Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Extrémně velký dalekohled ELT dosáhl stavebního milníku

Extrémně velký dalekohled ELT dosáhl stavebního milníku

18.07.2023

Publikovaný snímek pořízený koncem června 2023 ukazuje pohled webovou kamerou na staveniště extrémně velkého dalekohledu ELT (Extremely Large Telescope) na vrcholu hory Cerro Armazones v chilské poušti Atacama. Tam inženýři a stavební dělníci v současnosti ohromujícím tempem montují konstrukci kopule dalekohledu. Ocelová konstrukce, která se každým dnem viditelně mění, brzy získá známý kulový tvar typický pro kopule dalekohledů. Hvězdnému pozadí dominuje jádro Mléčné dráhy, naší domovské Galaxie, a Velké a Malé Magellanovo mračno – dvě trpasličí galaxie, které obíhají kolem Mléčné dráhy.

Extrémně velký dalekohled Evropské jižní observatoře (ESO) dosáhl poloviny své konstrukce. Po dokončení půjde o největší teleskop na světě pro viditelné a infračervené světlo s průkopnickým optickým designem s pěti zrcadly. Navzdory výzvám, které představovala pandemie, byl pokrok rychlý, přičemž se očekává, že dokončení druhé poloviny projektu bude výrazně rychlejší. Teleskop má zahájit vědecký provoz v roce 2028.

ELT je revoluční dalekohled, který bude mít 39metrové hlavní zrcadlo a bude největším teleskopem na světě pro viditelné a infračervené světlo – největším okem zkoumajícím oblohu. Výstavba tohoto technicky složitého projektu postupuje dobrým tempem a ELT nyní překonává 50% dokončený milník.

Zrcadla dalekohledů a další komponenty staví firmy v Evropě, kde práce také dobře postupují. ELT bude mít průkopnický optický design s pěti zrcadly, který zahrnuje obří hlavní zrcadlo (M1) složené ze 798 šestiúhelníkových segmentů. Nyní je vyrobeno více než 70 % polotovarů a podpěr pro tyto segmenty, zatímco zrcadla M2 a M3 jsou odlévány a leštěny. Pokrok je i u zrcadla M4. Toto adaptivní, flexibilní zrcadlo, které bude upravovat svůj tvar tisíckrát za sekundu, aby korigovalo zkreslení způsobená turbulencí vzduchu, je obzvláště působivé: všech šest jeho tenkých plátků je plně dokončeno a integrováno do své konstrukční jednotky. Všech šest laserových zdrojů, další klíčová součást systému adaptivní optiky ELT, bylo vyrobeno a dodáno ESO k testování.

Všechny ostatní systémy potřebné k dokončení ELT, včetně řídicího systému a zařízení potřebného k sestavení a kompletního zprovoznění dalekohledu, rovněž dobře postupují ve svém vývoji nebo výrobě. Navíc všechny čtyři první vědecké přístroje, kterými bude ELT vybaven, jsou ve fázi konečného návrhu a některé se chystají začít vyrábět. Kromě toho je nyní většina podpůrné infrastruktury pro ELT na místě nebo poblíž Cerro Armazones. Například technická budova, která bude mimo jiné sloužit pro skladování a pokovování různých zrcadel pro ELT, je kompletně postavena a vybavena, zatímco loni zahájila provoz fotovoltaická elektrárna, která dodává energii z obnovitelných zdrojů do areálu ELT.

Snímek pořízený koncem června 2023 ukazuje 
záběr z dronu na staveniště extrémně velkého
dalekohledu ELT

Stavba ELT společnosti ESO byla zahájena před devíti lety slavnostním zahájením prací. Vrchol Cerro Armazones byl v roce 2014 zarovnán, aby poskytl prostor pro stavbu obřího dalekohledu.

Očekává se, že dokončení zbývajících 50 % projektu bude výrazně rychlejší než výstavba první poloviny ELT. První polovina projektu zahrnovala zdlouhavý a pečlivý proces finalizace návrhu naprosté většiny komponentů, které se měly pro ELT vyrobit. Některé z prvků, jako jsou zrcadlové segmenty a jejich podpůrné komponenty a senzory, navíc vyžadovaly podrobný návrh prototypů a rozsáhlé testování, než byly hromadně vyrobeny. Stavbu navíc zasáhla pandemie covidu-19, kdy se areál na několik měsíců uzavřel a výroba mnoha komponentů dalekohledu nabrala zpoždění. Vzhledem k tomu, že výrobní procesy jsou nyní plně obnoveny a zefektivněny, očekává se, že dokončení zbývající poloviny ELT bude trvat pouhých pět let. Nicméně stavba tak velkého a složitého dalekohledu, jako je ELT, není bez rizika, dokud není zcela dokončen a funkční.

Generální ředitel ESO Xavier Barcons říká: „ELT je největší z příští generace pozemních optických a infračervených dalekohledů a je nejpokrokovější ve své konstrukci. Dosažení 50% dokončení není maličkost, vezmeme-li v úvahu výzvy spojené s velkými, komplexními projekty, a bylo to možné pouze díky odhodlání všech lidí v ESO, pokračující podpoře členských států ESO a zapojení našich partnerů v průmyslu. Jsem nesmírně hrdý, že ELT dosáhlo tohoto milníku.“

Zdroj: https://scitechdaily.com/building-the-worlds-largest-eye-esos-extremely-large-telescope-reaches-construction-milestone/ a https://www.eso.org/public/news/eso2310/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies