Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


25.08.2020
Proměnné hvězdy pod drobnohledem

Amatérští astronomové z celé republiky se setkali v naší hvězdárně. Po celý týden zde probíhá jubilejní 60. ročník praktika pozorovatelů proměnných hvězd. Na programu jsou přednášky, noční pozorování, zpracovávání výsledků a odborné diskuze. Výsledkem společné práce jsou světelné křivky, znázorňující změny jasnosti pozorovaných vesmírných objektů.

11.05.2020
Astronomický kroužek aneb duben ON-LINE

Jak jsme vás již informovali, astronomický kroužek probíhá od března prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu pokračoval i v měsíci dubnu, kdy proběhlo 5 on-line schůzek. Náměty těchto virtuálních setkání se vztahovaly k některým z astronomických jevů a k fyzikálním zákonům.

09.04.2020
Zvukové záznamy ze semináře Kosmické technologie a kosmický výzkum

Nově jsme zpracovali a uveřejňujeme záznamy přednášek, které zazněly loni na podzim u příležitosti tradičního setkání přátel dobývání vesmíru a příbuzných oborů pod názvem Kosmické technologie a kosmický výzkum.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Kalendář akcí » Poslech z fonotéky: Moderní kosmologie anebo jak přednášek o kosmologii

Kalendář akcí

Poslech z fonotéky: Moderní kosmologie anebo jak přednášek o kosmologii

Místo konání akce:Hvězdárna Valašské Meziříčí
Typ akce:přednáška
Termín konání akce: 27.04. - 04.05.2020

29.4.1854 se narodil francouzský matematik, fyzik, astronom a filozof Henri Poicaré (†1912), jako aktivní vědec rozvinul několik matematických oborů jako je např. algebraická topologie. Matematik Poicaré byl fascinován více rozměrným světem a stvořil domněnku o charakteru povrchu čtyřrozměrné koule (Poicarého domněnka). Věnoval nebeské mechanice, a to především matematickým problémům s pohybem tří těles. Nelze ani zapomenout na teorii gravitačních vln, šířících se od svého zdroje rychlostí světla a teorii relativity, kterou se zabývalo nezávisle na Albertu Einsteinovy.  U příležitosti těchto výročí vám nabízíme sérii přednášek z našich odborných seminářů:


Moderní kosmologie aneb jak přednášet o kosmologii

prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc., vedoucí oddělení teorie plazmatu na katedře fyziky elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze

Odkaz do fonotékyhttps://www.astrovm.cz/cz/pro-navstevniky/dokumenty/moderni-kosmologie-aneb-jak-prednaset-o-kosmologii.html


Anotace: Ptaní se po původu našeho světa, a tudíž i vesmíru je odvěká otázka, která zajímá nejen vědce, ale i všechny myslící bytosti na planetě Zemi. Současné možnosti vědy umožňují nahlídnout i do těch nejjemnějších struktur hmoty (také antihmoty) a umožňují ji definovat, odhalovat vzájemné vazby a dávat do souvislostí se vznikem vesmíru a jeho dalším vývojem až do současnosti. Přednášky zazněly v rámci semináře Moderní kosmologie aneb jak přednášet o kosmologii.v prostorách Hvězdárny Valašské Meziříčí p.o.

 


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje