Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Astronomové navrhli novou metodu měření vzdáleností galaxií

Astronomové navrhli novou metodu měření vzdáleností galaxií

12.09.2023

Astronomové navrhli používat dvojperiodické hvězdy RR Lyr k přesnému měření vzdáleností galaxií. Tato metoda, která dokáže zvětšit vzorek galaxií s přesnou vzdáleností více než 20krát, eliminuje potřebu spektroskopických pozorování. Vesmír je obrovský a zahrnuje stovky miliard galaxií. U galaxií blízko nás určujeme především jejich vzdálenosti pomocí klasických cefeid a hvězd RR Lyrae (RR Lyr).

Hvězdy RR Lyr jsou pulzující proměnné, které září 100krát jasněji než naše Slunce a jsou více než dvakrát tak staré. Mohou být použity jako standardní svíčky pro měření vzdáleností galaxií, kvůli těsnému vztahu mezi jejich periodou pulsace a svítivostí. Na základě těchto poznatků astronomové z Národních astronomických observatoří Čínské akademie věd (NAOC) navrhli použít k měření vzdáleností galaxií dvojperiodické hvězdy RR Lyr, přičemž chyba vzdálenosti galaxií byla optimalizována na 1–2 %.

Jejich zjištění byla nedávno publikována v časopise Nature Astronomy.

Asi 5 % hvězd RR Lyr pulsuje s více než jednou periodou. Hvězdy RR Lyr s dvojitou periodou jsou jedinečné, protože tyto dvě periody jsou spojeny s hvězdnými vlastnostmi, jako je hmotnost a základní složení.

Využití proměnných hvězd RR Lyr
k určování vzdáleností ve vesmíru

Zjistili jsme, že elementární složení může být reprezentováno dvěma periodami, a tak byl stanoven vztah perioda-svítivost nezávislý na elementárním složení,“ řekl Chen Xiaodian, hlavní autor studie. Ve srovnání s měřením elementárního složení je měření periody snadné a přesné.

Naše práce poskytuje metodu, pomocí které lze měření vzdáleností blízkých galaxií získat ze samotné fotometrie, aniž bychom se spoléhali na spektroskopická pozorování,“ řekl Deng Licai, vedoucí výzkumník z NAOC a spoluautor studie. „To zvýší vzorek galaxií s velmi přesnou vzdáleností o faktor 20 nebo více.“ Hvězdy RR Lyr s dvojitou periodou jsou cenné sondy, které poskytují nejen spolehlivé vzdálenosti, ale také informace o elementárním složení.

V nadcházejících letech objeví kosmický teleskop China Space Station a observatoř Vera C. Rubin desítky tisíc dvojperiodických hvězd RR Lyr v blízkých galaxiích. Očekáváme, že pomocí nové metody měření vzdálenosti založené na dvojperiodických hvězdách RR Lyr uvidíme 3D intuitivní mapu Místní skupiny a získáme velmi přesnou Hubbleovu konstantu.

Zdroj: https://scitechdaily.com/astronomers-propose-new-method-of-measuring-galaxy-distances/#google_vignette a https://english.cas.cn/newsroom/research_news/phys/202306/t20230620_332057.shtml

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies