Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Hvězd padalo méně, lidé přesto byli nadšení

Hvězd padalo méně, lidé přesto byli nadšení

Ulehli do trávy, zaposlouchali se do výkladu a svůj zrak upřeli k obloze poseté hvězdami...

Okolo 170 návštěvníků zavítalo ve středu večer do naší hvězdárny na program s názvem Meziříčská noc padajících hvězd. Středem pozornosti byl meteorický roj Perseid, nazývaných též Slzy svatého Vavřince, jež právě byly na svém vrcholu. Typickou světelnou stopu, kterou za sebou při průletu atmosférou zanechávají, mohli lidé pouhým okem spatřit několikrát.  

Na přinesených dekách a karimatkách rozložených v parku, s teplým čajem jako pozorností hostitelů, si rovněž poslechli povídání odborného pracovníka hvězdárny Jiřího Srby nejen o Perseidech, zhlédli počítačovou prezentaci a pozorovali objekty na noční obloze pomocí dalekohledů přímo na místě i v hlavní kopuli.

„Jsem nadšená, ačkoli to moc nepadalo. A když, tak jsem se zrovna dívala jinam,“ usmívala se Markéta Brožová, jež přijela s rodinou a kamarádkou z Petřkovic u Starého Jičína. „Nikdy předtím jsem neměla možnost podívat se na souhvězdí takhle zblízka, navíc aby mi je někdo názorně ukázal,“ dodala.

Spokojený odcházel také Tomáš Jandýsek. „Padajících hvězd nebylo moc, ale bylo to pěkné. Obloha vyšla a bylo něco vidět,“ pochvaloval si muž z Valašského Meziříčí. Perseidy pozorně sledovala i jeho šestiletá neteř Maruška Neuwirthová. „Napočítali jsme jich okolo deseti,“ prozradila dívka. 

Počasí nočnímu pozorování přálo. „Dopadlo to dobře, hlavně bylo jasno a nerušil nás Měsíc. Nelétalo to tak, jak bychom si představovali, ale nějaké meteory jsme viděli, některé i docela jasné,“ hodnotí podmínky astronom Jiří Srba, jehož příjemně překvapil počet návštěvníků. „Řekl bych, že jich na tuto akci chodí stále více. A to jsme letos zvolili termín uprostřed pracovního týdne, kdy byly Perseidy na svém maximu,“ doplnil Srba.  

 

Zvuková reportáž z akce

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies