Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Hubbleův teleskop vyfotografoval pozoruhodnou kupu galaxií ACO S 295

Hubbleův teleskop vyfotografoval pozoruhodnou kupu galaxií ACO S 295

23.05.2021

Vědecký tým kolem Hubbleova vesmírného teleskopu HST uvolnil neuvěřitelně nádherný snímek s označením ACO S 295, což je pozoruhodná kupa galaxií, která se nachází ve vzdálenosti 3,5 miliardy světelných roků daleko v malém jižním souhvězdí Hodiny.

Fotografie byla pořízena pomocí kamery Wide Field Camera 3 (WFC3) a kamerou Advanced Camera for Surveys (ACS) na palubě Hubbleova teleskopu v oboru infračerveného záření a ve viditelné části elektromagnetického spektra. Bylo přitom použito sedm filtrů pro rozličné vlnové délky. Barevným výsledkem je přiřazení rozdílných barev ke každému monochromatickému snímku přidružených k jednotlivým filtrům.


Galaktické kupy obsahují tisíce galaxií různého věku, tvarů a velikostí. Jejich typická hmotnost dosahuje přibližně několik biliard hmotností Slunce.
V určitém období astronomové předpokládali, že se jedná o největší struktury ve vesmíru – až do té doby, než byly v 80. letech minulého století objeveny superkupy galaxií.


Nicméně kupy mají jednu věc společnou, a to, že přiléhají pevně k sobě; superkupy nedrží pohromadě gravitace, takže kupy galaxií stále ještě drží titul největší struktury ve vesmíru svázané gravitací.


Albert Einstein předpověděl ve své obecné teorii relativity, že velmi hmotné objekty budou deformovat strukturu samotného prostoru. Když světlo prochází skrz takovéto objekty, jako jsou velmi hmotné kupy galaxií, jeho dráha se poněkud změní.


Tento efekt známý jako gravitační čočkování je pozorovatelný jenom ve vzácných případech a pouze těmi nejlepšími dalekohledy můžeme pozorovat související jevy.


Kupa ACO S 295 dominuje centru nové fotografie, jak vizuálně, tak i fyzicky,“ říkají astronomové zpracovávající snímky z HST. „Obrovská hmotnost kupy galaxií působí jako gravitační čočka na galaxie v pozadí; deformuje je a poněkud rozmazává jejich tvary.


Stejně tak jako poskytuje astronomům výsledky práce s přirozeným zvětšujícím sklem, se kterým studují vzdálené galaxie, metoda gravitačního čočkování nepatrně přizpůsobila střed tohoto snímku, vytvářející vizuálně pozoruhodnou scénu. Galaxie všech tvarů a velikostí „obývají“ tuto fotografii, v rozmezí od vznešených spirálních galaxií až po mlhavé eliptické objekty.


Stejně jako rozsahem velikostí se tento galaktický zvěřinec honosí rozsahem orientací, se spirálními galaxiemi, jako je ta uprostřed tohoto snímku, která se jeví téměř jako natočená k nám čelem. Další spirální galaxie jsou k nám natočeny bokem a vidíme je jako jehly zářícího světla.

Zdroj: http://www.sci-news.com/astronomy/hubble-massive-cluster-galaxies-aco-s-295-09660.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies