Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Po letech extrémů normální léto

Po letech extrémů normální léto

 Hlavní část léta je za námi, a i když nás možná čeká babí léto s velkým podílem slunečního svitu a příjemnými teplotami, do rekordních tabulek tohoto ročního období už se obvykle nezapisuje. Jaké tedy bylo pozvolna končící léto?

„Po několika horkých letech bylo průměrné, bez extrémů,“ hodnotí Petr Zelený, odborný pracovník naší hvězdárny, kde meteorologické veličiny sledují nepřetržitě od roku 1957.

Nejteplejšími dny letos byly 28. červenec s maximální teplotou 30,8 °C a 9. a 22. srpen s 30,4 °C. Proti 8. srpnu 2013 a 9. srpnu 2015, kdy ručička teploměru vystoupala na rekordních 36,6 °C, je to výrazně méně. Tropických dnů, v nichž přístroje naměřily více než 30 °C, bylo pouze šest – dva v červenci a čtyři v srpnu. „Rozdíl je patrný také v počtu letních dnů s teplotou nad 25 °C. Zatímco v červenci 1994 jsme jich zaznamenali 26, letos v témže měsíci jen 15,“ konstatuje pracovník hvězdárny.

O průměrném létu vypovídá rovněž množství srážek, přestože deštivých dnů bylo poměrně hodně. „Prakticky v polovině prázdninových dnů pršelo. V červenci bylo 18 a v srpnu 12 deštivých dnů. Měsíční úhrny srážek činily 65,7 milimetru, respektive 89,8 milimetru,“ připomíná Zelený a dodává, že jasným rekordmanem byl povodňový rok 1997 – za celý červenec tehdy spadlo 515 milimetrů srážek, z toho v jediný den – 6. července – 159,4 milimetru. 

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz