Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Astronomové pořídili pomocí Hubbleova vesmírného teleskopu HST pozoruhodnou fotografii trojice srážejících se galaxií Arp 195. Toto zajímavé uskupení galaxií se nachází ve vzdálenosti přibližně 763 miliónů světelných roků od Země a jeho poloha se promítá do souhvězdí Rysa.
„Tato soustava je uváděna v Atlasu zvláštních galaxií (Atlas of Peculiar Galaxies) na seznamu, který ukazuje několik z podivných a velmi podivuhodných galaxií ve vesmíru,“ říkají astronomové z týmu kolem HST.
Soustava galaxií známá také jako UGC 04653, LEDA 24981 a 2MASX J08535462+3508439 obsahuje přinejmenším trojici kolidujících hvězdných ostrovů.
„Pozorovací čas na Hubbleově teleskopu je mimořádně vzácný, takže astronomové nemohou požadovat druhou šanci na pozorování,“ říkají vědci. „Časový program pro pozorování pomocí HST je vypočítaný s použitím počítačového algoritmu, který umožňuje kosmickému teleskopu příležitostně získat bonusové momentky dat v období mezi dlouhými pozorováními.“
Tato fotografie kolidujícího tripletu galaxií Arp 195 je jednou z takových momentek. Vedlejší pozorování, jako je například toto, poskytují více než jen atraktivní fotografie. Pomohou také identifikovat nadějné cíle pro následující pozorování pomocí budoucích kosmických teleskopů, jako je připravovaný James Webb Space Telescope (JWST).
Nová fotografie galaxie Arp 195 zahrnuje pozorování pomocí kamery ACS (Advanced Camera for Surveys) a projektu Sloan Digital Sky Survey (SDSS). Je založena na základě dat získaných přes čtyři optické filtry. Z jednotlivých monochromatických snímků byla vytvořena barevná fotografie.
Zdroj: http://www.sci-news.com/astronomy/hubble-interacting-galaxy-triplet-arp-195-09894.html
autor: František Martinek