Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.
V průběhu měsíce října můžeme v ranních hodinách sledovat zajímavé divadlo, vzájemné úkazy planet Venuše, Saturn a Merkur.
Dne 8. října ráno došlo k přiblížení Merkuru k Saturnu na vzdálenost 20’ a Venuše vše „sledovala“ nedaleko, jen 5,5°. Seskupení se nám podařilo zaznamenat. Na obrázku vlevo vidíte trojici jasných bodů, vpravo nahoře sa nachází nejjasnější Venuše. Ve spodní části (výřez) jsou zachyceny planety Saturn (vpravo) a Merkur.
Snímek s větším rozlišením (a další záběry, které zatím nebyly zveřejněny) jsou k nahlédnutí v naší fotogalerii, v nově založené sekci Fotoperličky 2009.
Samotný astronomický úkaz byl "vyšperkován" velmi zajímavým vzhledem oblohy při svítání, který je zdokumentován na druhém "zenitálně -panoramatickém" snímku. Záběr byl složen z dvojice fotografií a celé zorné pole přesahuje v delší straně 120° přes nadhlavník - zenit. Měsíc vpravo nahoře se v tomto okamžiku nacházel 120° od východního obzoru.
Velmi zajímavé přiblíření nastane 13. října 2009, kdy se Venuše a Saturn budou nacházet jen 36' od sebe (o něco dále než odpovídá úhlovému průměru Měsíce). Zatímco planetu Saturn naleznete vlevo od Venuše, 57' napravo od ní budete moci v malém dalekohledu spatřit poměrně jasnou hvězdu beta Virgini (3,8 mag).
Dne 16. října doplní jasnou dvojici Venuše-Saturn mladý Měsíc. Celá seéri končí 18. října, kdy se Merkur ztratí ve sluneční záři.
Podrobnosti o průběhu této série zajímavých vzájemných úkazů najdete na serveru astro.cz v článku Petra Horálka ("Tanec" planet na říjnové ranní obloze)
autor: Jiří Srba