnění hvězd tak jasné, jak se objevuje v datech Gaia, musely se k nám připojit před méně než třemi miliardami let – alespoň o pět miliard let později, než se dříve myslelo,“ řekla Heidi Jo Newbergová, rovněž z Rensselaer Polytechnic Institute. „Nové vlnění hvězd se tvoří pokaždé, když se stálice pohybují tam a zpět středem Mléčné dráhy. Kdyby se k nám připojily před osmi miliardami let, bylo by tolik vlnek těsně vedle sebe, že bychom je už neviděli jako samostatné rysy.“

Zjištění naznačuje, že spíše než že tyto hvězdy pocházejí ze starověkého spojení Gaia-Sausage-Enceladus, musely pocházet z novější události nazvané Virgo Radial Merger, která se odehrála před méně než třemi miliardami let.

Historie Mléčné dráhy je v tuto chvíli neustále přepisována, v nemalé míře díky novým datům z družice Gaia,“ řekl Thomas Donlon. „Náš obraz minulosti Mléčné dráhy se od doby před deseti lety dramaticky změnil a myslím, že naše chápání těchto fúzí se bude i nadále rychle měnit. Tento výsledek – že velká část Mléčné dráhy se k nám připojila teprve během posledních několika miliard let – je velkou změnou oproti tomu, co si astronomové dosud mysleli. Mnoho populárních modelů a nápadů o tom, jak Mléčná dráha roste, by očekávalo, že nedávná čelní srážka s trpasličí galaxií této hmotnosti bude velmi vzácná.“

Budoucí průzkum odhalí, které z těchto menších objektů, o kterých se dříve předpokládalo, že souvisejí se starověkým Gaia-Sausage-Enceladus, ve skutečnosti místo toho souvisí s novějším radiálním sloučením Virgo Radial Merger.

Zjištění bylo publikováno v Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/milky-ways-last-major-merger-12999.html a https://www.esa.int/Science_Exploration/Space_Science/Gaia/Gaia_Milky_Way_s_last_major_collision_was_surprisingly_recent

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz