Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Hubbleův vesmírný dalekohled HST pořídil ultrafialový snímek Jupitera

Hubbleův vesmírný dalekohled HST pořídil ultrafialový snímek Jupitera

08.11.2023

NASA zveřejnila nádherný ultrafialový snímek plynného obra – planety Jupiter, který pořídil Hubbleův vesmírný dalekohled HST. „Tento pohled na plynnou obří planetu, zveřejněný na počest toho, že se Jupiter dostal do opozice, ke které dochází, když jsou planeta a Slunce na opačných stranách oblohy, zahrnuje mimo jiné ikonickou, masivní bouři zvanou Velká rudá skvrna,“ uvedli astronomové z týmu HST. Při průměru necelých 16 000 km je Velká rudá skvrna 1,3krát větší než průměr Země.

Její načervenalá barva je pravděpodobně produktem chemických látek, které byly rozloženy slunečním ultrafialovým světlem v horní atmosféře plynného obra. Bouře se může pochlubit rychlostí větru až 500 km/h a je dostatečně silná, aby roztrhala menší bouře, které se do ní dostanou. Je sledována od roku 1830 a existuje možná více než 350 let. V poslední době je pozorováno, že se zmenšuje.

Přestože se bouře lidskému oku jeví jako červená, na tomto ultrafialovém snímku z HST se zdá tmavší, protože částice oparu ve vysokých výškách absorbují světlo na těchto vlnových délkách,“ uvedli vědci. „Načervenalé zvlněné polární opary absorbují o něco méně tohoto světla kvůli rozdílům ve velikosti částic, složení nebo výšce.“

Data použitá k vytvoření tohoto ultrafialového snímku jsou součástí programu HST, který se zabýval Jupiterovým bouřkovým systémem. Vědci plánují zmapovat hlubinná mračna pomocí dat z HST k definování 3D struktur mraků v atmosféře Jupitera.

Hubbleův teleskop má dlouhou historii pozorování vnějších planet,“ poznamenali astronomové. „Od dopadů komety Shoemaker-Levy 9 až po studium Jupiterových bouří, desítky let dlouhá kariéra HST a jedinečný výhled poskytují astronomům cenná data pro zmapování vývoje této dynamické planety.“
Nový snímek Jupitera byl vytvořen ze samostatných expozic pořízených v ultrafialové oblasti spektra pomocí Hubbleovy kamery Wide Field Camera 3 (WFC3).

Toto je snímek ve falešných barvách, protože lidské oko nemůže detekovat ultrafialové světlo,“ vysvětlili astronomové. „Proto byly snímkům přiřazeny barvy ve spektru viditelného světla, každý pořízený jiným ultrafialovým filtrem. V tomto případě jsou přiřazeny následující barvy pro jednotlivé filtry: modrá (F225W), zelená (F275W) a červená (F343N).“

Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/hubble-ultraviolet-image-jupiter-12418.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies