Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

13.11.2020
Zákryty hvězd? Fascinující disciplína!

Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.

02.11.2020
Astronomický kroužek pokračuje ON-LINE

Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Hosté hvězdárny? Horníček, Feustel i Lennon

Hosté hvězdárny? Horníček, Feustel i Lennon

Je stále zavřená. O to zajímavější je nahlédnout do návštěvních knih z dob, kdy se lidé do naší hvězdárny mohli běžně podívat.

„Kdykoli vidím hvězdnou oblohu – žasnu. Vždy pak, když – jednou za čas – zaslechnu mravní zákon ve mně,“ vyznal se herec a spisovatel Miroslav Horníček, když 3. října 1971 navštívil hvězdárnu s manželkou Bělou. O čtyři dny později se tady zastavil znovu, tentokrát s přáteli, a jeho sdělení bylo o poznání rozvernější: „Dnes jsme pod vlivem alkoholu spatřili Saturn... Včetně prstence. Podepsáni tito notorici...“

Návštěvní knihy ve hvězdárně zavedli v roce 1956, rok po jejím otevření. Úvodní zápis ze 24. října se týká schůze astronomického kroužku a obsahuje seznam účastníků i její program. „Takových knih jsme vedli několik současně,“ říká odborný pracovník hvězdárny Radek Kraus. „Jedny byly vyhrazeny pro běžné návštěvníky, další jsme používali při zvláštních příležitostech, jakými byly semináře a mimořádná pozorování.“

Do samostatné knihy se zapisovali významní hosté – herci, spisovatelé, malíři nebo i ministerští úředníci, kteří observatoř poctili svou návštěvou. „Častým hostem býval známý popularizátor astronomie Jiří Grygar, který tady pořádal přednášky a účastnil se cyklistických jízd astronomů. Herec a architekt David Vávra u nás natáčel jeden z dílů televizního cyklu Šumná města. Poté, co si prohlédl model telluria, prohlásil, že konečně může dětem vysvětlit pohyb Země a Měsíce,“ vypráví Kraus.

Svůj podpis v roce 1959 připojil také malíř Josef Hapka, rodák z nedalekého Podolí a otec hudebního skladatele a zpěváka Petra Hapky. „Když 15. února 1961 nastalo zatmění Slunce, zavítali k nám zpravodajové převážně západních médií. Posledním VIP hostem byl před deseti lety americký astronaut Andrew Feustel, který si odsud odnesl dar v podobě dřevěného modelu autíčka jako symbolickou připomínku své motoristické vášně,“ prozrazuje odborný pracovník hvězdárny.

Zajímavé jsou i vzkazy řadových hostů, někdy doprovázené kresbami a malůvkami. A nebylo jich málo – vždyť 29. července 2009 hvězdárna přivítala miliontého návštěvníka! „Zprvu lidé vyjadřovali své dojmy z návštěvy. Časem ale přibývalo pubertálních vzkazů, které s astronomií nesouvisely, i podpisů, v nichž se vydávali za někoho jiného. Třeba za Johna Lennona, legendárního francouzského lyžaře Jeana Claudea Killyho nebo Karla Gotta,“ usmívá se Kraus.  

Kvůli těmto vzkazům hvězdárna návštěvní knihy v 90. letech uložila do archivu a od zápisů svých hostů upustila. „Možná by stálo za to tradici obnovit. Alespoň o prázdninách, kdy návštěvnost bývá nejvyšší,“ míní Kraus. „Mnohé vzkazy byly podnětné a vypovídaly nejen o návštěvnících, ale také o akcích, které jsme pořádali,“ poukazuje odborný pracovník hvězdárny.

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje