Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

07.08.2024
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra

Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů.  KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet.  Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.

05.08.2024
Hvězdárnu Valašské Meziříčí najdete nově i na Instagramu

Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Deset největších objevů u Pluta podle NASA

Deset největších objevů u Pluta podle NASA

21.07.2016

Účastníci mise New Horizons zveřejnili průběžné výsledky výzkumu Pluta a publikovali deset nejvýznamnějších objevů podle NASA, které sonda uskutečnila během průletu kolem trpasličí planety Pluto. Průlet se uskutečnil 14. července 2015, tedy před více než rokem.

Celý náš tým je spokojený s tím, že se nám vůbec poprvé podařilo prozkoumat trpasličí planetu Pluto a Kuiperův pás – mnozí z nás na tomto úkolu pracovali od devadesátých let minulého století. Údaje, které sonda New Horizons předala na Zemi, změnily naše představy o planetologii a vzhledu Pluta i jeho satelitů a podnítily nové pokolení vědců k výzkumu vesmíru,“ prohlásil vedoucí průzkumné mise Alan Stern.

Mezi dva hlavní objevy patří podle názoru vědců složitost Pluta a jeho měsíců, a také procesy, které v současné době probíhají na povrchu Pluta. Podle slov Alana Sterna nikdo neočekával, že uvidíme stopy výrazné geologické aktivity tak daleko od Slunce.

Kromě toho vědce překvapily a rozradostnily další údaje – objevy neobyčejného chování atmosféry Pluta, její neočekávaně pomalé unikání do okolního vesmíru, nalezení stop podpovrchového oceánu na Charonu v podobě „pásu“ obrovských kaňonů na jeho rovníku, a také důkaz společného původu všech malých satelitů Pluta.

Nejvýznamnějšími objevy se staly podivné rysy Pluta a Charona, které je možné spatřit pouhým okem – obrovské „srdce“ Pluta (planina Sputnik), krvavě-červená oblast Mordor v okolí severního pólu Charona, ledové řeky a další stopy geologické a atmosférické aktivity na Plutu i jasně modrá barva jeho atmosféry.

Nejvíce ze všeho byli vědci překvapeni tím, co se sondě New Horizons nepodařilo udělat – sonda neobjevila u Pluta ani jeden doposud neznámý satelit, což bylo překvapením pro astronomy, kteří předpokládali, že rozlišení Hubbleova kosmického dalekohledu HST a velkých pozemních dalekohledů je nedostačující k objevení dalších měsíčků „vládce podzemního světa“, kromě pěti známých satelitů.

Doposud podle informací NASA předala sonda New Horizons na Zemi přibližně 80 % dat, získaných během průletu kolem Pluta a jeho soustavy měsíců. Přenos dat bude ukončen pravděpodobně v říjnu 2016, což umožní uvolnit paměť palubního počítače pro novou porci vědeckých dat, která sonda New Horizons získá v lednu 2019, kdy prolétne v těsné blízkosti malé planetky 2014 MU69.

Na internetových stránkách NASA je přehledně seřazeno deset nejvýznamnějších objevů, které sonda s názvem New Horizons získala během průletu kolem trpasličí planety Pluto a jejích satelitů:

1) Komplexnost Pluta a jeho satelitů je velmi vzdálená od toho, co jsme očekávali.

2) Míra současné aktivity na povrchu Pluta a nízký věk určitých částí povrchu Pluta je prostě ohromující.

3) Mlha v atmosféře Pluta a nižší rychlosti předpokládaného úniku atmosféry převrátily všechny modely vypracované před průletem sondy.

4) Obrovský rovníkový tektonický pás naznačuje, že v dávné minulosti mohl pod zmrzlým povrchem Charona existovat vodní oceán. Další důkazy objevené sondou New Horizons naznačují, že Pluto může mít podpovrchový vodní oceán i v současné době.

5) Všechny měsíce Pluta, jejichž věk může být datován na základě počtu kráterů na povrchu, jsou stejné, to zvyšuje váhu teorie, že byly vytvořeny společně v důsledku kolize Pluta s dalším tělesem Kuiperova pásu v dávné minulosti.

6) Tmavá načervenalá polární čepička na Charonu nemá obdobu ve Sluneční soustavě a může být důsledkem atmosférických plynů, které unikly z Pluta a následně zkondenzovaly na povrchu Charona.

7) Rozsáhlý útvar o velikosti zhruba 1000 kilometrů, tvarem připomínající obrovské srdce tvořené ledovcem zmrzlého dusíku (neoficiálně pojmenovaný Sputnik Planum), který objevila sonda New Horizons, je největší známý ledovec ve Sluneční soustavě.

8) Pluto vykazuje důkazy obrovských změn atmosférického tlaku a možná dávnou přítomnost tekoucích či stojících zásob kapalných těkavých látek na jeho povrchu. Něco podobného je viditelné ve Sluneční soustavě pouze na Zemi, Marsu a Saturnově měsíci Titanu.

9) Bylo překvapením, že sonda New Horizons neobjevila žádné další malé měsíce než ty, o kterých se vědělo už před průletem.

10) Atmosféra na Plutu má modrý nádech – což nikdo nečekal.

Zdroj: http://novosti-kosmonavtiki.ru/news/31689/ a http://www.nasa.gov/feature/one-year-later-new-horizons-top-10-discoveries-at-pluto/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz