Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

13.11.2020
Zákryty hvězd? Fascinující disciplína!

Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Vyrábějí si pomůcky na míru a s výdrží

Vyrábějí si pomůcky na míru a s výdrží

Co není k dostání na trhu, to si ve hvězdárně vyrobíme.
Páka, kladka, nakloněná rovina... Jednoduché stroje, známé z hodin fyziky. Jejich principy dětem z mateřských a základních škol ve svých programech často vysvětlují také pracovníci naší hvězdárny. Některé didaktické pomůcky si pro tento účel vyrábějí svépomocí ve zdejší dílně.
„Pomůcky v odpovídající velikosti, variabilitě i pevnosti a za přijatelnou cenu nejsou na trhu k dostání. Kromě toho o nich máme svou představu a potřebujeme, aby byly zhotovené na míru,“ vysvětluje ředitel hvězdárny Libor Lenža.
V současné době na dílenském soustruhu vznikají kladky pro nově navržený výukový kladkostroj. „Dříve jsme vyráběli například dalekohledy pro observatoř ve Staré Lesné na Slovensku, mechanické části speciálních hodinových strojů pro pohon dalekohledů nebo modely planet,“ vzpomíná Lenža.    
K výrobě modelů planet posloužilo kvalitní dřevo, které předtím několik let vysychalo. „Hlavní materiál ale představuje kov, aby pomůcky byly pevné a děti s nimi mohly pracovat bez obav z poškození,“ doplňuje ředitel. Poslední dobou ve hvězdárně využívají také 3D tisk. S jeho pomocí vyrábějí pomůcky pro výuku paleontologie, ale i doplňky k technice potřebné ke snímání on-line přednášek.  
Sada pro výuku mechaniky by měla být hotová letos v březnu, až budou dokončeny všechny díly a pracovníci hvězdárny je sestaví a vyzkoušejí. „Je to další z našich programů, zaměřených prakticky experimentálně. Dát dětem možnost vyzkoušet si zákony mechaniky a osahat jednotlivé pomůcky je pro nás stejně důležité, jako teoretický výklad,“ uzavírá ředitel hvězdárny.

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies