Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

07.08.2024
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra

Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů.  KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet.  Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Belgický princ Philippe vedl delegaci zástupců průmyslu, která navštívila zařízení ESO v Chile

Belgický princ Philippe vedl delegaci zástupců průmyslu, která navštívila zařízení ESO v Chile

08.12.2011

ESO 049/11 tisková zpráva

Následník belgického trůnu navštívil observatoř ESO Paranal v doprovodu delegace podnikatelů, která zkoumala budoucí příležitosti pro evropský průmysl v kontextu projektu dalekohledu E-ELT (European Extremely Large Telescope).

Jeho královská výsost princ Philippe, vévoda Brabantský, belgický korunní princ, zahájil svoji návštěvu zařízení ESO v pondělí 5. prosince 2011, když se zúčastnil ‚dne průmyslu‘ pořádaného v prostorách ESO Vitacura (Santiago, Chile). Tato akce měla zdůraznit množství příležitostí, které získají evropské podniky díky dalekohledu E-ELT, jež bude s průměrem téměř 40 m příslovečným ‚největším okem hledícím k obloze‘.

Dalekohled E-ELT poskytne neocenitelné příležitosti pro firmy z členských států ESO a spolupracujících organizací. Jako největší dalekohled svého druhu bude tento přístroj také mohutným hnacím motorem dalšího výzkumu,“ prohlásil Prof. Massimo Tarenghi, zástupce ESO v Chile.

Jako jeden ze zakládajících členů ESO přispěla Belgie velmi významně k rozvoji této organizace. Například čtveřice pomocných dalekohledů (Auxiliary Telescopes ) na Paranalu byla zkonstruována belgickou firmou AMOS (Liège). Belgickým společnostem byla také přidělena dvojice významných kontraktů v ‚návrhové fázi‘ přípravy dalekohledu E-ELT.

Komunita belgických astronomů rovněž široce využívá stávajících zařízení ESO. Zcela nedávno přispěl belgický dalekohled TRAPPIST (La Silla) k významnému vědeckému počinu - zpřesnění velikosti trpasličí planety Eris (eso1142).

Ve středu 7. prosince 2011 přiletěla delegace ze Santiaga do pouště Atacama, na jedno z nejsušších míst na Zemi, které je domovem observatoří ESO. Jeho královská výsost si prohlédla zařízení na Paranalu v doprovodu Prof. Massimo Tarenghiho a Dr. Michael Sterzika, kteří vysvětlili účel a funkci jednotlivých přístrojů. Za soumraku, po otevření kopulí dalekohledů, měla delegace možnost být přímým účastníkem vědecké práce právě probíhající v jedné z řídících místností. 

Doprovod prince Philippa tvořili Jean-Claude Marcourt, viceprezident a ministr financí, zahraničního obchodu a nových technologií Wallonské vlády; belgický ministr vnitra Jos Chabert; velvyslanec Belgie v Chile Dirk Van Eeckhout a významná průmyslová delegace v čele se zástupci firem AMOS, SEPTENTRIO, ENE, XENIC a univerzity v Liège.

 

Zdroj

 

Další informace

ESO (Evropská jižní observatoř) je hlavní mezinárodní astronomickou organizací Evropy a patří k nejproduktivnějším astronomickým observatořím světa. Je podporována 15 členskými státy, kterými jsou: Belgie, Brazílie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemí, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. ESO má za cíl vývoj, konstrukci a provoz výkonných pozemních astronomických zařízení, která umožní významné vědecké objevy. ESO také hraje přední roli při propagaci a organizaci mezinárodní spolupráce na poli astronomického výzkumu. ESO v současnosti provozuje tři observatoře světově úrovně: La Silla, Paranal a Chajnantor, které se nacházejí na poušti Atacama v Chile. Na Paranalu se nachází VLT (Very Large Telescope = Velmi velký dalekohled) – nejvyspělejší pozemní dalekohled pracující ve viditelném světle a VISTA, největší přehlídkový dalekohled pro infračervenou oblast na světě. Zároveň je ESO evropským zástupcem největšího astronomického projektu všech dob – teleskopu ALMA budovaného na planině Chajnantor. V současnosti ESO plánuje výstavbu Evropského extrémně velkého dalekohledu (E-ELT), který bude mít průměr primárního zrcadla 40 metrů. Měl by pracovat v infračerveném i viditelném oboru záření a stane se největším dalekohledem světa.

 

Odkazy

 

Kontakty

Viktor Votruba; národní kontakt; Astronomický ústav AV ČR, Ondřejov 251 65, Česká republika; Email: votruba@physics.muni.cz

Jiří Srba; překlad; Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., Česká republika; Email: jsrba@astrovm.cz

Massimo Tarenghi; ESO Representative in Chile; Santiago, Chile; Tel: +56 2 463 3143; Email: mtarengh@eso.org

Patrick Geeraert; ESO Head of Administration; Garching bei München, Germany; Tel: +49 89 3200 6873; Cell: +49 176 1300 6504; Email: pgeeraer@eso.org

Gonzalo Argandoña; ESO education and Public Outreach Department; Santiago, Chile; Tel: +56 2 463 3258; Cell: +56 9 9 829 4202; Email: gargando@eso.org

Richard Hook; ESO, La Silla, Paranal, E-ELT & Survey Telescopes Press Officer; Garching bei München, Germany; Tel: +49 89 3200 6655; Cell: +49 151 1537 3591; Email: rhook@eso.org

Toto je překlad tiskové zprávy ESO eso1149. ESON -- ESON (ESO Science Outreach Network) je skupina spolupracovníku z jednotlivých členských zemí ESO, jejichž úkolem je sloužit jako kontaktní osoby pro lokální média.


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz