Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

13.11.2020
Zákryty hvězd? Fascinující disciplína!

Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.

02.11.2020
Astronomický kroužek pokračuje ON-LINE

Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Po letech extrémů normální léto

Po letech extrémů normální léto

 Hlavní část léta je za námi, a i když nás možná čeká babí léto s velkým podílem slunečního svitu a příjemnými teplotami, do rekordních tabulek tohoto ročního období už se obvykle nezapisuje. Jaké tedy bylo pozvolna končící léto?

„Po několika horkých letech bylo průměrné, bez extrémů,“ hodnotí Petr Zelený, odborný pracovník naší hvězdárny, kde meteorologické veličiny sledují nepřetržitě od roku 1957.

Nejteplejšími dny letos byly 28. červenec s maximální teplotou 30,8 °C a 9. a 22. srpen s 30,4 °C. Proti 8. srpnu 2013 a 9. srpnu 2015, kdy ručička teploměru vystoupala na rekordních 36,6 °C, je to výrazně méně. Tropických dnů, v nichž přístroje naměřily více než 30 °C, bylo pouze šest – dva v červenci a čtyři v srpnu. „Rozdíl je patrný také v počtu letních dnů s teplotou nad 25 °C. Zatímco v červenci 1994 jsme jich zaznamenali 26, letos v témže měsíci jen 15,“ konstatuje pracovník hvězdárny.

O průměrném létu vypovídá rovněž množství srážek, přestože deštivých dnů bylo poměrně hodně. „Prakticky v polovině prázdninových dnů pršelo. V červenci bylo 18 a v srpnu 12 deštivých dnů. Měsíční úhrny srážek činily 65,7 milimetru, respektive 89,8 milimetru,“ připomíná Zelený a dodává, že jasným rekordmanem byl povodňový rok 1997 – za celý červenec tehdy spadlo 515 milimetrů srážek, z toho v jediný den – 6. července – 159,4 milimetru. 

autor: Josef Beneš

PředchozíNásledujícíZpět
Po letech extrémů normální léto 2
123


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje