Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Astronomy vystřídali volební komisaři

Astronomy vystřídali volební komisaři

Vystěhovat lavice z přednáškového sálu, zamést a umýt podlahu, přinést stoly a židle pro členy volební komise, pověsit vlajku a s ohledem na aktuální dění to nejnutnější – provést dezinfekci veřejně přístupných prostor. To vše dnes museli zaměstnanci naší hvězdárny udělat dříve, než se jejich pracoviště proměnilo na volební místnost, ve které voliči vybírají nové krajské zastupitelstvo.

Volby se tady konají pravidelně už sedm let – premiéru měla hvězdárna při mimořádných parlamentních volbách v roce 2013. Nahradila tehdy volební místnost v nedaleké restauraci U Nemocnice, kam se scházelo po příkrých schodech. „Mám to sem z domova trochu dále, ale člověk stárne, takže do budoucna je to určitě lepší,“ uznává dvaašedesátiletý Jan Kratochvíl, jenž přijel volit jako první. S manželkou Marií nevynechal jediné volby. „Nerozlišujeme, o jaké se jedná, volíme pokaždé,“ dodává.

Z astronomů tentokrát vyšla dvoudenní služba na Radka Krause. „Jsem tady u voleb už podruhé, dvakrát jsem byl ve volební komisi také doma v Rožnově pod Radhoštěm,“ vypráví odborný pracovník hvězdárny, jenž je řádným členem komise. „Budu se podílet na její činnosti se vším všudy, od prokazování totožnosti voličů až po závěrečné sčítání hlasů,“ doplňuje Kraus.

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies