Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Vyrábějí si pomůcky na míru a s výdrží

Vyrábějí si pomůcky na míru a s výdrží

Co není k dostání na trhu, to si ve hvězdárně vyrobíme.
Páka, kladka, nakloněná rovina... Jednoduché stroje, známé z hodin fyziky. Jejich principy dětem z mateřských a základních škol ve svých programech často vysvětlují také pracovníci naší hvězdárny. Některé didaktické pomůcky si pro tento účel vyrábějí svépomocí ve zdejší dílně.
„Pomůcky v odpovídající velikosti, variabilitě i pevnosti a za přijatelnou cenu nejsou na trhu k dostání. Kromě toho o nich máme svou představu a potřebujeme, aby byly zhotovené na míru,“ vysvětluje ředitel hvězdárny Libor Lenža.
V současné době na dílenském soustruhu vznikají kladky pro nově navržený výukový kladkostroj. „Dříve jsme vyráběli například dalekohledy pro observatoř ve Staré Lesné na Slovensku, mechanické části speciálních hodinových strojů pro pohon dalekohledů nebo modely planet,“ vzpomíná Lenža.    
K výrobě modelů planet posloužilo kvalitní dřevo, které předtím několik let vysychalo. „Hlavní materiál ale představuje kov, aby pomůcky byly pevné a děti s nimi mohly pracovat bez obav z poškození,“ doplňuje ředitel. Poslední dobou ve hvězdárně využívají také 3D tisk. S jeho pomocí vyrábějí pomůcky pro výuku paleontologie, ale i doplňky k technice potřebné ke snímání on-line přednášek.  
Sada pro výuku mechaniky by měla být hotová letos v březnu, až budou dokončeny všechny díly a pracovníci hvězdárny je sestaví a vyzkoušejí. „Je to další z našich programů, zaměřených prakticky experimentálně. Dát dětem možnost vyzkoušet si zákony mechaniky a osahat jednotlivé pomůcky je pro nás stejně důležité, jako teoretický výklad,“ uzavírá ředitel hvězdárny.

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz