Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


30.11.2023
Hvězdárna, jak ji neznáte (1990-1991)

Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.

02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Hubbleův vesmírný dalekohled HST pořídil ultrafialový snímek Jupitera

Hubbleův vesmírný dalekohled HST pořídil ultrafialový snímek Jupitera

08.11.2023

NASA zveřejnila nádherný ultrafialový snímek plynného obra – planety Jupiter, který pořídil Hubbleův vesmírný dalekohled HST. „Tento pohled na plynnou obří planetu, zveřejněný na počest toho, že se Jupiter dostal do opozice, ke které dochází, když jsou planeta a Slunce na opačných stranách oblohy, zahrnuje mimo jiné ikonickou, masivní bouři zvanou Velká rudá skvrna,“ uvedli astronomové z týmu HST. Při průměru necelých 16 000 km je Velká rudá skvrna 1,3krát větší než průměr Země.

Její načervenalá barva je pravděpodobně produktem chemických látek, které byly rozloženy slunečním ultrafialovým světlem v horní atmosféře plynného obra. Bouře se může pochlubit rychlostí větru až 500 km/h a je dostatečně silná, aby roztrhala menší bouře, které se do ní dostanou. Je sledována od roku 1830 a existuje možná více než 350 let. V poslední době je pozorováno, že se zmenšuje.

Přestože se bouře lidskému oku jeví jako červená, na tomto ultrafialovém snímku z HST se zdá tmavší, protože částice oparu ve vysokých výškách absorbují světlo na těchto vlnových délkách,“ uvedli vědci. „Načervenalé zvlněné polární opary absorbují o něco méně tohoto světla kvůli rozdílům ve velikosti částic, složení nebo výšce.“

Data použitá k vytvoření tohoto ultrafialového snímku jsou součástí programu HST, který se zabýval Jupiterovým bouřkovým systémem. Vědci plánují zmapovat hlubinná mračna pomocí dat z HST k definování 3D struktur mraků v atmosféře Jupitera.

Hubbleův teleskop má dlouhou historii pozorování vnějších planet,“ poznamenali astronomové. „Od dopadů komety Shoemaker-Levy 9 až po studium Jupiterových bouří, desítky let dlouhá kariéra HST a jedinečný výhled poskytují astronomům cenná data pro zmapování vývoje této dynamické planety.“
Nový snímek Jupitera byl vytvořen ze samostatných expozic pořízených v ultrafialové oblasti spektra pomocí Hubbleovy kamery Wide Field Camera 3 (WFC3).

Toto je snímek ve falešných barvách, protože lidské oko nemůže detekovat ultrafialové světlo,“ vysvětlili astronomové. „Proto byly snímkům přiřazeny barvy ve spektru viditelného světla, každý pořízený jiným ultrafialovým filtrem. V tomto případě jsou přiřazeny následující barvy pro jednotlivé filtry: modrá (F225W), zelená (F275W) a červená (F343N).“

Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/hubble-ultraviolet-image-jupiter-12418.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies