Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Jak vznikají středně hmotné černé díry?

Jak vznikají středně hmotné černé díry?

04.02.2024

Nedávná studie vedená výzkumným pracovníkem Gran Sasso Science Institute Manuelem Arcou Seddou a publikovaná v Monthly Notices of the Royal Astronomical Society journal (MNRAS), vrhá nové světlo na mechanismy, které vedou ke vzniku záhadných středně-hmotných černých děr (IMBH). Jedná se o objekty s hmotností mezi několika stovkami a desítkami tisíc hmotností Slunce, které by mohly představovat spojení mezi jejich menšími příbuznými: hvězdnými černými dírami a superhmotnými obry, kteří obývají centra galaxií.

Spektrum černých děr
Ve skutečnosti existují různé typy černých děr: ačkoliv sdílejí tak vysoké hustoty, že ani světlo nemůže uniknout jejich gravitační síle, hmotnost těchto nebeských těles se může měnit ve velmi širokém rozsahu a rozlišovat jejich mechanismus vzniku. Můžeme identifikovat tři makrokategorie astronomického zájmu: hvězdnou, střední a supermasivní.

Ty první, jak název napovídá, vznikají, když hvězda o dostatečně velké hmotnosti (tj. alespoň dvacetkrát hmotnější než naše Slunce) vyčerpá své palivo a podlehne gravitační síle tím, že se zhroutí do sebe: představují nejlehčí typ černé díry a máme jasnou teoretickou představu o procesu vedoucím k jejich vzniku.

V opačném extrému jsou ohromné supermasivní černé díry s hmotností milionkrát nebo miliardkrát větší než hmotnost našeho Slunce. Předpokládá se, že každá galaxie ve svém středu hostí tuto černou veledíru. V roce 2019 se díky dalekohledu Event Horizon Telescope (EHT) podařilo získat první přímý snímek jedné z nich.

Navzdory tomuto impozantnímu úspěchu, formování a narůstání těchto objektů stále představuje fascinující záhadu pro moderní astronomii, zejména kvůli nedostatku definitivní stopy, která by podporovala samotnou existenci středně-hmotných černých děr. A právě to je předmětem studie Arca Sedda, první ze dvou dalších, které jsou v současnosti přezkoumávány.

Obrázek znázorňuje simulovanou hvězdokupu
s možným vznikem černé díry

Obrázek znázorňuje simulovanou hvězdokupu, jak byla vypočtena v simulacích Dragon-II. Oranžové a žluté tečky představují hvězdy podobné Slunci, zatímco modré tečky označují hvězdy s hmotností 20krát až 300krát větší než u Slunce. Velký bílý objekt ve středu snímku představuje hvězdu o hmotnosti asi 350 hmotností Slunce, která se zakrátko zhroutí a vytvoří černou díru střední hmotnosti.

Nepolapitelné středně-hmotné černé díry
Černé díry střední hmotnosti je obtížné pozorovat,“ vysvětluje výzkumník GSSI, „současné limity pozorování nám neumožňují říci nic o populaci IMBH s hmotností mezi 1 000 a 10 000 hmotností Slunce, a také představují bolení hlavy pro vědce z hlediska možných mechanismů, které vedou k jejich vzniku.“

Jedním z cílů výzkumu bylo právě pokusit se pochopit, jak tyto černé díry vznikají. „Provedli jsme nové počítačové modely, které dokážou simulovat formování těchto záhadných objektů, a zjistili jsme, že takové IMBH se mohou tvořit ve hvězdokupách prostřednictvím složité kombinace tří faktorů: sloučení hvězd mnohem větších než naše Slunce, akrece materiálu na hvězdné černé díry a nakonec sloučení mezi hvězdnými černými dírami. To je proces, jehož výsledkem je možnost „vidět“ tyto jevy prostřednictvím detekce gravitačních vln,“ vysvětluje Arca Sedda.

Studie také předpokládá, co se stane poté, když se zrodí přechodné černé díry: jsou vyhozeny ze svých vlastních shluků složitými gravitačními interakcemi nebo v důsledku procesu známého jako relativistický zpětný ráz, čímž se zabrání jejich dalšímu růstu.

Naše modely ukazují, že ačkoli zárodky IMBH vznikají přirozeně z energetických interakcí hvězd ve hvězdokupách, je nepravděpodobné, že budou těžší než několik stovek slunečních hmot, pokud nebude mateřská kupa extrémně hustá nebo masivní,“ říká výzkumník GSSI.

Je však třeba odpovědět na důležitou vědeckou záhadu: zda střední černé díry představují spojení mezi hvězdnými a supermasivními černými dírami. Je to otevřená otázka, ale studie dává prostor pro určité spekulace.

Potřebujeme dvě složky pro lepší objasnění,“ vysvětluje Arca Sedda. „Jeden nebo více procesů schopných tvořit černé díry v hmotnostním rozsahu IMBH a možnost udržet takové IMBH v hostitelském prostředí. Naše studie klade přísná omezení na první složku, což nám dává jasný přehled o tom, které procesy mohou přispět k tvorbě IMBH. Klíčem k získání druhé složky by v budoucnu mohlo být uvažování o masivnějších hvězdokupách obsahujících více dvojhvězd (systémů složených ze dvou hvězd obíhajících kolem sebe). To však bude vyžadovat obrovské úsilí z technologického a výpočetního hlediska.“

Zdroj: https://scitechdaily.com/cracking-the-code-how-intermediate-mass-black-holes-form/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz