Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Kvůli své kompaktnosti mají neutronové hvězdy obrovskou gravitační přitažlivost – zhruba miliardkrát silnější v porovnání se Zemí. To „rozmačkává“ každý útvar na povrchu do miniaturních rozměrů. Znamená to také, že tyto hvězdné pozůstatky mají podobu téměř perfektní koule. Zatímco jsou co do objemu miliardkrát menší než Země, tyto deformace od přesné koule jsou přesto označovány jako „pohoří“. Poslední studie napovídaly, že neutronové hvězdy mohou zachovat určité odchylky od přesného kulového tvaru, z čehož vyplývá, že pohoří mohou být vyšší než několik centimetrů. Avšak z nového modelu vyplývá, že takové podmínky nejsou fyzikálně reálné.
Neutronové hvězdy jsou jedněmi z nejhustějších objektů ve vesmíru: při hmotnosti dosahující zhruba hmotnost Slunce mají v průměru pouhých 10 kilometrů.
„V průběhu uplynulých několika let jsme si užívali širokou rozmanitost detekce gravitačních vln kompaktních binárních splynutí,“ říká Fabian Gittins, student Ph.D. na University of Southampton a jeho kolegové. „Nicméně čekání pokračuje na první pozorování rotující neutronové hvězdy pomocí gravitačních vln, a až doposud pouze horních limitů příslušných velikostí deformací.“
V nových výzkumech vědci použili počítačové modelování k sestavení reálných neutronových hvězd a jejich objektů do oblasti matematických sil za účelem identifikace, jak jsou vytvářena pohoří na povrchu neutronové hvězdy.
Studovali rovněž úlohu ultra-husté jaderné hmoty podporující vznik pohoří. Zjistili, že největší vytvořená pohoří mohou být vysoká pouze několik zlomků milimetru, tedy stokrát menší, než se dříve odhadovalo.
„Tyto výsledky ukazují, jak neutronové hvězdy jsou ve skutečnosti pozoruhodnými sférickými objekty,“ říká Fabian Gittins. „Dodatečně navrhuji, že pozorování gravitačních vln z rotujících neutronových hvězd může být dokonce mnohem zajímavější, než si astronomové doposud mysleli.“
Ačkoliv se jedná o osamělé objekty, v důsledku jejich silné gravitace rotují neutronové hvězdy jen s nepatrnými deformacemi, které by měly vyvolávat určité čeření ve struktuře prostoročasu známé jako gravitační vlny.
Gravitační vlny vznikající v důsledku rotace osamělých neutronových hvězd mohou být přesto pozorovány. Budoucí pokroky v extrémní citlivosti detektorů, jako jsou například zdokonalená zařízení LIGO a Virgo, mohou poskytovat klíč k průzkumu těchto unikátních objektů.
Fabian Gittins a jeho spolupracovníci prezentovali výsledky svých výzkumů na setkání Astronomical Society’s National Astronomy Meeting 2021 (NAM 2021) dne 19. 7. 2021.
Zdroj: http://www.sci-news.com/astronomy/neutron-star-mountains-09874.html a https://scitechdaily.com/a-bugs-life-mountains-on-neutron-stars-may-be-only-fractions-of-millimeters-tall/
autor: František Martinek