Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

15.12.2023
Zapomenuté výročí – Bohumil Maleček

V letošním roce uplynulo 100 let od narození Ing. Bohumila Malečka CSc., který působil na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v letech 1961-1989 nejen jako ředitel, ale i jako odborný pracovník a organizátor sítě pozorovatelů zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Vystudovaný geoget se specializací na astronomickou geodézii. 

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Italský premiér navštívil observatoř Paranal

Italský premiér navštívil observatoř Paranal

27.10.2015

ESO 041/15 tisková zpráva

Italský premiér Matteo Renzi navštívil 24. října 2015 observatoř ESO/Paranal v Chile. Při prohlídce tohoto špičkového astronomického zařízení jej provázali generální ředitel ESO profesor Tim de Zeeuw, a vedoucí programu výstavby dalekohledu E-ELT (European Extremely Large Telescope) Roberto Tamai.

Italského premiéra doprovázeli další oficiální členové italské i chilské vládní delegace: Mario Giro, zástupce italského ministra zahraničních věcí, Marco Ricci, italský velvyslance v Chile, Francesco Starace, ředitel italské mezinárodní energetické společnosti ENEL, Gloria Navarrete, vedoucí protokolu chilského ministerstva zahraničních věcí, senátor Guido Girardi a velvyslanec Chile v Itálii Fernando Ayala.

Při příjezdu delagaci přivítali generální ředitel ESO Tim de Zeeuw a vedoucí programu stavby dalekohledu E-ELT Roberto Tamai, kteří se následně ujali role průvodců při prohlídce observatoře.

Je mi ctí přivítat premiéra Ranziho na observatoři Paranal,“ řekl Tim de Zeeuw. „Itálie je členským státem ESO ji 33 let a italský průmysl významně přispěl k rozvoji této organizace, například konstrukce budov ukrývajících dalekohledy VLT, byly vyrobeny v Itálii. Velmi aktivní komunita italských astronomů patří k těm, které využívají vybavení ESO nejvíce a provádí vědecký výzkum světové úrovně.“

Čestní hosté byli následně svědky otevírání kopulí všech čtyř dalekohledů VLT při přípravě na noční pozorování. Prohlédli si dalekohled VST (VLT Survey Telescope), který byl navržen a postaven v Itálii, a následně povečeřeli v architektonicky oceněném ubytovacím a kancelářském komplexu Residencia. 

Italští inženýři a astronomové se v současnosti významně podílejí na návrhu a konstrukci nového dalekohledu E-ELT (European Extremely Large Telescope), který by se měl stát největším dalekohledem světa pro viditelnou a infračervenou oblast. Vedoucím programu konstrukce dalekohledu E-ELT je Ital, Roberto Tamai. Ministerský předseda s delegací si také prohlédli místo, kde by měl dalekohled E-ELT v budoucnu stát, vrchol Cerro Armazones ležící necelých 20 km od Paranalu.

Plán předsedy vlády navštívit observatoř byl poprvé oznámen v červnu 2015 v Miláně, u příležitosti výstavy Expo Milano, které se zúčastnilo na 140 zemí z celého světa a desítky organizací. V rámci této akce ESO zaštítila aktivity s astronomickou tématikou a prezentovala svůj projekt videozáznamů s rozlišením UHD (ESO Ultra HD videos) zachycujících působivou noční oblohu v Chile. 

Observatoř ESO/Paranal se nachází asi 130 km jižně od města Antofagasta, v srdci chilské pouště Atacama. S nadmořskou výškou 2653 m patří tato observatoř k nejpříhodnějším místům na Zemi pro získávání astronomických pozorování vesmíru. Systém VLT (Very Large Telescope) vybavený čtyřmi hlavními dalekohledy o průměru 8,2 m a čtyřmi pomocnými dalekohledy o průměru 1,8 m patří k nejmodernějším optickým přístrojům určeným k astronomickému výzkumu, stejně jako přehlídkové dalekohledy VISTA a VST. Tento arzenál přístrojů dělá z Paranalu nejproduktivnější pozemní astronomickou observatoř světa.

 

Další informace

ESO je nejvýznamnější mezivládní astronomická organizace Evropy, která v současnosti provozuje jedny z nejproduktivnějších pozemních astronomických observatoří světa. ESO podporuje celkem 16 zemí: Belgie, Brazílie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie a hostící stát Chile. ESO uskutečňuje ambiciózní program zaměřený na návrh, konstrukci a provoz výkonných pozemních pozorovacích komplexů umožňujících astronomům dosáhnout významných vědeckých objevů. ESO také hraje vedoucí úlohu při podpoře a organizaci celosvětové spolupráce v astronomickém výzkumu. ESO provozuje tři unikátní pozorovací střediska světového významu nacházející se v Chile: La Silla, Paranal a Chajnantor. Na Observatoři Paranal, nejvyspělejší astronomické observatoři světa pro viditelnou oblast, pracuje Velmi velký dalekohled VLT a také dva další přehlídkové teleskopy – VISTA a VST. Dalekohled VISTA pozoruje v infračervené části spektra a je největším přehlídkovým teleskopem na světě, dalekohled VST je největším teleskopem navrženým k prohlídce oblohy ve viditelné oblasti spektra. ESO je významným partnerem revolučního astronomického teleskopu ALMA, největšího astronomického projektu současnosti. Nedaleko Paranalu v oblasti Cero Armazones staví ESO nový dalekohled E-ELT (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope), který se stane „největším okem hledícím do vesmíru“.

 

Kontakty

Jiří Srba; překlad; Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., Česká republika; Email: jsrba@astrovm.cz

Viktor Votruba; národní kontakt; Astronomický ústav AV ČR, 251 65 Ondřejov, Česká republika; Email: votruba@physics.muni.cz

Richard Hook; ESO Public Information Officer; Garching bei München, Germany; Tel.: +49 89 3200 6655; Mobil: +49 151 1537 3591; Email: rhook@eso.org


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies