Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Hvězd padalo méně, lidé přesto byli nadšení

Hvězd padalo méně, lidé přesto byli nadšení

Ulehli do trávy, zaposlouchali se do výkladu a svůj zrak upřeli k obloze poseté hvězdami...

Okolo 170 návštěvníků zavítalo ve středu večer do naší hvězdárny na program s názvem Meziříčská noc padajících hvězd. Středem pozornosti byl meteorický roj Perseid, nazývaných též Slzy svatého Vavřince, jež právě byly na svém vrcholu. Typickou světelnou stopu, kterou za sebou při průletu atmosférou zanechávají, mohli lidé pouhým okem spatřit několikrát.  

Na přinesených dekách a karimatkách rozložených v parku, s teplým čajem jako pozorností hostitelů, si rovněž poslechli povídání odborného pracovníka hvězdárny Jiřího Srby nejen o Perseidech, zhlédli počítačovou prezentaci a pozorovali objekty na noční obloze pomocí dalekohledů přímo na místě i v hlavní kopuli.

„Jsem nadšená, ačkoli to moc nepadalo. A když, tak jsem se zrovna dívala jinam,“ usmívala se Markéta Brožová, jež přijela s rodinou a kamarádkou z Petřkovic u Starého Jičína. „Nikdy předtím jsem neměla možnost podívat se na souhvězdí takhle zblízka, navíc aby mi je někdo názorně ukázal,“ dodala.

Spokojený odcházel také Tomáš Jandýsek. „Padajících hvězd nebylo moc, ale bylo to pěkné. Obloha vyšla a bylo něco vidět,“ pochvaloval si muž z Valašského Meziříčí. Perseidy pozorně sledovala i jeho šestiletá neteř Maruška Neuwirthová. „Napočítali jsme jich okolo deseti,“ prozradila dívka. 

Počasí nočnímu pozorování přálo. „Dopadlo to dobře, hlavně bylo jasno a nerušil nás Měsíc. Nelétalo to tak, jak bychom si představovali, ale nějaké meteory jsme viděli, některé i docela jasné,“ hodnotí podmínky astronom Jiří Srba, jehož příjemně překvapil počet návštěvníků. „Řekl bych, že jich na tuto akci chodí stále více. A to jsme letos zvolili termín uprostřed pracovního týdne, kdy byly Perseidy na svém maximu,“ doplnil Srba.  

 

Zvuková reportáž z akce

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies