Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » HST pozoroval „kosmický trojúhelník“ vytvořený kolizí galaxií

HST pozoroval „kosmický trojúhelník“ vytvořený kolizí galaxií

16.03.2022

Působivá čelní kolize mezi dvěma galaxiemi, známými jako Arp 143, podnítila neobvyklou kompozici vznikajících hvězd v útvaru v podobě trojúhelníku. Snímek byl pořízen pomocí Hubbleova vesmírného teleskopu HST. Interagující dvojice galaxií Arp 143 obsahuje vpravo deformovanou spirální galaxii NGC 2445 s probíhající tvorbou hvězd, společně s jejím méně okázalým průvodcem vlevo, galaxií NGC 2444. Jejich divoká kolize se uskutečňuje proti tapisérii vzdálených galaxií, které mohou být trochu vidět skrz interagující dvojici.

Astronomové se domnívají, že dvě galaxie prošly jedna skrz druhou a zažehly unikátně tvarovanou bouři formování hvězd v galaxii NGC 2445, kde tisíce hvězd překypuje svým životem. Tato galaxie je zaplavena novými hvězdami, protože je bohatá na plyn – surový materiál, z kterého vznikají hvězdy. Nicméně ty ještě neunikly z gravitačního působení svého partnera vlevo. Dvojice se angažuje kosmickým přetahováním, v němž NGC 2444 se zdá být vítězem. Tato galaxie vytahuje plyn z NGC 2445 a vytváří excentrický trojúhelník ze zcela nových hvězd.

NGC 2444 je také zodpovědná za vytrhávání proudů plynu ze svého partnera, krmící spoustu mladých modrých hvězd, které, jak se zdá, vytvářejí most mezi oběma galaxiemi. Tyto proudy jsou mezi prvními v tom, že se zdají být vlnou hvězdného utváření, které začalo na okraji galaxie a pokračovalo směrem dovnitř. Astronomové odhadují, že proudy hvězd se zrodily před 50 až 100 milióny roků. Avšak tyto mladé hvězdy opustily zadní část galaxie, jak NGC 2445 pokračovala v pomalém vzdalování pryč od NGC 2444.

Hvězdy mladší než jeden až dva milióny roků se vytvářely v blízkosti centra galaxie NGC 2445. Pronikavý pohled Hubbleova teleskopu odhalil některé individuální hvězdy, které jsou nejjasnější a nejhmotnější v galaxii. Většina z těchto zářivých modrých shluků je ve skutečnosti seskupením hvězd a růžové skvrny jsou žhavá oblaka plynu zahalující mladé hmotné hvězdokupy.

Ačkoliv většina dění probíhá v galaxii NGC 2445, neznamená to, že další člen interagující dvojice unikl nezraněn. Gravitační zápas roztahuje NGC 2444 do neobvyklého tvaru vytrhávajíce plyn z této galaxie. Galaxie NGC 2444 obsahuje staré hvězdy a žádné nově zrozené hvězdy, protože ztratila své zásoby plynu již dávno před tímto galaktickým setkáním.

Vedle formování hvězd v galaxii NGC 2445 je dalším zajímavým útvarem, který HST odhalil, tmavý filament plynu v jasném jádru galaxie s výraznou tvorbou hvězd. Tyto útvary mohou být formovány výronem plynu. Pozorování na rádiových vlnách odhalila výkonný zdroj v jádru, který může být zodpovědný za erupci. Rádiový zdroj může být vytvářen intenzivní tvorbou hvězd nebo černou dírou hltající materiál proudící do centra galaxie.

To není neobvyklé pro vznik hvězd vyskytujících se v jádrech galaxií, poháněných vzájemnými interakcemi. Nadbytek plynu z galaktického setkání proudí do centra, které může být spouštěčem tvorby nových hvězd. Proudění z těchto hvězd může vyvrhnout materiál, avšak prach vytvořený výbuchy zakrývá zcela jádro a další oblasti galaxie NGC 2445, což dělá obtížným její pozorování ve viditelném světle i pomocí HST.

Nicméně nový kosmický teleskop JWST (James Webb Space Telescope) bude schopen v oboru infračerveného záření proniknout prachem zakrývajícím tyto regiony a odhalit mladé hvězdokupy, které jsou skryty před možností pozorování ve viditelném světle. Tímto způsobem HST a JWST poskytnou úplný přehled hvězd v NGC 2445. Toto sčítání pomůže astronomům odpovědět na otázku, jako například jaká je rychlost tvorby hvězd, jak dlouho trvá formování hvězd a zda tvorba hvězd v galaxii NGC 2445 slábne nebo se právě rozbíhá.

Studium mladých a hmotných hvězdokup stále ještě ponořených do svých kokonů z plynu a prachu je důležité pro pochopení, jak utváření hvězd ovlivňuje vývoj galaxií. Hmotné hvězdy, které explodují jako supernovy, obohatí okolní prostředí o chemické prvky těžší než vodík a hélium.

Soustava galaxií Arp 143 je uvedena v přehledu 338 neobvykle vypadajících interagujících galaxií s názvem „Atlas of Peculiar Galaxies“, který publikoval v roce 1966 astronom Halton Arp.

Zdroj: https://esahubble.org/news/heic2201/ a https://hubblesite.org/contents/news-releases/2022/news-2022-010

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies