Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

07.08.2024
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra

Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů.  KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet.  Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.

05.08.2024
Hvězdárnu Valašské Meziříčí najdete nově i na Instagramu

Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Americká sonda DAVINCI k výzkumu Venuše

Americká sonda DAVINCI k výzkumu Venuše

19.04.2023

Inspirována renesanční vizí Leonarda da Vinciho, NASA v současnosti připravuje svůj vědecký návrat do atmosféry a na povrch Venuše pomocí mise známé jako DAVINCI (Deep Atmosphere Venus Investigation of Noble gass, Chemistry and Imaging – Hluboká atmosféra Venuše, zkoumání vzácných plynů, chemie a zobrazování).

Mise DAVINCI se „ponoří“ do tajemné historie Venuše pomocí přístrojové sondy k průzkumu hluboké atmosféry, která ponese pět přístrojů pro měření chemie a prostředí v oblacích a na povrchu a zároveň provede první sestupové snímkování pohoří, konkrétně systému na Venuši známého jako Alpha Regio, který může představovat starověký kontinent. Kromě toho mise DAVINCI zahrnuje dva vědecké průlety kolem Venuše, během kterých bude hledat stopy záhadných molekul v horní oblačnosti a zároveň měřit typy hornin v některých vysokohorských oblastech Venuše.

Všechna tato nová a jedinečná měření udělají ze „sousední exoplanety“ klíčové místo pro pochopení exoplanet velikosti Země a Venuše, které mohou mít podobnou historii jako naše sesterská planeta. DAVINCI vydláždí cestu pro sérii misí NASA a ESA ve 30. letech 20. století otevřením hranice při hledání vodítek k tomu, zda Venuši v minulosti pokrývaly oceány a jak se její atmosféricko-klimatický systém vyvíjel za miliardy let.

Mise DAVINCI bude studovat původ, evoluci a současný stav Venuše v bezprecedentních detailech od horní části mraků až po povrch planety. Cílem mise je pomoci odpovědět na dlouhodobé otázky o naší sousední planetě, zejména o tom, zda byla Venuše někdy mokrá a obyvatelná jako Země. Mise DAVINCI pojmenovaná po vizionářském renesančním umělci a vědci Leonardu da Vincim, je naplánována ke spuštění v červnu 2029.

Během dvou průletů bude sonda DAVINCI studovat vrcholky mraků v ultrafialovém světle, sledovat pohyby mraků a analyzovat záhadné chemikálie absorbující ultrafialové záření. Oba průlety budou také zkoumat noční teplo vycházející z povrchu. Tyto geologické stopy vykreslí globální obraz složení povrchu planety a jeho vývoje.

Sedm měsíců po druhém průletu kolem Venuše uvolní DAVINCI svou atmosférickou sestupovou sondu, která vstoupí do atmosféry během dvou dnů. Sondě bude trvat asi hodinu, než prolétne atmosférou a bude provádět měření až k povrchu. Tato měření budou zahrnovat profily chemického složení, rychlosti větru, teploty, tlaku a zrychlení. Klíčové plyny nám pomohou pochopit, jak se Venuše formovala a vyvíjela. Některá z těchto měření mohou dokonce odhalit známky starověké vody. Sférická sonda ukrývá nejmodernější přístroje, které budou spolupracovat na řešení otázek o atmosféře Venuše a bude je chránit před extrémními teplotami, vysokými tlaky a kyselými mraky v prostředí.

Kamera na sondě DAVINCI bude nahlížet dolů malým pozorovacím otvorem, a jakmile sonda projde pod mraky, začne shromažďovat řadu trojrozměrných pohledů, které nám také pomohou pochopit, zda skály v oblasti Alpha Regio odhalují příběh starověkého kontinentu tvarovaného vodou. A experiment spolupráce studentů se studiem kyslíku odhalí roli tohoto plynu v husté atmosféře.

Objevy, které vzejdou z tohoto různorodého souboru dat, nám pomohou říci, zda byla Venuše kdysi obyvatelná, a příběh, který odhalíme, zasáhne i za hranice naší Sluneční soustavy k analogickým exoplanetám, které budou později pozorovány vesmírným dalekohledem Jamese Webba.

Zdroj: https://scitechdaily.com/nasa-prepares-to-take-the-plunge-and-explore-venus-with-davinci/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz