Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

07.08.2024
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra

Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů.  KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet.  Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.

05.08.2024
Hvězdárnu Valašské Meziříčí najdete nově i na Instagramu

Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Astronomové navrhli novou metodu měření vzdáleností galaxií

Astronomové navrhli novou metodu měření vzdáleností galaxií

12.09.2023

Astronomové navrhli používat dvojperiodické hvězdy RR Lyr k přesnému měření vzdáleností galaxií. Tato metoda, která dokáže zvětšit vzorek galaxií s přesnou vzdáleností více než 20krát, eliminuje potřebu spektroskopických pozorování. Vesmír je obrovský a zahrnuje stovky miliard galaxií. U galaxií blízko nás určujeme především jejich vzdálenosti pomocí klasických cefeid a hvězd RR Lyrae (RR Lyr).

Hvězdy RR Lyr jsou pulzující proměnné, které září 100krát jasněji než naše Slunce a jsou více než dvakrát tak staré. Mohou být použity jako standardní svíčky pro měření vzdáleností galaxií, kvůli těsnému vztahu mezi jejich periodou pulsace a svítivostí. Na základě těchto poznatků astronomové z Národních astronomických observatoří Čínské akademie věd (NAOC) navrhli použít k měření vzdáleností galaxií dvojperiodické hvězdy RR Lyr, přičemž chyba vzdálenosti galaxií byla optimalizována na 1–2 %.

Jejich zjištění byla nedávno publikována v časopise Nature Astronomy.

Asi 5 % hvězd RR Lyr pulsuje s více než jednou periodou. Hvězdy RR Lyr s dvojitou periodou jsou jedinečné, protože tyto dvě periody jsou spojeny s hvězdnými vlastnostmi, jako je hmotnost a základní složení.

Využití proměnných hvězd RR Lyr
k určování vzdáleností ve vesmíru

Zjistili jsme, že elementární složení může být reprezentováno dvěma periodami, a tak byl stanoven vztah perioda-svítivost nezávislý na elementárním složení,“ řekl Chen Xiaodian, hlavní autor studie. Ve srovnání s měřením elementárního složení je měření periody snadné a přesné.

Naše práce poskytuje metodu, pomocí které lze měření vzdáleností blízkých galaxií získat ze samotné fotometrie, aniž bychom se spoléhali na spektroskopická pozorování,“ řekl Deng Licai, vedoucí výzkumník z NAOC a spoluautor studie. „To zvýší vzorek galaxií s velmi přesnou vzdáleností o faktor 20 nebo více.“ Hvězdy RR Lyr s dvojitou periodou jsou cenné sondy, které poskytují nejen spolehlivé vzdálenosti, ale také informace o elementárním složení.

V nadcházejících letech objeví kosmický teleskop China Space Station a observatoř Vera C. Rubin desítky tisíc dvojperiodických hvězd RR Lyr v blízkých galaxiích. Očekáváme, že pomocí nové metody měření vzdálenosti založené na dvojperiodických hvězdách RR Lyr uvidíme 3D intuitivní mapu Místní skupiny a získáme velmi přesnou Hubbleovu konstantu.

Zdroj: https://scitechdaily.com/astronomers-propose-new-method-of-measuring-galaxy-distances/#google_vignette a https://english.cas.cn/newsroom/research_news/phys/202306/t20230620_332057.shtml

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz