Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Astronomové navrhli používat dvojperiodické hvězdy RR Lyr k přesnému měření vzdáleností galaxií. Tato metoda, která dokáže zvětšit vzorek galaxií s přesnou vzdáleností více než 20krát, eliminuje potřebu spektroskopických pozorování. Vesmír je obrovský a zahrnuje stovky miliard galaxií. U galaxií blízko nás určujeme především jejich vzdálenosti pomocí klasických cefeid a hvězd RR Lyrae (RR Lyr).
Hvězdy RR Lyr jsou pulzující proměnné, které září 100krát jasněji než naše Slunce a jsou více než dvakrát tak staré. Mohou být použity jako standardní svíčky pro měření vzdáleností galaxií, kvůli těsnému vztahu mezi jejich periodou pulsace a svítivostí. Na základě těchto poznatků astronomové z Národních astronomických observatoří Čínské akademie věd (NAOC) navrhli použít k měření vzdáleností galaxií dvojperiodické hvězdy RR Lyr, přičemž chyba vzdálenosti galaxií byla optimalizována na 1–2 %.
Jejich zjištění byla nedávno publikována v časopise Nature Astronomy.
Asi 5 % hvězd RR Lyr pulsuje s více než jednou periodou. Hvězdy RR Lyr s dvojitou periodou jsou jedinečné, protože tyto dvě periody jsou spojeny s hvězdnými vlastnostmi, jako je hmotnost a základní složení.
„Zjistili jsme, že elementární složení může být reprezentováno dvěma periodami, a tak byl stanoven vztah perioda-svítivost nezávislý na elementárním složení,“ řekl Chen Xiaodian, hlavní autor studie. Ve srovnání s měřením elementárního složení je měření periody snadné a přesné.
„Naše práce poskytuje metodu, pomocí které lze měření vzdáleností blízkých galaxií získat ze samotné fotometrie, aniž bychom se spoléhali na spektroskopická pozorování,“ řekl Deng Licai, vedoucí výzkumník z NAOC a spoluautor studie. „To zvýší vzorek galaxií s velmi přesnou vzdáleností o faktor 20 nebo více.“ Hvězdy RR Lyr s dvojitou periodou jsou cenné sondy, které poskytují nejen spolehlivé vzdálenosti, ale také informace o elementárním složení.
V nadcházejících letech objeví kosmický teleskop China Space Station a observatoř Vera C. Rubin desítky tisíc dvojperiodických hvězd RR Lyr v blízkých galaxiích. Očekáváme, že pomocí nové metody měření vzdálenosti založené na dvojperiodických hvězdách RR Lyr uvidíme 3D intuitivní mapu Místní skupiny a získáme velmi přesnou Hubbleovu konstantu.
Zdroj: https://scitechdaily.com/astronomers-propose-new-method-of-measuring-galaxy-distances/#google_vignette a https://english.cas.cn/newsroom/research_news/phys/202306/t20230620_332057.shtml
autor: František Martinek