Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


30.11.2023
Astronomická olympiáda 2023/2024

V uplynulých dnech se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v těchto kategoriích: 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.

30.11.2023
Hvězdárna, jak ji neznáte (1990-1991)

Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.

02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Dávná srážka s asteroidem vyvolala na Marsu megatsunami

Dávná srážka s asteroidem vyvolala na Marsu megatsunami

06.12.2022

Megatsunami na Marsu mohlo být způsobeno kolizí s asteroidem podobným jako v případě pozemského impaktu v oblasti Chicxulub – který přispěl k hromadnému vymírání dinosaurů na Zemi před 66 milióny roků – v regionu mělkého oceánu. To je v souladu se studií publikovanou 1. prosince 2022 v časopise Scientific Reports. Dřívější výzkumy navrhovaly, že impakt asteroidu nebo komety do oceánu na severní polokouli Marsu možná způsobil megatsunami přibližně před 3,4 miliardami roků. Nicméně před touto studií poloha následného impaktního kráteru nebyla známa.

Alexis Rodriguez a jeho spolupracovníci analyzovali mapy povrchu Marsu, vytvořili kombinovaný snímek na základě dřívějších misí k rudé planetě a identifikovali impaktní kráter, který by mohl být důsledkem kolize planety s asteroidem za vytvoření vln megatsunami. Kráter – který je pojmenován Pohl – má průměr zhruba 110 kilometrů a nachází se v oblasti nížin (Vastitas Borealis) na severní polokouli, které podle dřívějších studií mohly být pokryty oceánem, v oblasti zhruba 120 metrů pod její předpokládanou mořskou hladinou. Autoři se domnívají, že kráter Pohl mohl vzniknout před 3,4 miliardami roků na základě již dříve datovanými horninami do tohoto období.

Autoři uskutečnili simulaci kolize asteroidu a komety s tímto regionem za účelem zjištění, jaký typ impaktu mohl vytvořit kráter Pohl a zda tato událost mohla vést ke vzniku megatsunami. Zjistili, že simulace, které by vedly k vytvoření kráteru velikosti podobné kráteru Pohl, byly způsobeny buď asteroidem o průměru 5 kilometrů při setkání se silným pozemním odporem – při uvolnění energie 13 miliónů megatun TNT – nebo asteroid o průměru 3 kilometry při setkání se slabým pozemním odporem – při uvolnění energie 0,5 miliónu megatun TNT. Pro porovnání: množství energie uvolněné při explozi Car bomby, nejsilnější nukleární bomby doposud testované, dosáhlo přibližně 57 megatun TNT.

Obě simulace vedly k vytvoření kráteru o průměru 110 kilometrů a generování megatsunami, jehož vlny dosáhly dále než 1 500 kilometrů od středu místa impaktu. Analýza megatsunami způsobených při impaktu asteroidu o průměru 3 kilometry ukazuje, že tsunami mohlo dosahovat výšky až 250 metrů nad povrchem.

Autoři se domnívají, že následky navrhovaného impaktního kráteru Pohl mohly být podobné impaktu Chicxulub na Zemi, ke kterému podle dřívějších výzkumů došlo uvnitř regionu 200 metrů pod hladinou moře při generování kráteru s dočasným průměrem 100 kilometrů, což vedlo ke vzniku megatsunami vysokých 200 metrů nad zemským povrchem.

Zdroj: https://scitechdaily.com/major-asteroid-impact-may-have-caused-mars-megatsunami/ a https://www.nature.com/articles/s41598-022-18082-2

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies