Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Dvě supermasivní černé díry objeveny při společném stolování

Dvě supermasivní černé díry objeveny při společném stolování

30.01.2023

Vědci používající Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) k nahlédnutí hluboko do srdce dvojice splývajících galaxií známých jako UGC 4211 objevili dvě černé díry rostoucí vedle sebe, jen 750 světelných let od sebe. Koncepce výtvarníka na úvodním obrázku ukazuje pozdní fázi sloučení galaxií a jejích dvou centrálních černých děr. Binární černé díry jsou nejblíže u sebe, jaké byly kdy pozorovány na více vlnových délkách.

Při studiu blízkého páru splývajících galaxií pomocí Atacama Large Millimeter/submilimeter Array (ALMA) – mezinárodní observatoře, na které spolupracuje Národní radioastronomická observatoř (NRAO) americké Národní vědecké nadace – objevili vědci dvě supermasivní černé díry rostoucí současně v blízkosti středu nově splývající galaxie. Tito superhladoví obři jsou nejblíže u sebe, jak doposud vědci pozorovali. A co více, nový výzkum odhaluje, že binární černé díry a sloučení galaxií, které je vytváří, mohou být ve vesmíru překvapivě běžné. Výsledky nového výzkumu byly zveřejněny 9. ledna v The Astrophysical Journal Letters a prezentované na tiskové konferenci na 241. zasedání Americké astronomické společnosti (AAS) v Seattlu ve státě Washington.

UGC4211 se nachází pouhých 500 milionů světelných roků od Země v souhvězdí Raka a je ideálním kandidátem pro studium konečných fází slučování galaxií, které se ve vzdáleném vesmíru vyskytují častěji, ale v důsledku toho může být obtížné je pozorovat. Když vědci použili vysoce citlivé 1,3mm přijímače na ALMA, aby se podívali hluboko do aktivních galaktických jader – kompaktních, vysoce svítivých oblastí v galaxiích způsobených narůstáním hmoty kolem centrálních černých děr – našli ne jednu, ale dvě černé díry, které nenasytně požírají vedlejší produkty fúze. Překvapivě hodovaly bok po boku, přičemž mezi nimi bylo pouhých 750 světelných let.

Dvojice splývajících galaxií známá jako UGC 4211 skrývá jedno velké tajemství: dvojici černých děr, které spolu stolují a pohlcují plyn a prach kolem sebe. Vědci našli a potvrdili existenci dvojice – která je od sebe vzdálená pouhých 750 světelných let – pomocí pozorování z několika výzkumných projektů a teleskopů: Dark Energy Camera Legacy Survey (DECalS) na 4metrovém dalekohledu Blanco na meziamerické observatoři Cerro Tololo (CTIO), Multi-Unit Spectroscopic Explorer (MUSE) na VLT (Very Large Telescope) ESO, Keck Observatory a Atacama Large Millimeter/submilimeter Array (ALMA). Pozorování galaxií na více vlnových délkách pomohlo vědcům zjistit, že mezi dvojicí probíhá něco více než jen spojování.

Simulace naznačují, že většina populace binárních černých děr v blízkých galaxiích by byla neaktivní; jsou běžnější než dvě rostoucí černé díry, podobné nově objeveným,“ řekl Michael Koss, vedoucí výzkumný pracovník společnosti Eureka Scientific a hlavní autor studie.

Michael Koss dodal, že použití radioteleskopu ALMA změnilo hru a že nalezení dvou černých děr tak blízko sebe v blízkém vesmíru by mohlo připravit cestu pro další studie vzrušujícího jevu. „ALMA je jedinečná v tom, že dokáže vidět skrz velké sloupce plynu a prachu a dosáhnout velmi vysokého prostorového rozlišení, aby viděla věci velmi blízko sebe. Naše studie identifikovala jeden z nejbližších párů černých děr při splynutí galaxií, a protože víme, že sloučení galaxií je mnohem častější ve vzdáleném vesmíru, mohou být i tyto dvojice černých děr mnohem běžnější, než se dříve myslelo.“

Pokud jsou blízké páry binárních černých děr skutečně běžné, jak tvrdí Michael Koss a jeho tým, mohlo by to mít významné důsledky pro budoucí detekci gravitačních vln.

Zdroj: https://scitechdaily.com/cosmic-feast-unveiled-two-supermassive-black-holes-discovered-dining-together/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies