Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


22.09.2020
Blízký vzdálený svět zákrytů a erupcí

Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.

25.08.2020
Proměnné hvězdy pod drobnohledem

Amatérští astronomové z celé republiky se setkali v naší hvězdárně. Po celý týden zde probíhá jubilejní 60. ročník praktika pozorovatelů proměnných hvězd. Na programu jsou přednášky, noční pozorování, zpracovávání výsledků a odborné diskuze. Výsledkem společné práce jsou světelné křivky, znázorňující změny jasnosti pozorovaných vesmírných objektů.

11.05.2020
Astronomický kroužek aneb duben ON-LINE

Jak jsme vás již informovali, astronomický kroužek probíhá od března prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu pokračoval i v měsíci dubnu, kdy proběhlo 5 on-line schůzek. Náměty těchto virtuálních setkání se vztahovaly k některým z astronomických jevů a k fyzikálním zákonům.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Astronomy vystřídali volební komisaři

Astronomy vystřídali volební komisaři

Vystěhovat lavice z přednáškového sálu, zamést a umýt podlahu, přinést stoly a židle pro členy volební komise, pověsit vlajku a s ohledem na aktuální dění to nejnutnější – provést dezinfekci veřejně přístupných prostor. To vše dnes museli zaměstnanci naší hvězdárny udělat dříve, než se jejich pracoviště proměnilo na volební místnost, ve které voliči vybírají nové krajské zastupitelstvo.

Volby se tady konají pravidelně už sedm let – premiéru měla hvězdárna při mimořádných parlamentních volbách v roce 2013. Nahradila tehdy volební místnost v nedaleké restauraci U Nemocnice, kam se scházelo po příkrých schodech. „Mám to sem z domova trochu dále, ale člověk stárne, takže do budoucna je to určitě lepší,“ uznává dvaašedesátiletý Jan Kratochvíl, jenž přijel volit jako první. S manželkou Marií nevynechal jediné volby. „Nerozlišujeme, o jaké se jedná, volíme pokaždé,“ dodává.

Z astronomů tentokrát vyšla dvoudenní služba na Radka Krause. „Jsem tady u voleb už podruhé, dvakrát jsem byl ve volební komisi také doma v Rožnově pod Radhoštěm,“ vypráví odborný pracovník hvězdárny, jenž je řádným členem komise. „Budu se podílet na její činnosti se vším všudy, od prokazování totožnosti voličů až po závěrečné sčítání hlasů,“ doplňuje Kraus.

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje