V uplynulých dnech se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v těchto kategoriích: 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.
Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.
Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Data z kosmického dalekohledu Kepler odhalila nový systém nazvaný Kepler-385 se sedmi horkými velkými planetami, které obíhají kolem hvězdy o něco větší a teplejší než naše Slunce. Systém sedmi horkých planet byl odhalen pokračujícím studiem dat z vysloužilého kosmického dalekohledu Kepler. Každá z nich je doslova zalita sálavým teplem od své hostitelské hvězdy více než kterákoliv planeta ve Sluneční soustavě.
Na rozdíl od našich bezprostředních sousedů je všech sedm planet v tomto systému větší než Země, ale menší než Neptun. Je to jeden z mála planetárních systémů, o kterých je známo, že obsahují více než šest ověřených planet nebo kandidátů na planety. Systém Kepler-385 patří mezi vrcholy nového katalogu Kepler, který obsahuje téměř 4 400 kandidátů na planety, včetně více než 700 systémů s více planetami.
„Shromáždili jsme dosud nejpřesnější seznam kandidátů na exoplanety a jejich vlastností,“ řekl Jack Lissauer, vědecký pracovník NASA z Ames Research Center v kalifornském Silicon Valley a hlavní autor článku představujícího nový katalog. „Mise Kepler objevila většinu známých exoplanet a tento nový katalog umožní astronomům dozvědět se více o jejich vlastnostech.“
V centru systému Kepler-385 je hvězda podobná Slunci asi o 10 % větší a o 5 % teplejší než Slunce. Dvě vnitřní planety, obě o něco větší než Země, jsou pravděpodobně kamenité a mohou mít řídkou atmosféru. Ostatních pět planet je větších – každá má poloměr přibližně dvakrát větší než Země – a očekává se, že budou zahaleny v hustých atmosférách.
Pokročilá analýza dat a další objevy
Schopnost tak podrobně popsat vlastnosti systému Kepler-385 svědčí o kvalitě tohoto nejnovějšího katalogu exoplanet. Zatímco poslední katalogy mise Kepler se soustředily na vytváření seznamů optimalizovaných pro měření toho, jaké planety jsou kolem jiných hvězd, tato studie se zaměřuje na vytvoření komplexního seznamu, který poskytuje přesné informace o každém ze systémů, což umožňuje objevy jako Kepler-385.
Nový katalog využívá vylepšená měření vlastností hvězd a přesněji vypočítává dráhu každé tranzitující planety přes svou hostitelskou hvězdu. Keplerova primární pozorování skončila v roce 2013 a následovala rozšířená mise dalekohledu nazvaná K2, která pokračovala až do roku 2018. Data, která Kepler shromáždil, nadále odhalují nové objevy o naší Galaxii. Poté, co nám mise již ukázala, že existuje více planet než hvězd, tato nová studie vykresluje podrobnější obrázek o tom, jak každá z těchto planet a jejich domovských systémů vypadá, a poskytuje nám lepší pohled na mnoho světů mimo Sluneční soustavu.
Výzkumný článek „Aktualizovaný katalog kandidátů na planetu Kepler: Zaměření na přesnost a orbitální periody“ je k dispozici v časopise The Journal of Planetary Science.
autor: František Martinek