Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Astronomové jsou svědky hvězdy požírající planetu

Astronomové jsou svědky hvězdy požírající planetu

11.05.2023

Astronomové pomocí dalekohledu Gemini South v Chile, který provozuje NOIRLab NSF, pozorovali první přesvědčivý důkaz o umírající hvězdě podobné Slunci, která pohlcuje exoplanetu. Projev této události byl pozorován v dlouhém a nízkoenergetickém výbuchu z hvězdy – výmluvný podpis planety letící po povrchu hvězdy. Tento dosud neviděný proces může být předzvěstí konečného osudu Země, když se Slunce za přibližně pět miliard let přiblíží ke konci svého života.

Gemini South zachycuje první přímý důkaz o pohlcení exoplanety starou hvězdou podobnou Slunci. Vědci poprvé přímo pozorovali hvězdu pohlcující planetu, což je událost, která by mohla naznačit konečný osud naší vlastní Sluneční soustavy. Objev nabízí důležité poznatky o vývoji a konečném osudu planetárních systémů.

Studiem bezpočtu hvězd v různých fázích jejich vývoje se astronomům podařilo dát dohromady pochopení životního cyklu hvězd a jejich interakce s okolními planetárními systémy během stárnutí. Tento výzkum potvrzuje, že když se hvězda podobná Slunci blíží ke konci svého života, expanduje v rozmezí od 100 do 1000násobku své původní velikosti, až nakonec pohltí vnitřní planety systému. Odhaduje se, že k takovým událostem dochází v celé Mléčné dráze pouze několikrát ročně. Ačkoli minulá pozorování potvrdila následky pohlcení planet, astronomové dosud nikdy žádnou hvězdu při činu nepřistihli.

Díky výkonu kamery Gemini South Adaptive Optics Imager (GSAOI) na dalekohledu Gemini South, jedné polovině International Gemini Observatory, provozované NSF NOIRLab, astronomové pozorovali první přímý důkaz expanze umírající hvězdy, aby pohltila jednu z jejích planet. Důkaz pro tuto událost byl nalezen ve výmluvném „dlouhém a nízkoenergetickém“ výbuchu z hvězdy v Mléčné dráze asi 13 000 světelných let od Země. Tato událost, tj. pohlcení planety rozpínající se hvězdou, pravděpodobně předznamenává konečný osud Merkuru, Venuše a Země, kdy naše Slunce započne své smrtelné bolesti asi za pět miliard let.

Tato pozorování poskytují nový pohled na hledání a studium miliard hvězd v naší Mléčné dráze, které již pohltily své planety,“ říká Ryan Lau, astronom NOIRLab a spoluautor této studie, která byla zveřejněna 3. května 2023 v časopise Nature.

Hvězda podobná Slunci po většinu svého života spaluje vodík na helium ve svém horkém, hustém jádru, což umožňuje hvězdě působit proti drtivé hmotnosti jejích vnějších vrstev. Když dojde vodík v jádru, hvězda začne spalovat helium na uhlík a vodíková fúze migruje do vnějších vrstev hvězdy, způsobuje jejich expanzi a mění hvězdu podobnou Slunci v červeného obra.

Taková transformace je však špatnou zprávou pro všechny planety uvnitř systému. Když se povrch hvězdy nakonec rozepne, aby pohltil některé z jejích planet, interakce by vyvolala velkolepý výbuch energie a materiálu. Tento proces by také zbrzdil oběžnou rychlost planety, což by způsobilo, že by se ponořila do nitra hvězdy.

Vývoj hvězdy podobné Slunci do fáze rudého obra
včetně pohlcení planety

První náznaky této události byly odkryty optickými snímky ze Zwicky Transient Facility (ZTF). Archivní infračervené pokrytí z NASA v projektu Near-Earth Object Wide-field Infrared Survey Explorer (NEOWISE), který je schopen nahlédnout do prašného prostředí při hledání výbuchů a jiných přechodných událostí, pak potvrdilo událost pohlcení nazvanou ZTF SLRN-2020. „Vlastní analýza celooblohových infračervených map z NEOWISE našeho týmu je příkladem obrovského objevitelského potenciálu souborů archivních průzkumných dat,“ řekl astronom NOIRLab Aaron Meisner, další spoluautor článku.

Rozlišení výbuchu planetárního pohlcení od jiných typů výbuchů, jako jsou události typu sluneční erupce a výrony koronální hmoty, je obtížné a vyžaduje pozorování s vysokým rozlišením, aby bylo možné určit místo výbuchu, a dlouhodobá měření jeho jasnosti bez kontaminace blízkými hvězdami. Gemini South poskytla tato zásadní data díky svým schopnostem adaptivní optiky. 

Gemini South pokračuje v rozšiřování našeho chápání vesmíru a tato nová pozorování podporují předpovědi budoucnosti naší vlastní planety,“ řekl programový ředitel NSF Gemini Observatory Martin Still. „Tento objev je úžasným příkladem výkonů, kterých můžeme dosáhnout, když spojíme prvotřídní dalekohled a špičkovou vědeckou spolupráci.“

S těmito revolučními novými optickými a infračervenými průzkumy jsme nyní svědky takových událostí, které se dějí v reálném čase v naší Mléčné dráze – což je důkazem naší téměř jisté budoucnosti jako planety,“ řekl Kishalay De, astronom z Massachusettského institutu (MIT) a hlavní autor článku.

Výbuch v důsledku pohlcení planety trval přibližně 100 dní a charakteristiky jeho světelné křivky, stejně jako vyvrženého materiálu, poskytly astronomům pohled na hmotnost hvězdy a její pohlcené planety. Vyvržený materiál sestával z vodíku asi o 33 hmotnostech Země a asi 0,33 hmotnostech Země z prachu.

Jedná se o materiál tvořící hvězdy a planety, který je recyklován nebo vyhozen ven do mezihvězdného prostoru díky hvězdě, která požírá planetu,“ řekl Ryan Lau. Z této analýzy tým odhadl, že hmotnost hvězdy je asi 0,8-1,5krát větší než hmotnost Slunce a pohlcená planeta byla 1-10krát větší než Jupiter.

Nyní, když byly poprvé identifikovány znaky planetárního pohlcení, astronomové zlepšili techniky, které mohou použít k hledání podobných událostí, které se dějí jinde ve vesmíru. To bude obzvláště důležité, až bude observatoř Vera C. Rubin uvedena do provozu v roce 2025. Například pozorované účinky chemického znečištění na pozůstatky hvězdy, když jsou pozorovatelné, mohou naznačovat, že došlo k pohlcení planety. Interpretace této události také poskytuje důkaz pro chybějící článek v našem chápání evoluce a konečného osudu planetárních systémů, včetně toho našeho.

Myslím, že na těchto výsledcích je něco docela pozoruhodného, co vypovídá o pomíjivosti naší existence,“ říká Ryan Lau. „Po miliardách let, které pokrývají životnost naší Sluneční soustavy, vlastní závěrečné stadium pravděpodobně završí poslední záblesk, který trvá jen několik měsíců.“

Zdroj: https://scitechdaily.com/cosmic-cannibalism-astronomers-witness-star-devouring-planet-in-possible-preview-of-earths-ultimate-fate/ a https://scitechdaily.com/caught-in-the-act-astronomers-detect-a-star-devouring-a-planet-for-the-first-time/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies