Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Družice Kepler odhalila systém se sedmi superzeměmi

Družice Kepler odhalila systém se sedmi superzeměmi

12.11.2023

Data z kosmického dalekohledu Kepler odhalila nový systém nazvaný Kepler-385 se sedmi horkými velkými planetami, které obíhají kolem hvězdy o něco větší a teplejší než naše Slunce. Systém sedmi horkých planet byl odhalen pokračujícím studiem dat z vysloužilého kosmického dalekohledu Kepler. Každá z nich je doslova zalita sálavým teplem od své hostitelské hvězdy více než kterákoliv planeta ve Sluneční soustavě.

Na rozdíl od našich bezprostředních sousedů je všech sedm planet v tomto systému větší než Země, ale menší než Neptun. Je to jeden z mála planetárních systémů, o kterých je známo, že obsahují více než šest ověřených planet nebo kandidátů na planety. Systém Kepler-385 patří mezi vrcholy nového katalogu Kepler, který obsahuje téměř 4 400 kandidátů na planety, včetně více než 700 systémů s více planetami.

Shromáždili jsme dosud nejpřesnější seznam kandidátů na exoplanety a jejich vlastností,“ řekl Jack Lissauer, vědecký pracovník NASA z Ames Research Center v kalifornském Silicon Valley a hlavní autor článku představujícího nový katalog. „Mise Kepler objevila většinu známých exoplanet a tento nový katalog umožní astronomům dozvědět se více o jejich vlastnostech.“

Umělecký koncept systému sedmi planet Kepler-385

V centru systému Kepler-385 je hvězda podobná Slunci asi o 10 % větší a o 5 % teplejší než Slunce. Dvě vnitřní planety, obě o něco větší než Země, jsou pravděpodobně kamenité a mohou mít řídkou atmosféru. Ostatních pět planet je větších – každá má poloměr přibližně dvakrát větší než Země – a očekává se, že budou zahaleny v hustých atmosférách.

Pokročilá analýza dat a další objevy
Schopnost tak podrobně popsat vlastnosti systému Kepler-385 svědčí o kvalitě tohoto nejnovějšího katalogu exoplanet. Zatímco poslední katalogy mise Kepler se soustředily na vytváření seznamů optimalizovaných pro měření toho, jaké planety jsou kolem jiných hvězd, tato studie se zaměřuje na vytvoření komplexního seznamu, který poskytuje přesné informace o každém ze systémů, což umožňuje objevy jako Kepler-385.

Nový katalog využívá vylepšená měření vlastností hvězd a přesněji vypočítává dráhu každé tranzitující planety přes svou hostitelskou hvězdu. Keplerova primární pozorování skončila v roce 2013 a následovala rozšířená mise dalekohledu nazvaná K2, která pokračovala až do roku 2018. Data, která Kepler shromáždil, nadále odhalují nové objevy o naší Galaxii. Poté, co nám mise již ukázala, že existuje více planet než hvězd, tato nová studie vykresluje podrobnější obrázek o tom, jak každá z těchto planet a jejich domovských systémů vypadá, a poskytuje nám lepší pohled na mnoho světů mimo Sluneční soustavu.

Výzkumný článek „Aktualizovaný katalog kandidátů na planetu Kepler: Zaměření na přesnost a orbitální periody“ je k dispozici v časopise The Journal of Planetary Science.

Zdroj: https://scitechdaily.com/exoplanet-excitement-kepler-reveals-a-sizzling-system-with-seven-super-earths/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies