Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


30.11.2023
Astronomická olympiáda 2023/2024

V uplynulých dnech se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v těchto kategoriích: 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.

30.11.2023
Hvězdárna, jak ji neznáte (1990-1991)

Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.

02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Extrémně velký dalekohled ELT dosáhl stavebního milníku

Extrémně velký dalekohled ELT dosáhl stavebního milníku

18.07.2023

Publikovaný snímek pořízený koncem června 2023 ukazuje pohled webovou kamerou na staveniště extrémně velkého dalekohledu ELT (Extremely Large Telescope) na vrcholu hory Cerro Armazones v chilské poušti Atacama. Tam inženýři a stavební dělníci v současnosti ohromujícím tempem montují konstrukci kopule dalekohledu. Ocelová konstrukce, která se každým dnem viditelně mění, brzy získá známý kulový tvar typický pro kopule dalekohledů. Hvězdnému pozadí dominuje jádro Mléčné dráhy, naší domovské Galaxie, a Velké a Malé Magellanovo mračno – dvě trpasličí galaxie, které obíhají kolem Mléčné dráhy.

Extrémně velký dalekohled Evropské jižní observatoře (ESO) dosáhl poloviny své konstrukce. Po dokončení půjde o největší teleskop na světě pro viditelné a infračervené světlo s průkopnickým optickým designem s pěti zrcadly. Navzdory výzvám, které představovala pandemie, byl pokrok rychlý, přičemž se očekává, že dokončení druhé poloviny projektu bude výrazně rychlejší. Teleskop má zahájit vědecký provoz v roce 2028.

ELT je revoluční dalekohled, který bude mít 39metrové hlavní zrcadlo a bude největším teleskopem na světě pro viditelné a infračervené světlo – největším okem zkoumajícím oblohu. Výstavba tohoto technicky složitého projektu postupuje dobrým tempem a ELT nyní překonává 50% dokončený milník.

Zrcadla dalekohledů a další komponenty staví firmy v Evropě, kde práce také dobře postupují. ELT bude mít průkopnický optický design s pěti zrcadly, který zahrnuje obří hlavní zrcadlo (M1) složené ze 798 šestiúhelníkových segmentů. Nyní je vyrobeno více než 70 % polotovarů a podpěr pro tyto segmenty, zatímco zrcadla M2 a M3 jsou odlévány a leštěny. Pokrok je i u zrcadla M4. Toto adaptivní, flexibilní zrcadlo, které bude upravovat svůj tvar tisíckrát za sekundu, aby korigovalo zkreslení způsobená turbulencí vzduchu, je obzvláště působivé: všech šest jeho tenkých plátků je plně dokončeno a integrováno do své konstrukční jednotky. Všech šest laserových zdrojů, další klíčová součást systému adaptivní optiky ELT, bylo vyrobeno a dodáno ESO k testování.

Všechny ostatní systémy potřebné k dokončení ELT, včetně řídicího systému a zařízení potřebného k sestavení a kompletního zprovoznění dalekohledu, rovněž dobře postupují ve svém vývoji nebo výrobě. Navíc všechny čtyři první vědecké přístroje, kterými bude ELT vybaven, jsou ve fázi konečného návrhu a některé se chystají začít vyrábět. Kromě toho je nyní většina podpůrné infrastruktury pro ELT na místě nebo poblíž Cerro Armazones. Například technická budova, která bude mimo jiné sloužit pro skladování a pokovování různých zrcadel pro ELT, je kompletně postavena a vybavena, zatímco loni zahájila provoz fotovoltaická elektrárna, která dodává energii z obnovitelných zdrojů do areálu ELT.

Snímek pořízený koncem června 2023 ukazuje 
záběr z dronu na staveniště extrémně velkého
dalekohledu ELT

Stavba ELT společnosti ESO byla zahájena před devíti lety slavnostním zahájením prací. Vrchol Cerro Armazones byl v roce 2014 zarovnán, aby poskytl prostor pro stavbu obřího dalekohledu.

Očekává se, že dokončení zbývajících 50 % projektu bude výrazně rychlejší než výstavba první poloviny ELT. První polovina projektu zahrnovala zdlouhavý a pečlivý proces finalizace návrhu naprosté většiny komponentů, které se měly pro ELT vyrobit. Některé z prvků, jako jsou zrcadlové segmenty a jejich podpůrné komponenty a senzory, navíc vyžadovaly podrobný návrh prototypů a rozsáhlé testování, než byly hromadně vyrobeny. Stavbu navíc zasáhla pandemie covidu-19, kdy se areál na několik měsíců uzavřel a výroba mnoha komponentů dalekohledu nabrala zpoždění. Vzhledem k tomu, že výrobní procesy jsou nyní plně obnoveny a zefektivněny, očekává se, že dokončení zbývající poloviny ELT bude trvat pouhých pět let. Nicméně stavba tak velkého a složitého dalekohledu, jako je ELT, není bez rizika, dokud není zcela dokončen a funkční.

Generální ředitel ESO Xavier Barcons říká: „ELT je největší z příští generace pozemních optických a infračervených dalekohledů a je nejpokrokovější ve své konstrukci. Dosažení 50% dokončení není maličkost, vezmeme-li v úvahu výzvy spojené s velkými, komplexními projekty, a bylo to možné pouze díky odhodlání všech lidí v ESO, pokračující podpoře členských států ESO a zapojení našich partnerů v průmyslu. Jsem nesmírně hrdý, že ELT dosáhlo tohoto milníku.“

Zdroj: https://scitechdaily.com/building-the-worlds-largest-eye-esos-extremely-large-telescope-reaches-construction-milestone/ a https://www.eso.org/public/news/eso2310/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies