Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Černá díra Gaia BH1 má hmotnost 9,62krát větší než hmotnost Slunce a obíhá kolem jasné hvězdy podobné Slunci zhruba ve stejné vzdálenosti, v jaké obíhá planeta Země kolem naší mateřské hvězdy. Tento binární systém se nachází ve vzdálenosti 1 600 světelných roků od Země a jeho poloha se promítá do souhvězdí Hadonoše. Předpokládá se, že Mléčná dráha obsahuje přinejmenším 100 milionů černých děr hvězdné velikosti, neznámý podíl z tohoto počtu se nachází v binárních systémech.
Seznam známých a podezřelých černých děr představuje zhruba 20 potvrzených černých děr v rentgenových dvojhvězdách a dalších 50 rentgenových zdrojů je podezřelých z toho, že obsahují černé díry na základě jejich vlastností v oboru rentgenového záření. A dále několik klidných rentgenových dvojhvězd, v nichž jsou černé díry podezřelé vzhledem k dynamickým vlastnostem, a rovněž izolovaní kandidáti na černé díry objevení prostřednictvím gravitační mikročočky.
Černá díra Gaia BH1 je odlišná v několika ohledech od jiných známých černých děr ve dvojhvězdách – je pouze 1 600 světelných roků daleko a je velmi jasná.
Společně s nedostatkem materiálu z akrečního disku a skutečnosti, že zářící hvězda je klidná a pomalu rotuje, umožňuje to studovat systém velmi detailně v optickém oboru, než je běžné pro černé díry v rentgenových dvojhvězdách.
"Toto je první jednoznačná detekce Slunci podobné hvězdy obíhající kolem černé díry v naší Galaxii,“ říká Kareem El-Badry, astrofyzik na Harvard & Smithsonian’s Center for Astrophysics and the Max Planck Institute for Astronomy.
Kareem El-Badry se svými spolupracovníky původně identifikoval systém Gaia BH1 jako potenciálně obsahující černou díru na základě analýzy dat z evropské družice Gaia mapující charakteristiky hvězd v naší Galaxii. Družice Gaia zachytila nepatrné nepravidelnosti v pohybu hvězdy způsobené gravitací neviditelného hmotného objektu.
K výzkumu systému v mnohem větším detailu autoři použili spektrograf Gemini Multi-Object Spectrograph instalovaný na dalekohledu Gemini North, který měřil rychlost doprovázející hvězdy obíhající kolem černé díry a poskytl velmi přesná měření její oběžné periody.
Následná pozorování pomocí dalekohledu Gemini byla rozhodující k vymezení oběžného pohybu a odtud i hmotnosti obou složek systému Gaia BH1. To umožnilo výzkumníkům identifikovat centrální těleso jako černou díru s hmotností zhruba 10krát převyšující hmotnost Slunce.
„Když jsme měli k dispozici první náznaky, že systém obsahuje černou díru, bylo to pouze jeden týden předtím, kdy se oba objekty nacházely nejblíže k sobě na svých oběžných drahách,“ říká Kareem El-Badry. „Měření jsou v tomto okamžiku zásadní k přesnému určení hmotnosti těles binárního systému. Schopnost dalekohledu Gemini k poskytnutí rychlých opakovaných pozorování byla rozhodující k úspěchu projektu. Jestliže bychom zmeškali toto úzké okno, museli bychom čekat další rok.“
Článek byl publikován v Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.
Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/gaia-bh1-11364.html a https://scitechdaily.com/astronomers-discover-closest-black-hole-to-earth-in-our-cosmic-backyard/
autor: František Martinek