Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

15.12.2023
Zapomenuté výročí – Bohumil Maleček

V letošním roce uplynulo 100 let od narození Ing. Bohumila Malečka CSc., který působil na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v letech 1961-1989 nejen jako ředitel, ale i jako odborný pracovník a organizátor sítě pozorovatelů zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Vystudovaný geoget se specializací na astronomickou geodézii. 

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Jak vysoká pohoří jsou na povrchu neutronové hvězdy?

Jak vysoká pohoří jsou na povrchu neutronové hvězdy?

24.07.2021

Kvůli své kompaktnosti mají neutronové hvězdy obrovskou gravitační přitažlivost – zhruba miliardkrát silnější v porovnání se Zemí. To „rozmačkává“ každý útvar na povrchu do miniaturních rozměrů. Znamená to také, že tyto hvězdné pozůstatky mají podobu téměř perfektní koule. Zatímco jsou co do objemu miliardkrát menší než Země, tyto deformace od přesné koule jsou přesto označovány jako „pohoří“. Poslední studie napovídaly, že neutronové hvězdy mohou zachovat určité odchylky od přesného kulového tvaru, z čehož vyplývá, že pohoří mohou být vyšší než několik centimetrů. Avšak z nového modelu vyplývá, že takové podmínky nejsou fyzikálně reálné.

Neutronové hvězdy jsou jedněmi z nejhustějších objektů ve vesmíru: při hmotnosti dosahující zhruba hmotnost Slunce mají v průměru pouhých 10 kilometrů.

V průběhu uplynulých několika let jsme si užívali širokou rozmanitost detekce gravitačních vln kompaktních binárních splynutí,“ říká Fabian Gittins, student Ph.D. na University of Southampton a jeho kolegové. „Nicméně čekání pokračuje na první pozorování rotující neutronové hvězdy pomocí gravitačních vln, a až doposud pouze horních limitů příslušných velikostí deformací.“

Umělecké vyobrazení neutronové hvězdy

V nových výzkumech vědci použili počítačové modelování k sestavení reálných neutronových hvězd a jejich objektů do oblasti matematických sil za účelem identifikace, jak jsou vytvářena pohoří na povrchu neutronové hvězdy.

Studovali rovněž úlohu ultra-husté jaderné hmoty podporující vznik pohoří. Zjistili, že největší vytvořená pohoří mohou být vysoká pouze několik zlomků milimetru, tedy stokrát menší, než se dříve odhadovalo.

Tyto výsledky ukazují, jak neutronové hvězdy jsou ve skutečnosti pozoruhodnými sférickými objekty,“ říká Fabian Gittins. „Dodatečně navrhuji, že pozorování gravitačních vln z rotujících neutronových hvězd může být dokonce mnohem zajímavější, než si astronomové doposud mysleli.“

Ačkoliv se jedná o osamělé objekty, v důsledku jejich silné gravitace rotují neutronové hvězdy jen s nepatrnými deformacemi, které by měly vyvolávat určité čeření ve struktuře prostoročasu známé jako gravitační vlny.

Gravitační vlny vznikající v důsledku rotace osamělých neutronových hvězd mohou být přesto pozorovány. Budoucí pokroky v extrémní citlivosti detektorů, jako jsou například zdokonalená zařízení LIGO a Virgo, mohou poskytovat klíč k průzkumu těchto unikátních objektů.

Fabian Gittins a jeho spolupracovníci prezentovali výsledky svých výzkumů na setkání Astronomical Society’s National Astronomy Meeting 2021 (NAM 2021) dne 19. 7. 2021.

Zdroj: http://www.sci-news.com/astronomy/neutron-star-mountains-09874.html a https://scitechdaily.com/a-bugs-life-mountains-on-neutron-stars-may-be-only-fractions-of-millimeters-tall/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies