Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Příští týden, v noci z 13. na 14. prosince 2016, nastane maximum aktivity meteorického roje Geminidy. Pozorování sice bude rušit Měsíc v úplňku, ale očekávaný čas maxima činnosti roje je téměř ideální pro sledování úkazu právě ze střední Evropy.
Geminidy jsou meteorický roj pravidelně aktivní přibližně v období od 4. do 17. prosince. Maximum činnosti roje v roce 2016 nastane podle předpovědi 14. prosince v 1 h SEČ a očekává se dosažení frekvence až 120 meteorů za hodinu. Vzhledem k silnému rušení Měsícem v úplňku sice bude možné vizuálně spatřit jen ty nejjasnější meteory, ale i tak by jich za příznivého počasí mohly být i desítky za hodinu, Geminidy jsou totiž známé vysokým počtem jasných meteorů.
Oblast na obloze, ze které meteory zdánlivě vylétají, se nazývá radiant. Leží nedaleko hvězdy Castor v souhvězdí Blíženců, které se na obloze nachází severovýchodně od nápadnějšího souhvězdí Orion. Radiant se v době maxima bude nacházet přes 70° vysoko nad jižním obzorem. Díky jeho poloze bude možné meteory pohodlně spatřit v libovolném místě oblohy.
Jak již bylo řečeno, pozorování bude nepříznivě ovlivňovat Měsíc téměř přesně v úplňku – úplněk Měsíce nastává shodou okolností 14. prosince v 1h a 6 minut SEČ. Měsíc se navíc bude nacházet jen asi 30° od radiantu Geminid.
Situace na obloze 14. prosince 2016 kolem 1h SEČ při pohledu ze zahrady Hvězdárny Valašské Meziříčí. Kredit: Stellarium/HVM |
Vysoké frekvence lze v případě Geminid pozorovat téměř dva dny, proto nemusíte s pozorováním čekat na samotné maximum. Mnoho meteorů můžete bez problémů spatřit již 13. prosince večer, ale také 14. prosince ráno. Večerní a ranní pozorování je letos výhodné rovněž kvůli poloze Měsíce, který večer i ráno bude již nízko nad obzorem a meteorům tak uvolní zbytek oblohy.
Pro pohodlné pozorování vyhledejte místo bez blízkého pouličního osvětlení s volným výhledem pokud možno až k obzoru. Ke sledování meteorů nepotřebujete dalekohled. Nejlepší poloha pro pozorování je v leže, dobře poslouží například letní zahradní vybavení (lehátko nebo křeslo), které jinak v zimě užijete málokdy. Okolním teplotám, které v prosinci hlavně nad ránem mohou klesat klidně i pod -10° C, je potřeba přizpůsobit oblečení a obuv. Vhodné je použít také spacák. Ale pozor, neusnout!
* Složený snímek v úvodu článku zobrazuje meteory roje Geminid, které minulý rok, v noci z 13. na 14. prosince 2015, zachytila naše východní kamera pro sledování meteorů.
Dalsí informace a související články
Our Guide to the 2016 Geminid Meteors: Watching a Good Shower on a Bad Year
O vikendu uvidime posledni roj velke čtyřky
autor: Jiří Srba