Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » HST vyfotografoval interagující trojici galaxií

HST vyfotografoval interagující trojici galaxií

02.08.2021

Astronomové pořídili pomocí Hubbleova vesmírného teleskopu HST pozoruhodnou fotografii trojice srážejících se galaxií Arp 195. Toto zajímavé uskupení galaxií se nachází ve vzdálenosti přibližně 763 miliónů světelných roků od Země a jeho poloha se promítá do souhvězdí Rysa.

Tato soustava je uváděna v Atlasu zvláštních galaxií (Atlas of Peculiar Galaxies) na seznamu, který ukazuje několik z podivných a velmi podivuhodných galaxií ve vesmíru,“ říkají astronomové z týmu kolem HST.

Soustava galaxií známá také jako UGC 04653, LEDA 24981 a 2MASX J08535462+3508439 obsahuje přinejmenším trojici kolidujících hvězdných ostrovů.

Pozorovací čas na Hubbleově teleskopu je mimořádně vzácný, takže astronomové nemohou požadovat druhou šanci na pozorování,“ říkají vědci. „Časový program pro pozorování pomocí HST je vypočítaný s použitím počítačového algoritmu, který umožňuje kosmickému teleskopu příležitostně získat bonusové momentky dat v období mezi dlouhými pozorováními.“

Tato fotografie kolidujícího tripletu galaxií Arp 195 je jednou z takových momentek. Vedlejší pozorování, jako je například toto, poskytují více než jen atraktivní fotografie. Pomohou také identifikovat nadějné cíle pro následující pozorování pomocí budoucích kosmických teleskopů, jako je připravovaný James Webb Space Telescope (JWST).

Nová fotografie galaxie Arp 195 zahrnuje pozorování pomocí kamery ACS (Advanced Camera for Surveys) a projektu Sloan Digital Sky Survey (SDSS). Je založena na základě dat získaných přes čtyři optické filtry. Z jednotlivých monochromatických snímků byla vytvořena barevná fotografie.

Zdroj: http://www.sci-news.com/astronomy/hubble-interacting-galaxy-triplet-arp-195-09894.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies