Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Astronomové objevili exoplanetu velikosti Země vhodnou pro život

Astronomové objevili exoplanetu velikosti Země vhodnou pro život

16.02.2023

Wolf 1069 b je po Proximě Centauri b, Gliese 1061 d, Teegardenově hvězdě c a Gliese 1002 b a c šestou nejbližší exoplanetou o hmotnosti Země, která se nachází v konzervativní obyvatelné zóně své mateřské hvězdy.

Dosud bylo detekováno více než 5 000 exoplanet a jejich počet stále narůstá, především díky minulým a probíhajícím průzkumům radiálních rychlostí a tranzitů,“ řekla hlavní autorka článku Diana Kossakowski z Institutu Maxe Plancka pro astronomii. „Při hledání analogu Země bylo z těchto tisíců planet zjištěno, že pouze 50 se nachází v takzvané obyvatelné zóně svého hvězdného hostitele, což je cirkumstelární oblast, ve které by mohla potenciálně existovat kapalná voda na povrchu zmíněných planet.“

Pouze 20 z nich má však pravděpodobně velikost Země, která je definována poloměry mezi 0,8 a 1,6 poloměru Země nebo hmotnostmi mezi 0,5 a 3 hmotnosti Země. Většina z nich byla navíc objevena kolem hvězd typu červených trpaslíků spektrální třídy M, s největší pravděpodobností kvůli snadné detekovatelnosti s ohledem na vyšší poměry hmotnosti a poloměru planety vůči hvězdám.“

Ilustrace porovnává jednotlivé planetární 
systémy; zelené oblasti představují
tzv. obyvatelné zóny

Nově objevená exoplaneta o hmotnosti Země obíhá kolem hvězdy Wolf 1069, což je pomalu rotující trpasličí hvězda třídy M s rychlým pohybem. Objevena byla v roce 1920. Hvězda známá také jako Gliese 1253, GJ 1253 nebo Karmn J20260+585 se nachází ve vzdálenosti 31,3 světelných let v souhvězdí Labutě.

Když jsme analyzovali data hvězdy Wolf 1069, objevili jsme jasný signál s nízkou amplitudou toho, co se zdá být planetou o hmotnosti přibližně Země," řekla Diana Kossakowski. „Planeta oběhne hvězdu za 15,6 dne ve vzdálenosti odpovídající jedné patnáctině vzdálenosti mezi Zemí a Sluncem. Navzdory blízké poloze přijímá pouze asi 65 % dopadajícího záření, než získává od Slunce Země.“

Nově objevená planeta pojmenovaná Wolf 1069 b je asi 1,36krát hmotnější než Země. Umístění ve vzdálenosti 0,07 astronomické jednotky (AU) od hostitelské hvězdy řadí Wolf 1069 b do obyvatelné zóny.

Zatímco Wolf 1069 b je slibným kandidátem na další vymezení podmínek ohledně obyvatelnosti, existuje jedna zvláštní vlastnost, kterou sdílí prakticky se všemi planetami v obyvatelných zónách červených trpaslíků,“ uvedli astronomové. „Rotace planety je pravděpodobně slapově vázaná na její oběžné dráze kolem hostitelské hvězdy. Jinými slovy, jedno otočení planety kolem své osy trvá stejně dlouho jako jeden úplný oběh. Protože ke hvězdě je vždy obrácena stejná strana, zažívá věčný den, zatímco na opačné polokouli je neustále noc.“

Planetární signál z exoplanety Wolf 1069 b byl detekován pomocí dat o radiální rychlosti ze spektrografu CARMENES, přístroje instalovaného na dalekohledu o průměru 3,5 metru na observatoři Calar Alto ve Španělsku. „Přístroj CARMENES byl postaven právě za účelem usnadnění objevování co největšího počtu potenciálně obyvatelných světů,“ řekl Jonas Kemmer, astronom z Heidelbergské univerzity.

Wolf 1069 b je pozoruhodný objev, který umožní další průzkum obyvatelnosti planet o hmotnosti Země kolem červených trpaslíků spektrální třídy M, stejně jako případovou studii testování teorií vzniku planet.

Práce vědeckého týmu byla publikována v časopise Astronomy & Astrophysics.

Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/earth-mass-exoplanet-habitable-zone-wolf-1069-11636.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies