Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

13.11.2020
Zákryty hvězd? Fascinující disciplína!

Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.

02.11.2020
Astronomický kroužek pokračuje ON-LINE

Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Astronomy vystřídali volební komisaři

Astronomy vystřídali volební komisaři

Vystěhovat lavice z přednáškového sálu, zamést a umýt podlahu, přinést stoly a židle pro členy volební komise, pověsit vlajku a s ohledem na aktuální dění to nejnutnější – provést dezinfekci veřejně přístupných prostor. To vše dnes museli zaměstnanci naší hvězdárny udělat dříve, než se jejich pracoviště proměnilo na volební místnost, ve které voliči vybírají nové krajské zastupitelstvo.

Volby se tady konají pravidelně už sedm let – premiéru měla hvězdárna při mimořádných parlamentních volbách v roce 2013. Nahradila tehdy volební místnost v nedaleké restauraci U Nemocnice, kam se scházelo po příkrých schodech. „Mám to sem z domova trochu dále, ale člověk stárne, takže do budoucna je to určitě lepší,“ uznává dvaašedesátiletý Jan Kratochvíl, jenž přijel volit jako první. S manželkou Marií nevynechal jediné volby. „Nerozlišujeme, o jaké se jedná, volíme pokaždé,“ dodává.

Z astronomů tentokrát vyšla dvoudenní služba na Radka Krause. „Jsem tady u voleb už podruhé, dvakrát jsem byl ve volební komisi také doma v Rožnově pod Radhoštěm,“ vypráví odborný pracovník hvězdárny, jenž je řádným členem komise. „Budu se podílet na její činnosti se vším všudy, od prokazování totožnosti voličů až po závěrečné sčítání hlasů,“ doplňuje Kraus.

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje